Možnosti iskanja
Domov Mediji Pojasnjujemo Raziskave in publikacije Statistika Denarna politika Euro Plačila in trgi Zaposlitve
Predlogi
Razvrsti po

Vprašanja in odgovori o pregledu strategije

Dopolnjeno 8. julija 2021 z zaključki pregleda strategije.

Za kaj je šlo pri pregledu strategije?

Vsako gospodarstvo potrebuje varno in stabilno valuto. Glavna naloga ECB kot centralne banke, ki je zadolžena za euro, je zagotavljati stabilnost cen v euroobmočju.

Skupaj z 19 nacionalnimi centralnimi bankami v euroobmočju smo natančno pregledali našo strategijo, da bi bila ta še naprej ustrezna in nam pomagala izpolnjevati mandat ohranjanja cenovne stabilnosti. Pri pregledu ni šlo za to, kaj delamo, ampak kako to delamo.

Teme pregleda so bile naslednje:

  • kaj natančno mislimo s »cenovno stabilnostjo« oziroma katera je naša ciljna raven inflacije;
  • kako analiziramo gospodarstvo, da bi pravočasno odkrili tveganja za cenovno stabilnost in razumeli, kako naši sklepi vplivajo na akterje v gospodarstvu, med katerimi so potrošniki, podjetja, trgi in banke;
  • kako so drugi dejavniki, kot so zaposlenost, socialna vključenost, podnebne spremembe in finančna stabilnost, pomembni za izvajanje našega mandata;
  • katere instrumente denarne politike uporabljamo, vključno z obrestnimi merami in nakupi vrednostnih papirjev;
  • kako se povezujemo z vami in z vami komuniciramo, saj je euro javno dobro in želimo, da vsi državljani razumejo naše poslanstvo in odločitve.

Kdaj je potekal pregled strategije ECB?

Začel se je 23. januarja 2020, rezultate pa smo predstavili 8. julija 2021.

Začetna stran o pregledu strategije

Zakaj je ECB sploh pregledala svojo strategijo?

Od zadnjega pregleda strategije v letu 2003 je gospodarstvo doživelo korenite spremembe. Zaradi vse nižje gospodarske rasti in posledic finančne krize so se obrestne mere znižale, zato ECB in druge centralne banke težje sprostijo denarno politiko, ko se gospodarska rast upočasni. Zaradi tega smo razširili naš nabor instrumentov denarne politike. Nove izzive za gospodarstvo predstavljajo tudi globalizacija, digitalizacija, staranje prebivalstva in podnebne spremembe. Želimo, da je naša strategija denarne politike v tako zahtevnem in spremenljivem okolju čim bolj učinkovita – tako danes kot tudi v prihodnje.

K pregledu strategije so nas med drugim spodbudili naslednji dejavniki.

Zgodovinsko nizke obrestne mere

Obrestne mere so nizke iz več razlogov: gospodarska rast se postopno znižuje, produktivnost (kako učinkovito delamo) se v večini gospodarstev povečuje počasneje, prebivalstvo pa se stara. Vse manjša rast produktivnosti in krčenje aktivnega prebivalstva potiskata obrestne mere navzdol. Prebivalstvo, ki se stara, več varčuje, kar obrestne mere še bolj potiska navzdol.

Meje zniževanja obrestnih mer

Centralne banke navadno zvišajo obrestne mere, kadar je inflacija previsoka. Kadar je prenizka, obrestne mere znižajo, da bi spodbudile gospodarsko aktivnost. Sedanje obrestne mere so blizu nič ali celo negativne, kar Evropski centralni banki in drugim centralnim bankam otežuje, da bi v obdobjih počasne rasti in nizke inflacije kot običajno znižale obrestne mere. V odziv na te omejitve in za zagotovitev cenovne stabilnosti so bili uvedeni novi instrumenti – »nestandardni ukrepi denarne politike« – denimo programi nakupa vrednostnih papirjev.

Podnebne spremembe, globalizacija, hitra digitalizacija in spreminjanje strukture finančnih trgov

Ti trendi lahko nepričakovano vplivajo na svet, na delovanje gospodarstva in tudi na denarno politiko.

Kako so lahko ljudje v Evropi izrazili svoje mnenje?

V okviru pregleda strategije smo prisluhnili ljudem z najrazličnejših področij, da bi bolje razumeli njihova pričakovanja in skrbi ter ugotovili, kako lahko najbolje izpolnjujemo mandat ohranjanja cenovne stabilnosti.

Do konca oktobra 2020 so lahko ljudje svoje mnenje izrazili na portalu »ECB vas posluša«.

ECB vas posluša – zbirno poročilo o prispevkih na portalu »ECB vas posluša«

V ECB in nacionalnih centralnih bankah smo organizirali tudi vrsto konferenc in delavnic po vsem euroobmočju. Prisluhniti smo želeli vsem, od širše javnosti do civilnodružbenih organizacij.

Načrtujemo, da se bodo tovrstni dogodki v vseh državah v euroobmočju nadaljevali tudi v prihodnje.

ECB vas posluša – zbirno poročilo ob vmesnem pregledu Več informacij o dogodkih v posameznih državah

Ste objavili prispevke, ki ste jih med pregledom strategije prejeli na dogodkih, na katerih ste prisluhnili evropskim državljanom?

Da. Povzetek komentarjev, ki smo jih prejeli na teh dogodkih, smo objavili na naših digitalnih kanalih.

Zbirno poročilo o odzivih javnosti na portalu »ECB vas posluša« ECB vas posluša – zbirno poročilo ob vmesnem pregledu

Zakaj pravite, da pri pregledu »ni šlo za to, kaj delate, ampak kako to delate«?

Naš cilj je določen v pogodbah EU. Pregled je zato zajel vse vidike strategije denarne politike, vendar v mejah našega mandata. K pregledu smo pristopili odprto in brez vnaprejšnjih odgovorov.

Pogodbi EU

Se je zaradi pregleda strategije spremenil tudi način, kako nadzirate banke?

Pregled strategije je zajemal različne vidike denarne politike, vendar ni vključeval vloge ECB v bančnem nadzoru. Nadzor bank je neodvisen od izvajanja denarne politike.

Bančni nadzor

Je bil to vaš prvi pregled strategije?

Strategija denarne politike ECB je bila prvotno opredeljena leta 1998, ko je ECB začela z delom. Prvič smo jo ponovno ovrednotili in pojasnili leta 2003.

Ali druge centralne banke ravno tako izvajajo pregled svoje strategije?

Da. Ameriška centralna banka denimo je svoj pregled zaključila leta 2020. Britanska centralna banka je januarja 2020 napovedala enoletni proces pregleda strategije. Kanadska centralna banka pa svoj inflacijski cilj pregleda vsakih pet let.

PREGLED STRATEGIJE
Bi radi še več informacij?