Kāda ir valūtas kursu nozīme?
28.06.2016.
Kas ir valūtas kurss?
Valūtas kurss ir kurss, pēc kura vienu valūtu var apmainīt pret citu valūtu. Piemēram, 1 euro var apmainīt pret 1.13 ASV dolāriem. Pasaules ārvalstu valūtas tirgos, kur tiek tirgotas visdažādākās valūtas, šis kurss nepārtraukti mainās. Euro ir viena no visvairāk tirgotajām valūtām līdztekus ASV dolāram, Japānas jenai un Lielbritānijas sterliņu mārciņai.
Vai ECB nosaka valūtas kursus?
Katru dienu aptuveni plkst. 16:00 pēc Viduseiropas laika ECB publicē euro atsauces kursus attiecībā pret 31 valūtu. Šie kursi tiek sniegti tikai informatīvā nolūkā. Uzņēmumi un sabiedrība bieži izmanto šos kursus, piemēram, sagatavojot gada finanšu pārskatus, nodokļu deklarācijas, statistikas pārskatus un veicot ekonomisko analīzi. 31 valūtas kurss attiecībā pret euro ir pirkšanas un pārdošanas kursa vidējais rādītājs un ne vienmēr atspoguļo kursus, ko izmanto, veicot faktiskos tirgus darījumus. Kad jūs veicat valūtas maiņu, tiek izmantots kurss, kas noteikts, pamatojoties uz reālā laika valūtas tirgus kursiem.
ECB arī publicē euro nominālo efektīvo kursu, kam pamatā ir vidējais svērtais divpusējais euro kurss attiecībā pret 19 euro zonas tirdzniecības partnervalstu valūtām. Šis kurss parāda, vai ārvalstu valūtu apmaiņa pret euro vidēji kļuvusi dārgāka vai lētāka.
Kā valūtas kursi ietekmē monetāro politiku?
Valūtas kurss nav ECB politikas mērķrādītājs. Tas nozīmē, ka ECB necenšas ar monetārās politikas operāciju palīdzību ietekmēt valūtas kursu. Lielāko pasaules tautsaimniecību grupa G20 apņēmusies neveikt uz konkurenci vērstu devalvāciju un valūtas kursu mērķrādītāju noteikšanu konkurences nolūkos, vienlaikus cenšoties nepieļaut jebkāda veida protekcionismu.
Valūtas kursi var ietekmēt cenu stabilitāti un izaugsmi. Piemēram, valūtas kursi ietekmē starptautiskās tirdzniecības cenas. Kad par 1 euro iespējams nopirkt vairāk ASV dolāru, citiem vārdiem sakot, kad euro kurss kāpj, ASV produkti euro zonas iedzīvotājiem kļūst lētāki. Tādējādi krītas importa cenas. Tam ir tieša ietekme uz inflāciju euro zonā, ko rada importēto patēriņa preču cenas, kā arī netieša ietekme, ko rada importēto izejvielu un ražošanā izmantoto starppatēriņa preču cenas.
Kad ECB nosaka savu monetāro politiku, lai izpildītu uzdevumu vidējā termiņā nodrošināt inflāciju zemāku par 2%, bet tuvu tam, tai uzmanīgi jāseko šādām norisēm.