Възможности за търсене
Начална страница Медии ЕЦБ обяснява Изследвания и публикации Статистика Парична политика Еврото Плащания и пазари Кариери
Предложения
Сортиране по
Christine Lagarde
The President of the European Central Bank
Luis de Guindos
Vice-President of the European Central Bank
  • ИЗЯВЛЕНИЕ ЗА ПАРИЧНАТА ПОЛИТИКА

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

Кристин Лагард, председател на ЕЦБ
Луис де Гиндос, заместник-председател на ЕЦБ

Франкфурт на Майн, 18 юли 2024 г.

Добър ден! Със заместник-председателя Ви приветстваме на нашата пресконференция.

Днес Управителният съвет реши да запази непроменени трите основни лихвени процента на ЕЦБ. Постъпващата информация в общи линии подкрепя предишната ни оценка за средносрочната перспектива за инфлацията. Макар че през май някои показатели за основната инфлация отбелязаха леко повишение поради еднократни фактори, повечето измерители останаха стабилни или се понижиха леко през юни. В съответствие с очакванията инфлационното въздействие на силния прираст на заплатите е било смекчено от печалбите. Паричната политика поддържа рестриктивни условията за финансиране. Същевременно вътрешният ценови натиск остава силен, инфлацията при услугите е висока и общата инфлация вероятно ще се задържи над целевото равнище през по-голямата част от следващата година.

Решени сме да осигурим своевременно връщане на инфлацията към средносрочното целево равнище от 2%. Ще поддържаме основните лихвени проценти достатъчно рестриктивни колкото дълго е необходимо за постигането на тази цел. Ще продължим да прилагаме основан на данните подход, заседание по заседание, когато определяме подходящото ниво и продължителност на рестриктивността. По-специално, решенията ни за лихвените проценти ще се основават на оценката ни за перспективата за инфлацията въз основа на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика. Не се ангажираме предварително с определена траектория на лихвените проценти.

Приетите днес решения са представени в прессъобщение, което е публикувано на уебсайта ни.

Сега ще изложа по-подробно как виждаме развитието на икономиката и инфлацията, а след това ще обясня оценката ни на финансовите и паричните условия.

Икономическа активност

Постъпващата информация показва, че икономиката на еврозоната е отбелязала растеж през второто тримесечие, но вероятно с по-бавен темп в сравнение с първото. Секторът на услугите е продължил да има водеща роля в процеса на възстановяване, докато промишленото производство и износът на стоки са били слаби. Инвестиционните показатели сочат слаб растеж през 2024 г. на фона на засилена несигурност. В перспектива очакваме възстановяването да бъде подпомагано от потреблението, стимулирано от засилване на реалните доходи в резултат от по-ниската инфлация и по-високите номинални заплати. Освен това се очаква износът да нарасне успоредно с увеличение на търсенето в световен мащаб. И накрая, с течение на времето паричната политика би трябвало да възпира в по-малка степен търсенето.

Пазарът на труда остава устойчив. През май темпът на безработица остана непроменен на равнище от 6,4%, което е най-ниското от въвеждането на еврото насам. Заетостта, която нарасна с 0,3% през първото тримесечие, беше подпомогната от допълнително увеличение на работната сила със същия темп. Вероятно през второто тримесечие са били създадени още работни места, най-вече в сектора на услугите. Предприятията постепенно намаляват броя на свободните работни места, които обявяват, но от високо равнище.

Националните фискални и структурни политики следва да бъдат насочени към това икономиката да стане по-продуктивна и конкурентоспособна, което би спомогнало за засилване на потенциалния растеж и намаляване на ценовия натиск в средносрочен план. Ефективно, бързо и пълно прилагане на програмата „ЕС от ново поколение“, напредъкът към съюз на капиталовите пазари и доизграждане на банковия съюз, както и укрепването на единния пазар представляват ключови фактори, които биха допринесли за стимулиране на иновациите и нарастване на инвестициите в зеления и цифровия преход. Приветстваме неотдавнашния призив на Европейската комисия към държавите – членки на ЕС, да засилят фискалната устойчивост и изявлението на Еврогрупата относно позицията по фискалната политика на еврозоната през 2025 г. Пълното и незабавно прилагане на преработената рамка на ЕС за икономическо управление ще помогне на правителствата да намалят устойчиво бюджетните дефицити и съотношението на дълга.

Инфлация

Годишният темп на инфлация намаля до 2,5% през юни спрямо 2,6% през май. Храните поскъпнаха с 2,4% през юни, което е 0,2 процентни пункта по-малко отколкото през май. По същество цените на енергоносителите останаха непроменени. Инфлацията на цените на стоките и на услугите остана непроменена през юни, съответно на равнища от 0,7% и 4,1%. Макар че през май някои показатели за основната инфлация отбелязаха леко повишение поради еднократни фактори, повечето измерители останаха стабилни или се понижиха леко през юни.

