- ECB TINKLARAŠTIS
Skaitmeninis euras. Kuo jis būtų naudingas jums?
2024 m. lapkričio 1 d.
Šiuo metu europiečiams tenka rinktis tarp įvairių kortelių, programėlių ir prietaisų, todėl, daugumos nuomone, pažadas, kad bus sukurtas patogus visoje euro zonoje veikiantis skaitmeninių mokėjimų sprendimas, dar nėra išpildytas. Piero Cipollone aiškina, kaip skaitmeninis euras padėtų sujungti grynųjų pinigų paprastumą su skaitmeniniu patogumu.
Prieš dvidešimt penkerius metus įvestas euras iš esmės pakeitė Europą. Žmonės įvairiose šalyse pirmą kartą pradėjo naudoti tuos pačius banknotus ir monetas. Kas būtų galėjęs pagalvoti, kad mus visus gali suvienyti tai, ką nešiojamės piniginėse?
Eurų grynieji palengvino gyvenimą tiek Europos šeimoms, tiek prekybininkams, tiek keliaujantiems. Nebeliko jokių papildomų mokesčių ir nebereikia sukti galvos, ar jūsų pasirinktas mokėjimo būdas yra galimas. Tačiau šio paprastumo dabartiniame skaitmeniniame amžiuje lieka vis mažiau.
Daugumai europiečių dabar tenka rinktis tarp įvairių kortelių, programėlių ir įrenginių, priklausomai nuo mokėjimo atvejo, todėl žadėtasis skaitmeninių mokėjimų patogumas ne visada pasitvirtina. Euro zonoje susiformavo fragmentuota sistema – nė vienas iš skaitmeninių mokėjimų sprendimų nėra tinkamas visiems poreikiams patenkinti. Greičiausiai be problemų atliksite bekontaktį mokėjimą kortele restorane ar už taksi paslaugas tokiuose didmiesčiuose kaip Madridas ar Paryžius, tačiau dažnoje Vokietijos ar Austrijos kaimo vietovėje bus priimami tik grynieji ar vietinės debeto kortelės. Taip pat ir kai kurios mobiliosios programėlės veikia gerai, kai norite nusiųsti pinigų šeimos nariams ar draugams, tačiau negali būti naudojamos apsiperkant internetu arba atsiskaitant vietinėje parduotuvėlėje.
Trumpai tariant, vis dar neturime vieno skaitmeninių mokėjimų sprendimo, kuris veiktų visoje euro zonoje ir visais mokėjimo atvejais. Būtų gerai susigrąžinti visuotinį grynųjų pinigų paprastumą ir kartu naudotis skaitmeninio amžiaus teikiamais patogumais. Skaitmeniniu euru galėtume atsiskaityti skaitmeniniu būdu laisvai, paprastai, bet kuriuo metu ir bet kur, taip pat ir apsipirkdami internetu.
Skaitmeninis euras būtų naudojamas šalia grynųjų ir suteiktų galimybę visoje euro zonoje nemokamai naudotis visais atvejais tinkančia skaitmenine mokėjimo priemone. Šiandien mūsų patiriama mokėjimų rinkos fragmentacija liktų praeityje.
Momentinius mokėjimus galėtumėte atlikti iš savo skaitmeninių eurų piniginės, naudodamiesi skaitmeninio euro programėle, savo banko programėle ar fizine kortele. Pavyzdžiui, pakeliui į darbą užsukate į kavinę ir suprantate, kad pamiršote piniginę arba neturite pakankamai grynųjų. Arba norite sumokėti, bet jūsų kortelės nepriima. Skaitmeniniu euru tokiais atvejais galėtumėte už kavą atsiskaityti kortele ar išmaniuoju telefonu, nes skaitmeninį eurą pripažintų visi Europos prekybininkai, jau dabar priimantys skaitmeninius mokėjimus. Skaitmeninis euras būtų lyg skaitmeninis banknotas. Juo galėtumėte atsiskaityti visose euro zonos šalyse, tad ir keliauti būtų dar paprasčiau.
Taip pat paprastai galėtumėte atlikti ir kitus įprastus mokėjimus (pvz., sumokėti vaikų auklei, pervesti pinigų užsienyje studijuojančiai dukrai ar atsiskaityti už pirkinius internetu) ar atsiskaityti galimai naujais mokėjimo atvejais. Skaitmeniniu euru mokėjimą galėtumėte atlikti prekės pristatymo arba paslaugos suteikimo metu, pavyzdžiui, kai (arba jei) traukinys atvažiuoja laiku.
Būtų išspręsti ir aktualūs mokėjimų atsparumo bei privatumo klausimai: naudodamiesi atsiskaitymo neprisijungus prie interneto ar mobiliojo ryšio funkcija, galėtumėte atlikti mokėjimus, net ir neprisijungę prie interneto. Galimybė naudotis skaitmeniniu euru neprisijungus prie interneto ar mobiliojo ryšio būtų labai naudinga savybė kritinėse situacijose, pavyzdžiui, sutrikus interneto ryšiui arba esant ribotam ryšiui atokiose vietovėse, taip užtikrinant, kad jūsų mokėjimai nebūtų pertraukiami, o mūsų mokėjimų sistema taptų atsparesnė. Be to, naudojantis skaitmeniniu euru neprisijungus prie interneto ar mobiliojo ryšio būtų užtikrintas asmens duomenų privatumas – juos žinotumėte tik jūs ir mokėjimo gavėjas, panašiai kaip ir mokant grynaisiais.
Taigi, kuo visa tai būtų naudinga jums? Jei skaitmeninio euro projektas bus įgyvendintas, jis suteiks mums daugiau laisvės ir patogumo. Galutinį sprendimą, ar išleisti skaitmeninį eurą, Europos Centrinis Bankas priims tik tada, kai Europos teisės aktų leidėjai apibrėš skaitmeninio euro teisinį pagrindą. Momentinius mokėjimus galėtumėte atlikti bet kuriuo metu ir bet kurioje euro zonos vietoje, naudodamiesi bendru ir gyventojams nemokamu mokėjimo sprendimu, atitinkančiu aukščiausius saugumo ir privatumo standartus.
Tai logiškas kitas mūsų bendros valiutos raidos etapas. Atėjo laikas turėti grynuosius papildantį ir mūsų gyvenimą palengvinantį skaitmeninį eurą. Jį įvedus, mūsų mokėjimų sektorius taptų darnesnis, konkurencingesnis, novatoriškesnis ir atsparesnis.
Manau, kad tokią galimybę verta svarstyti, ir tikiuosi, kad man pritarsite.
Šis straipsnis paskelbtas kaip nuomonė žiniasklaidos priemonėse visoje euro zonoje.
Apsilankykite ECB tinklaraštyje ir prenumeruokitės, kad gautumėte naujausius įrašus.
Daugiau informacijos su bankų priežiūra susijusiais klausimais rasite Priežiūros tinklaraštyje.