- VYHLÁSENIE O MENOVEJ POLITIKE
TLAČOVÁ KONFERENCIA
Christine Lagardová, prezidentka ECB
Luis de Guindos, viceprezident ECB
Frankfurt nad Mohanom 18. júla 2024
Dobrý deň, spolu s viceprezidentom vás vítame na dnešnej tlačovej konferencii.
Rada guvernérov sa dnes rozhodla ponechať tri kľúčové úrokové sadzby ECB na nezmenenej úrovni. Aktuálne informácie celkovo podporujú naše predchádzajúce hodnotenie strednodobého výhľadu vývoja inflácie. Zatiaľ čo niektoré ukazovatele základnej inflácie v máji v dôsledku jednorazových faktorov zaznamenali mierny nárast, v júni bola väčšina ukazovateľov stabilná alebo mierne klesla. Inflačné účinky vysokého mzdového rastu boli v súlade s očakávaniami tlmené ziskami. Menová politika udržiava reštriktívne podmienky financovania. Domáce cenové tlaky sú zároveň stále vysoké, inflácia cien služieb je zvýšená a celková inflácia zrejme zostane nad našou cieľovou úrovňou ešte podstatnú časť budúceho roka.
Sme odhodlaní zabezpečiť včasný návrat inflácie na cieľovú úroveň 2 % v strednodobom horizonte. Menovopolitické sadzby budeme udržiavať na dostatočne reštriktívnej úrovni dovtedy, kým to bude nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa. Pri určovaní primeranej úrovne a dĺžky trvania reštrikcie sa budeme naďalej riadiť aktuálnymi údajmi a rozhodnutia budeme prijímať priebežne, zo zasadania na zasadanie. Naše rozhodnutia o úrokových sadzbách budú vychádzať predovšetkým z nášho hodnotenia inflačného výhľadu na základe aktuálnych hospodárskych a finančných údajov, dynamiky vývoja základnej inflácie a účinnosti transmisie menovej politiky. Vopred sa nezaväzujeme k žiadnej konkrétnej trajektórii sadzieb.
Dnešné rozhodnutia sú uvedené v tlačovej správe zverejnenej na našej internetovej stránke.
Teraz priblížim, ako hodnotíme vývoj hospodárskej situácie a inflácie, a následne sa zameriam na našu analýzu finančných a menových podmienok.
Hospodárska aktivita
Aktuálne informácie naznačujú, že hospodárstvo eurozóny v druhom štvrťroku rástlo, hoci pravdepodobne pomalším tempom než v prvom štvrťroku. Hlavným motorom oživenia zostávajú služby, zatiaľ čo priemyselná produkcia a vývoz tovaru sú slabé. Investičné ukazovatele poukazujú na obmedzený rast v roku 2024 v prostredí zvýšenej neistoty. Očakávame, že v nasledujúcom období oživenie podporí spotreba, ťažiaca z nárastu reálnych príjmov vďaka nižšej inflácii a vyšším nominálnym mzdám. Popri náraste svetového dopytu by okrem toho malo dochádzať i k oživeniu vývozu. V priebehu času by tiež mal slabnúť tlmiaci účinok menovej politiky na dopyt.
Situácia na trhu práce je naďalej stabilná. Miera nezamestnanosti v máji zostala nezmenená na úrovni 6,4 % – najnižšej od zavedenia eura. Miera zamestnanosti, ktorá v prvom štvrťroku stúpla o 0,3 %, bola podporená ďalším nárastom pracovnej sily, ktorá expandovala rovnakým tempom. V druhom štvrťroku boli pravdepodobne vytvorené nové pracovné miesta, predovšetkým v sektore služieb. Podniky postupne znižujú počet inzerovaných pracovných miest, ich východisková úroveň však bola vysoká.