Вътрешната инфлация остава висока. Заплатите продължават да нарастват с повишен темп, наваксвайки след миналия период на висока инфлацията. По-високите номинални заплати и слабата производителност засилиха нарастването на разходите за труд на единица продукция, макар че то отбеляза известно забавяне през първото тримесечие на тази година. Тъй като процесът на коригиране на заплатите е поетапен, а еднократните плащания имат голям принос, прирастът на разходите за труд вероятно ще остане висок в краткосрочен план. Същевременно актуалните данни за компенсация на наето лице са в съзвучие с очакванията. Последните показатели от проучвания сочат, че нарастването на заплатите ще се забави в хода на следващата година. Освен това през първото тримесечие печалбите се свиха. Това способства за компенсиране на инфлационния ефект на по-високите разходи за труд на единица продукция. Според резултати от конюнктурни анкети печалбите би трябвало да продължат да се свиват в краткосрочен план.

Очаква се до края на годината инфлацията да варира около сегашното си равнище, отчасти поради свързани с енергията базови ефекти. След това се предвижда тя да спада към целевото ниво през втората половина на следващата година благодарение на по-слаб растеж на разходите за труд, ефектите от рестриктивната ни парична политика и отслабващото въздействие на миналия скок на инфлацията. Измерителите за дългосрочните инфлационни очаквания остават в общи линии стабилни и повечето от тях са на равнище около 2%.

Оценка на рисковете

Рисковете за икономическия растеж клонят в низходяща посока. По-слаба световна икономика или засилване на напрежението в търговията между големи икономики биха потиснали растежа в еврозоната. Основни източници на геополитически риск са неоправданата война на Русия срещу Украйна и трагичният конфликт в Близкия изток. В резултат на това е възможно предприятията и домакинствата да загубят увереност в бъдещето, а в световната търговия да настъпят смущения. Възможно е също растежът да бъде по-слаб, ако ефектът от паричната политика се окаже по-силен от очакваното. Той може да се окаже по-висок, ако инфлацията спадне по-бързо от прогнозираното, а повишаването на доверието и реалните доходи доведе до по-голямо от очакваното увеличение на разходите, или ако световната икономика отбележи по-силен растеж от предвиденото.

Възможно е инфлацията да достигне по-високи стойности от очакваното, ако заплатите или печалбите се увеличат повече от предвиденото. Възходящи рискове за инфлацията произтичат и от засиленото геополитическо напрежение, което би могло да тласне нагоре цените на енергоносителите и транспортните разходи в краткосрочен план и да причини смущения в световната търговия. Освен това е възможно екстремни метеорологични явления и развиващата се климатична криза в по-общ план да доведат до поскъпване на храните. Обратното, инфлацията може да се окаже изненадващо по-ниска, ако паричната политика потисне търсенето в по-голяма степен от очакваното или ако икономическите условия в останалия свят внезапно се влошат.

Финансови и парични условия

Понижаването на основните лихвени проценти през юни се предава гладко към лихвените проценти на паричния пазар, а общите финансови условия са донякъде нестабилни. Разходите за финансиране остават рестриктивни, тъй като предишните ни повишения на основните лихвени проценти продължават да намират отражение във веригата на предаването. Средният лихвен процент по нови кредити за предприятия намаля леко до 5,1% през май, докато лихвените проценти по ипотечните кредити останаха непроменени на равнище от 3,8%.

Кредитните стандарти остават затегнати. Резултатите от последното ни проучване на банковото кредитиране показват леко затягане на кредитните стандарти за предприятията през второто тримесечие и умерено разхлабване на стандартите за ипотеки. Търсенето на заеми от предприятията намаля леко, а търсенето на ипотечни кредити от домакинствата нарасна за първи път от началото на 2022 г. насам.

Като цяло, кредитната динамика остава вяла. Банковото кредитиране за предприятията и домакинствата отбеляза годишно нарастване от 0,3% през май, само малко по-високо в сравнение с предходния месец. Годишният прираст на широките пари, изразени с паричния агрегат М3, нарасна до 1,6% през май спрямо 1,3% през април.

Заключение

Днес Управителният съвет реши да запази непроменени трите основни лихвени процента на ЕЦБ. Решени сме да осигурим своевременно връщане на инфлацията към средносрочното целево равнище от 2%. Ще поддържаме основните лихвени проценти достатъчно рестриктивни колкото дълго е необходимо за постигането на тази цел. Ще продължим да прилагаме основан на данните подход, заседание по заседание, когато определяме подходящото ниво и продължителност на рестриктивността. По-специално, решенията ни за лихвените проценти ще се основават на оценката ни за перспективата за инфлацията въз основа на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика. Не се ангажираме предварително с определена траектория на лихвените проценти.

Във всеки случай, имаме готовност да коригираме всички инструменти в рамките на нашия мандат, за да осигурим връщане на инфлацията на целевото равнище в средносрочен план и да запазим гладкото функциониране на трансмисионния механизъм на паричната политика.

А сега сме готови да отговорим на Вашите въпроси.

Точната формулировка, съгласувана от Управителния съвет, се съдържа във версията на английски език.

ДАННИ ЗА КОНТАКТ

Европейска централна банка

Генерална дирекция „Комуникации“

Възпроизвеждането се разрешава с позоваване на източника.

Данни за контакт за медиите