Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Skaitmeninis euras būtų centrinio banko išleisti skaitmeninės formos grynieji pinigai, prieinami visiems euro zonoje.

Kartu su euro zonos nacionaliniais centriniais bankais nagrinėjame skaitmeninio euro galimo įvedimo klausimą. Tai būtų centrinio banko skaitmeninė valiuta – elektroninis grynųjų pinigų atitikmuo. Skaitmeninis euras būtų naudojamas kartu su banknotais ir monetomis, tad žmonės turėtų didesnį mokėjimo būdų pasirinkimą.

Skaitmeninis euras

Skaitmeninės formos centrinio banko pinigai, kuriuos galima naudoti bet kokiems elektroniniams atsiskaitymams tarpusavyje arba fizinėse ar elektroninėse parduotuvėse.

Ką turite žinoti

Kas būtų skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų visiems nemokamai prieinama elektroninė mokėjimo priemonė. Ja galėtumėte naudotis visoje euro zonoje taip, kaip šiandien naudojatės grynaisiais pinigais. Skaitmeninis euras būtų saugi priemonė, privatumas būtų užtikrintas. Vis didėjant visuomenės skaitmenizacijai skaitmeninis euras būtų dar vienas mūsų bendrosios valiutos raidos žingsnis.

Kas tai būtų?
Kodėl mums reikalingas skaitmeninis euras?

Šiuo metu Europoje nėra tokios skaitmeninio mokėjimo galimybės, kuria būtų galima naudotis visoje euro zonoje. Trylikoje iš dvidešimties šalių atsiskaitant kortele pasikliaujama tarptautinėmis mokėjimo kortelių schemomis. Skaitmeninis euras būtų visose euro zonos šalyse prieinama ir priimama europinė elektroninė mokėjimo priemonė.

Kodėl mums to reikia?
Kaip veiktų skaitmeninis euras?

Skaitmeniniai eurai būtų laikomi elektroninėje piniginėje, kuri būtų sukurta jūsų banke arba pas viešą tarpininką. Jais galėtumėte atlikti visus įprastus elektroninius mokėjimus (atsiskaityti vietinėje parduotuvėje, internetinėje erdvėje ar su draugu) naudodamiesi telefonu arba kortele, mokėdami internetu arba prie jo neprisijungę.

Kaip tai veiktų?
Kuris projekto etapas šiuo metu vyksta?

2023 m. lapkričio mėn. pradėtas parengiamasis etapas. Jo metu daugiausia dėmesio skiriama tolesniam galimam pasirengimui sukurti skaitmeninį eurą. Jo metu remiamasi per tiriamąjį etapą surinktomis išvadomis.

Tolesni veiksmai

Dažnai užduodami klausimai

Kuo skaitmeninis euras būtų naudingas man? Kuo skaitmeninis euras skirtųsi nuo stabilizuotųjų virtualiųjų valiutų ir kriptoturto? Ar skaitmeninis euras užtikrintų vartotojų privatumą? Ar skaitmeninis euras pakeistų grynuosius pinigus? Čia rasite atsakymus į dažnai užduodamus klausimus.

Pažanga skaitmeninio euro srityje

Sužinokite apie pažangą, padarytą nuo 2023 m. lapkričio mėn., kai buvo pradėtas pasirengimo skaitmeniniam eurui etapas.

Bendradarbiavimas su suinteresuotosiomis šalimis

Glaudus bendradarbiavimas su rinkos dalyviais ir įstatymų leidėjais padės užtikrinti, kad skaitmeninis euras atitiktų vartotojų poreikius. Todėl pradedame įgyvendinti iniciatyvas, kuriomis siekiame, kad į šį procesą įsitrauktų kuo daugiau suinteresuotųjų šalių.

Suinteresuotųjų šalių dalyvavimas
Dokumentai ir moksliniai tyrimai

Skaitmeninio euro projektas pagrįstas išsamia dokumentacija ir nuodugnia atlikto darbo analize. Daugiau informacijos jus dominančiomis temomis rasite mūsų interneto svetainės specialiame puslapyje, skirtame dokumentams ir moksliniams tyrimams apie skaitmeninį eurą.

Pasigilinkite

Skaitmeninis euras ir...

... privatumas

Skaitmeninis euras suteiktų galimybę euro zonos gyventojams ir įmonėms atlikti aukščiausius privatumo standartus atitinkančius mokėjimus. Iš gaunamos mokėjimų informacijos ECB ir Eurosistema negalėtų nustatyti nei kas jūs esate, nei ką perkate.

Daugiau apie skaitmeninį eurą ir privatumą

... kriptoturtas

Kadangi skaitmeniniu euru rūpinasi centrinis bankas, skaitmeninis euras nebūtų kriptoturtas. Centriniai bankai įpareigoti saugoti pinigų vertę, kad ir kokie tie pinigai būtų – fiziniai ar skaitmeniniai. Kriptoturto neužtikrina ir nevaldo jokia centrinės valdžios įstaiga, todėl neturite jokios garantijos, kad, prireikus, kriptoturtą galėsite iškeisti į grynuosius pinigus.

Kokie skirtumai?

... investicijos

Skaitmeninis euras būtų sukurtas kaip mokėjimo, o ne finansinio investavimo priemonė. Nuodugniai analizuojame šį klausimą, kad būtų išvengta neigiamų pasekmių finansų sektoriui. Skaitmeninis euras turėtų būti viešoji gėrybė, teikianti naudą ekonomikai ir plačiajai visuomenei.

Skaitmeninis euras: sklaidome bankų nuogąstavimus dėl galimo indėlių praradimo

... europiniai mokėjimai

Parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad europinius mokėjimus palaikytų konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius, kuri kartu padėtų išsaugoti europinį suverenumą.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

ECB tinklalaidė

Skaitmeninis euras – kas, kodėl, kada? (1 ir 2 dalys)

Ar mums reikia skaitmeninio euro ir kodėl? Kaip jis galėtų atrodyti? Ir kuo jis skirtųsi nuo kitų mokėjimo priemonių? Mūsų tinklalaidžių vedėja Katie Ranger užduoda šiuos klausimus skaitmeninio euro ekspertei Evelienai Witlox.

Klausykite tinklalaidės epizodų

Skaitmeninis euras – išsklaidome mitus

Rengiamės galimam skaitmeninio euro išleidimui. Ši tema kelia didelį susidomėjimą – esama ir įvairaus klaidingo supratimo – nors joks sprendimas dar nepriimtas. Mūsų tinklalaidės vedėja Stefania Secola kartu su skaitmeninio euro projekto vadove Eveliena Witlox išsklaido kai kuriuos mitus.

Klausykite tinklalaidės epizodo

Saugokitės apgaulės

Mus pasiekė informacija apie netikras interneto svetaines ir el. laiškus, kuriuose gyventojai raginami investuoti į skaitmeninį eurą. Tai apgaulė. Niekada nesikreipiame į gyventojus ragindami investuoti, siųsti mums pinigų ar pateikti asmeninę informaciją. Jei įtariate, kad tapote apgaulės auka, prašom kreiptis į vietos policiją.

Visi šios dalies puslapiai