Národné rozpočtové a štrukturálne politiky by sa mali zameriavať na zvyšovanie produktivity a konkurencieschopnosti ekonomiky, čo by pomohlo zvýšiť potenciálny rast a znížiť cenové tlaky v strednodobom horizonte. Účinná, urýchlená a úplná implementácia programu Next Generation EU, pokrok smerom k vytvoreniu únie kapitálových trhov a dobudovaniu bankovej únie, ako aj posilnenie jednotného trhu sú kľúčové faktory, ktoré by podporili inovácie a investície do ekologickej a digitálnej transformácie. Vítame nedávnu výzvu Európskej komisie na posilnenie udržateľnosti rozpočtového hospodárenia členských štátov EÚ a vyhlásenie Euroskupiny o rozpočtovej pozícii eurozóny v roku 2025. Dôkladná a bezodkladná implementácia reformovaného rámca správy ekonomických záležitostí EÚ pomôže vládam trvalo znížiť rozpočtový deficit a dlh.
Inflácia
Ročná miera inflácie sa v júni mierne znížila z májových 2,6 % na 2,5 %. Ceny potravín v júni stúpli o 2,4 % (o 0,2 percentuálneho bodu menej než v máji), zatiaľ čo ceny energií zostali v podstate nezmenené. Inflácia cien tovarov a služieb sa v júni nezmenila a predstavovala 0,7 %, resp. 4,1 %. Zatiaľ čo niektoré ukazovatele základnej inflácie v máji v dôsledku jednorazových faktorov zaznamenali mierny nárast, v júni bola väčšina ukazovateľov stabilná alebo mierne klesla.
Domáca inflácia zostáva vysoká. Tempo rastu miezd zostáva zvýšené a kompenzuje predchádzajúce obdobie vysokej inflácie. Vyššie nominálne mzdy popri slabej produktivite práce poháňajú rast jednotkových nákladov práce, i napriek jeho určitému spomaleniu v prvom štvrťroku tohto roka. Vzhľadom na zvyčajne postupný priebeh mzdových úprav a veľký podiel jednorazových platieb rast nákladov práce v najbližšom období pravdepodobne zostane zvýšený. Aktuálne údaje o kompenzáciách na zamestnanca zároveň zodpovedajú očakávaniam, pričom najnovšie prieskumy signalizujú zmierňovanie mzdového rastu v priebehu budúceho roka. Kontrakcia ziskov v prvom štvrťroku navyše pomáha neutralizovať inflačné účinky vyšších jednotkových nákladov práce a výsledky prieskumov naznačujú pravdepodobné pokračovanie útlmu ziskov v najbližšom období.
Očakáva sa, že inflácia sa počas zvyšku roka bude pohybovať v blízkosti súčasnej úrovne, okrem iného v dôsledku bázických efektov súvisiacich s energiami. Následne by mala počas druhej polovice budúceho roka klesať smerom k nášmu cieľu, a to vzhľadom na slabší rast nákladov práce, pôsobenie účinkov našej reštriktívnej menovej politiky a slabnúci vplyv predchádzajúceho prudkého rastu inflácie. Ukazovatele dlhodobejších inflačných očakávaní zostávajú viac-menej stabilné a prevažne sa pohybujú v blízkosti 2 %.
Hodnotenie rizík
Riziká ohrozujúce výhľad hospodárskeho rastu sú naklonené na stranu pomalšieho rastu. Hospodársky rast eurozóny by mohla spomaliť slabšia svetová ekonomika alebo eskalácia obchodného napätia medzi hlavnými ekonomikami. Neoprávnená vojna Ruska proti Ukrajine a tragický konflikt na Blízkom východe sú hlavnými zdrojmi geopolitických rizík, ktoré môžu oslabiť dôveru podnikov a domácností v budúcnosť a narušiť svetový obchod. Rast by tiež mohol byť pomalší, ak sa účinky menovej politiky ukážu byť silnejšie, než sa očakáva. Hospodársky rast by mohol byť rýchlejší, ak by v porovnaní s očakávaniami inflácia klesala rýchlejšie, rast dôvery a reálnych príjmov viedol k vyššiemu nárastu spotreby, alebo svetová ekonomika rástla výraznejšie.
