Mogućnosti pretraživanja
Početna stranica Mediji Objašnjenja Istraživanje i publikacije Statistika Monetarna politika €uro Plaćanja i tržišta Zapošljavanje
Prijedlozi
Razvrstaj po:
Piero Cipollone
Member of the ECB's Executive Board
  • ESB‑OV BLOG

Digitalni euro: što biste dobili njegovim uvođenjem?

1. studenoga 2024.

Piero Cipollone

Dok plaćaju različitim karticama, u različitim aplikacijama i na različitim uređajima, većina Europljana misli da su digitalna plaćanja podbacila jer ne nude praktično rješenje za cijelo europodručje. Piero Cipollone iz ESB‑a objašnjava kako bi digitalni euro ujedinio jednostavnost gotovine i praktičnost digitalnih plaćanja.

Uvođenje eura preobrazilo je Europu prije dvadeset i pet godina. Prvi su se put u različitim državama počele rabiti jednake novčanice i kovanice. Tko bi pomislio da nas sadržaj naših novčanika može sve povezati?

Euronovčanice od tada pojednostavljuju život europskim obiteljima, trgovcima i putnicima. Nema dodatnih naknada ni nesigurnosti hoće li vaš način plaćanja biti prihvaćen. Ali u novom, digitalnom dobu gubi se ta lakoća plaćanja.

Većina Europljana sada se služi različitim karticama, aplikacijama i uređajima ovisno o plaćanju i misli kako digitalna plaćanja nisu uvijek onoliko praktična koliko su trebala biti. U europodručju imamo rascjepkan platni sustav, u kojem rješenja za digitalna plaćanja ne zadovoljavaju sve naše potrebe. Karticom možete jednostavno beskontaktno platiti obrok ili vožnju taksijem u gradovima kao što su Madrid ili Pariz, ali u ruralnim krajevima Njemačke ili Austrije često se prihvaćaju samo gotovina ili lokalne debitne kartice. Slično tomu, neke su mobilne aplikacije dobre za slanje novca obitelji ili prijateljima, ali njima ne možete kupovati na internetu ni plaćati lokalnim poduzećima.

Ukratko, još nemamo rješenje za digitalna plaćanja koje bi bilo učinkovito u svim situacijama i u cijelom europodručju. Zamislite spoj jednostavnosti opće uporabe, kao nekad s gotovinom, i praktičnosti, koju nam donosi digitalno doba. Uvede li se digitalni euro, ponovno bismo stekli slobodu digitalnog i neometanog plaćanja u svakom trenutku i svugdje, uključujući kupnje na internetu.

Digitalni euro rabio bi se istodobno s novčanicama i bio besplatno, sveobuhvatno rješenje za digitalna plaćanja u cijelom europodručju. Sadašnja rascjepkanost mogla bi postati prošlost.

Mogli biste jednostavno pristupiti svojem novčaniku za digitalni euro i izvršiti trenutačno plaćanje u aplikaciji za digitalni euro, aplikaciji svoje banke ili s pomoću fizičke kartice. Zamislite da ste se na putu prema uredu zaustavili u kafiću i shvatili da ste zaboravili novčanik ili nemate dovoljno gotovine. Ili ne uspijevate platiti karticom. Digitalni euro omogućio bi vam da kavu jednostavno platite karticom ili pametnim telefonom u svim tim situacijama jer bi ga prihvaćali svi europski trgovci koji već prihvaćaju digitalna plaćanja. Predočite si ga kao digitalnu novčanicu. Mogli biste njime plaćati u svim državama europodručja, čime bi se dodatno olakšalo putovanje.

To vrijedi i za druga svakodnevna plaćanja, bez obzira na to je li riječ o plaćanju dadilje, slanju novca kćeri koja studira u inozemstvu ili kupnji na internetu, kao i za moguće nove situacije. Digitalni euro mogao bi vam, primjerice, omogućiti plaćanje pouzećem ili kada/ako je vlak stigao na vrijeme.

Digitalnim eurom odgovorilo bi se i na zabrinutost u vezi s pouzdanošću i zaštitom privatnosti: odaberete li funkciju izvanmrežnog plaćanja, za plaćanje vam neće biti potrebna internetska veza. Izvanmrežno plaćanje digitalnim eurom omogućilo bi nesmetana plaćanja i pridonijelo otpornosti našeg platnog sustava jer bi bilo pouzdana alternativa u kritičnim situacijama, primjerice u slučaju prekida internetske veze ili ograničene povezivosti na zabačenim lokacijama. Osim toga, u izvanmrežnom plaćanju digitalnim eurom osobni podatci povezani s transakcijom ostali bi privatni i bili bi dostupni samo platitelju i primatelju plaćanja, slično gotovinskom plaćanju.

Što biste dobili uvođenjem digitalnog eura? Još se čeka konačna odluka o izdavanju digitalnog eura, koju će Europska središnja banka donijeti tek nakon što europski zakonodavci utvrde pravni okvir. No digitalni euro znači veću slobodu i praktičnost. Bio bi jedinstveno, besplatno rješenje kojim bi se omogućila trenutačna plaćanja u svakom trenutku i u cijelom europodručju, i to u skladu s najvišim standardima sigurnosti i zaštite privatnosti.

Riječ je o logičnom sljedećem koraku u razvoju naše jedinstvene valute. Vrijeme je za digitalni euro kao dopunu novčanicama. Uvedemo li ga, naši će životi biti jednostavniji a naš sektor plaćanja povezaniji, konkurentniji, inovativniji i otporniji.

Vjerujem da zaslužuje razmatranje. Nadam se da se slažete sa mnom.

Ovaj je tekst objavljen kao kolumna u medijima država europodručja.

Posjetite ESB‑ov blog i pretplatite se kako biste dobivali obavijesti o novim objavama.

Zanimaju li vas teme povezane s nadzorom banaka, pogledajte Blog o nadzoru.