Как би функционирало цифровото евро?
Представете си, че изтегляте от банкомат 100 евро. Салдото в банковата Ви сметка намалява със 100 евро, но разполагате със същата сума в брой и можете да извършвате плащания с нея.
Процесът би бил същият при цифровото евро, само че вместо да превръщате парите от банковата си сметка в пари в брой, ги превръщате в цифрово евро.
Кога бихте могли да използвате цифровото евро?
INSERTED BY ANONYMOUS PROXY
Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more
Всекидневни покупки
Независимо дали си купувате кафе сутрин или плащате на детегледачката, можете да използвате портфейла си в цифрово евро. То ще бъде на разположение за всякакви електронни плащания в магазини, онлайн или между отделни лица.
Плащания между приятели
Извършвайте преки плащания от портфейл към портфейл посредством телефон или часовник, точно както бихте върнали пари в брой на приятел, който Ви ги е заел. Посредством цифровото евро това може да стане онлайн или офлайн.
Пътуване в чужбина
Когато посещаваме друга държава в еврозоната, обикновено носим пари в брой, за да сме сигурни, че ще можем да се разплащаме, и за да избегнем таксите при теглене на пари. Посредством цифровото евро ще можете да плащате без такси навсякъде в еврозоната.
Пазаруване онлайн
Цифровото евро ще бъде на разположение в ситуации, в които не могат да се използват пари в брой, например при пазаруване онлайн. То ще осигури безопасен и лесен начин на плащане, гарантиран от публична институция – ЕЦБ.
Допълнителни функционалности
Периодични плащания
Много от текущите ни разходи са за редовни плащания, например за наема в началото на месеца или за детската градина. Затова цифровото евро би улеснило автоматизираните плащания за хората, които желаят да използват тази функция.
То обаче никога няма да се превърне в програмируеми пари. Това са цифрови пари, които се използват за ограничена цел или времеви период, например във вид на ваучер.
За разлика от това цифровото евро няма да подлежи на ограничения и винаги ще запазва стойността си. Не искаме цифровото евро да бъде свързано с ограничения къде, кога и към кого могат да плащат с него гражданите и фирмите.
Горна граница на наличностите
Ще наложим ограничение на количеството цифрово евро, което даден гражданин или фирма може да държи в портфейла си. Така ще се предотврати опасността от прекомерен отлив на депозити от банките и ще се запази финансовата стабилност.
Потребителите, които желаят да платят по-голяма сума от определената граница, могат да го направят, като свържат цифровия си портфейл с банковата си сметка.