Euro
Euro liidab meid
Europangatähed ja -mündid on igapäevane ja käegakatsutav kinnitus vabaduse, mugavuse ja võimaluste kohta, mille Euroopa Liit on kaasa toonud.
1. jaanuaril 1999 võtsid 11 ELi liikmesriiki kasutusele uue ühisraha euro. Algselt oli tegu elektroonilise rahaga, europangatähed ja -mündid võeti kasutusele kolm aastat hiljem.
Praegu on euro kasutusel 19 Euroopa Liidu liikmesriigis, kus elab kokku üle 340 miljoni inimese. Tegu on üleilmselt ühe olulisema vääringuga ja Euroopa Keskpanga ülesanne on kaitsta selle väärtust.
20 aastat europangatähti ja -münte
2022. aastal tähistame europangatähtede ja -müntide kasutuselevõtu 10. aastapäeva. Allpool olevast lingist saab lähemalt tutvuda euro ajalooga ja lugeda selle kohta, mis ootab ees.
Euro 20Miks on sularaha oluline?
Ehkki digimakseid tehakse üha rohkem, on sularaha asendamatu ja täidab olulist rolli. Sularaha on ainus rahavorm, mida kõik võivad omada ja vahetult kasutada. See võimaldab autonoomsust, privaatsust ja sotsiaalset kaasatust ning on vähem haavatav küberkuritegevuse ja pettuste suhtes. Kuna tegemist on keskpangarahaga, on see kaitstud makseviivituste eest.
Loe lähemalt sularaha rolli kohtaEurosüsteemi sularahastrateegia
Selleks et tagada kodanikele vabadus kasutada nii praegu kui ka edaspidi maksete tegemisel sularaha, järgivad EKP ja euroala riikide keskpangad viit strateegilist eesmärki. Eurosüsteemi sularahastrateegia tagab, et sularaha jääb laialdaselt kättesaadavaks ning seda aktsepteeritakse nii usaldusväärse ja konkurentsivõimelise maksevahendina kui ka väärtuse säilitajana.
Sularahaga seotud strateegilised eesmärgidKoos tugevamad
Euro muudab nii kaubandustegevuse kui ka reisimise lihtsamaks ning hõlbustab elu, õppimist ja töötamist välisriikides. EKP töötab selle nimel, et tulevikus oleks euro panus inimeste heaollu veelgi suurem.
Christine Lagarde: euro tähendusestKuidas aitab euro Euroopa ettevõtjaid?
Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on euroala majanduse tugisammas. Videoklipp tutvustab ühisraha hüvesid ettevõtjate ja väikeettevõtete omanike jaoks.
VideoklippTurvalised ja vastupidavad pangatähed
EKP investeerib uude tehnoloogiasse, et muuta pangatähed turvalisemaks ja vastupidavamaks. Aastatel 2013–2019 võeti kasutusele europangatähtede teine seeria, millel kasutatakse uuenduslikke turvaelemente.
TurvaelemendidTeine seeria on nüüdseks tervikuna ringluses
Uued 100- ja 200-eurosed pangatähed – teise seeria viimased kaks nimiväärtust – lasti ringlusse 2019. aasta mais. Teise seeria pangatähed on vastupidavamad ja neil kasutatakse uusi turvaelemente.
Tutvu europangatähtedega 3D-formaadis
Üksikasjalikum teave pangatähtede kohta
Pangatähtede ringlus
EKP jälgib tähelepanelikult europangatähtede ringlust ja nõudlust tagamaks, et pangatähed on üldsusele igal ajal kättesaadavad.
Ringluses olevate pangatähtede ja müntide statistikaEuro rahvusvaheline roll
Euro on üleilmselt üks olulisimaid vääringuid. EKP jälgib euro kasutamist väljaspool euroala ja esitab selle kohta aruandeid.
Loe viimast aruannet