Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Čo sú to peniaze?

24. novembra 2015 (aktualizované 19. júna 2024)

Eurové bankovky a mince bežne používate a pravdepodobne máte aj bankový účet. Čo však peniaze vlastne sú? Ako vznikajú a akú úlohu pritom zohrávajú centrálne banky ako ECB?

Koľko toho o peniazoch viete?

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Peniaze prešli určitým vývojom

V ich počiatkoch sa používali zvyčajne komoditné peniaze, vyrobené z cenných materiálov, ako je zlato. Neskôr peniaze získali podobu bankoviek, ktoré sa dali vymeniť za zlato alebo striebro. Moderné ekonomiky, ako eurozóna, používajú nekryté peniaze, ktoré nie sú viazané na žiadnu komoditu.

Euro ako nekryté peniaze

Nekryté peniaze sú zákonné platidlo vydávané centrálnou bankou. Nie je možné ho priamo vymeniť, napríklad za zlato. Papier bankoviek sám osebe nemá veľkú hodnotu, ale je akceptovaný, pretože je všeobecne použiteľný a centrálne banky sa snažia udržiavať hodnotu peňazí stabilnú.

Rôzne podoby peňazí

Euro môže mať podobu bankoviek a mincí, ale môže existovať aj na bankovom účte ako elektronický záznam alebo byť uložené na sporiacom účte. Aby bola naša mena pripravená na budúcnosť, pracujeme aj na budúcej podobe bankoviek i na možnosti zavedenia digitálneho eura ako doplnku hotovosti.

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Bankovky

Eurové bankovky vyrábajú spoločne národné centrálne banky krajín eurozóny. ECB zodpovedá za riadenie množstva bankoviek v obehu a za dohľad nad činnosťou národných centrálnych bánk.

Viac o eurových bankovkách

Mince

Zatiaľ čo ECB zodpovedá za schvaľovanie objemu vydávaných eurových mincí, ich jedinými zákonnými emitentmi zostávajú krajiny eurozóny. Záležitosti súvisiace s mincami koordinuje Európska komisia.

Viac o pamätných minciach

Budúca podoba bankoviek

Pripravujeme novú sériu eurových bankoviek, ktorá bude ešte bezpečnejšia a udržateľnejšia. Eurové bankovky po prvýkrát získajú aj úplne nový vzhľad.

Viac informácií o budúcich eurových bankovkách

Digitálne euro

Pripravujeme sa na možnosť zavedenia digitálneho eura, aby ľudia mali priamy prístup k peniazom centrálnej banky v digitálnej podobe. Digitálne euro by ľuďom umožnilo nepretržite platiť v celej eurozóne – rovnako ako bankovky dnes, len v digitálnej podobe.

Prečítajte si, prečo uvažujeme o digitálnom eure

Ako peniaze vznikajú?

Na pochopenie spôsobu tvorby peňazí je dôležité rozlišovať medzi dvomi druhmi peňazí.

  • Peniaze centrálnej banky sú kryté verejnou inštitúciou, ako je ECB. V eurozóne môžu tento druh peňazí tvoriť národné centrálne banky. Pre občanov sú najviditeľnejšie vo forme bankoviek. Ďalším druhom peňazí centrálnej banky sú vklady komerčných bánk v centrálnej banke – označované ako rezervy v centrálnej banke. Vytvárajú sa elektronicky prostredníctvom našich operácií na voľnom trhu.
  • Peniaze komerčných bánk tvoria najväčšiu časť peňazí, ktoré ľudia skutočne používajú. Sú kryté a vyvážené aktívami komerčných bánk. To znamená, že banky ich vytvárajú zväčšovaním svojich súvah. Ak vám napríklad komerčná banka poskytne úver na kúpu auta, práve tým vytvorí peniaze. A pri splatení tohto úveru vytvorené peniaze zanikajú.

Ako sa peniaze používajú

Na samotnú realizáciu platieb sa používa len časť eurovej hotovosti v obehu. Peniaze, bez ohľadu na svoju podobu, plnia tri rôzne funkcie.

Prostriedok výmeny

Peniazmi je možné platiť, pretože sú zákonným platidlom a majú hodnotu, ktorej ľudia dôverujú.

Zúčtovacia jednotka

Peniaze umožňujú určovať cenu tovarov a služieb a porovnávať ceny.

Uchovávateľ hodnoty

Peniaze je možné uchovávať a v priebehu času zachovať ich hodnotu.

Koľko peňazí je v ekonomike?

ECB meria objem peňazí v eurozóne a informuje o stave ekonomiky prostredníctvom menových agregátov: od úzkeho menového agregátu (M1) – bankoviek, mincí a bankových vkladov, ktoré si klienti môžu rýchlo vybrať – až po široký menový agregát (M3), ktorý zahŕňa aj dlhodobejšie vklady a iné podobné aktíva.

Otestujte si svoje znalosti!

Pomocou tohto interaktívneho kvízu zistíte, koľko toho o peniazoch viete. Ste pripravení?