Inflácia by mohla prognózované hodnoty prekročiť v prípade vyššieho než očakávaného rastu miezd alebo ziskov. Medzi riziká vyššej inflácie patrí i zvýšené geopolitické napätie, ktoré by mohlo viesť k nárastu cien energií a nákladnej prepravy v krátkodobom horizonte a narušiť svetový obchod. Extrémne prejavy počasia a celkové napredovanie klimatickej krízy by okrem toho mohli spôsobiť nárast cien potravín. Inflácia však môže byť aj nižšia, ak tlmiaci účinok menovej politiky na dopyt prekročí očakávania alebo ak dôjde k nepredvídanému zhoršeniu hospodárskeho prostredia vo zvyšku sveta.
Finančné a menové podmienky
Júnové zníženie menovopolitických úrokových sadzieb sa plynulo premieta do úrokových sadzieb peňažného trhu, pričom širšie podmienky financovania vykazujú určitú volatilitu. Náklady financovania zostávajú reštriktívne vzhľadom na pokračujúce pôsobenie predchádzajúceho zvyšovania našich menovopolitických sadzieb v transmisnom reťazci. Priemerná úroková sadzba nových podnikových úverov v máji mierne klesla na 5,1 %, zatiaľ čo sadzby hypoték zostali nezmenené na úrovni 3,8 %.
Úverové podmienky zostávajú prísne. Podľa nášho najnovšieho prieskumu bankových úverov sa podmienky poskytovania podnikových úverov v druhom štvrťroku mierne sprísnili, zatiaľ čo podmienky hypotekárnych úverov sa trochu zmiernili. Kým dopyt podnikov po úveroch mierne klesol, dopyt domácností po hypotekárnych úveroch po prvýkrát od začiatku roka 2022 vzrástol.
Úverová dynamika celkovo zostáva slabá. Ročná miera rastu bankových úverov poskytovaných podnikom a domácnostiam v máji dosiahla 0,3 %, čo predstavuje len marginálny nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu. Ročný rast peňažnej zásoby meranej menovým agregátom M3 sa v máji zrýchlil z aprílových 1,3 % na 1,6 %.
Záver
Rada guvernérov sa dnes rozhodla ponechať tri kľúčové úrokové sadzby ECB na nezmenenej úrovni. Sme odhodlaní zabezpečiť včasný návrat inflácie na cieľovú úroveň 2 % v strednodobom horizonte. Menovopolitické sadzby budeme udržiavať na dostatočne reštriktívnej úrovni dovtedy, kým to bude nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa. Pri určovaní primeranej úrovne a dĺžky trvania reštrikcie sa budeme naďalej riadiť aktuálnymi údajmi a rozhodnutia budeme prijímať priebežne, zo zasadania na zasadanie. Naše rozhodnutia o úrokových sadzbách budú vychádzať predovšetkým z nášho hodnotenia inflačného výhľadu na základe aktuálnych hospodárskych a finančných údajov, dynamiky vývoja základnej inflácie a účinnosti transmisie menovej politiky. Vopred sa nezaväzujeme k žiadnej konkrétnej trajektórii sadzieb.
V každom prípade sme pripravení všetky svoje nástroje v medziach nášho mandátu upraviť, aby sme zabezpečili návrat inflácie na našu cieľovú úroveň 2 % v strednodobom horizonte a naďalej plynulú transmisiu menovej politiky.
Teraz sme pripravení zodpovedať vaše otázky.
Doslovné znenie odsúhlasené Radou guvernérov sa nachádza v pôvodnej anglickej verzii.
Európska centrálna banka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
- Sonnemannstrasse 20
- 60314 Frankfurt nad Mohanom, Nemecko
- +49 69 1344 7455
- media@ecb.europa.eu
Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.
Kontakty pre médiá