Proč je inflace v současné době tak vysoká?
16. listopadu 2021
Asi jste si všimli, že doplnění paliva ve vašem vozidle, návštěva kadeřnictví nebo nákup potravin v poslední době zdražily. I když jsou některé věci levnější než před rokem, celkově platíme za nákupy více. Tomu říkáme inflace.
Proč rostou ceny rychleji než dříve?
Po letech, kdy byla inflace velmi nízká, dosáhla v srpnu, září a říjnu 2021 nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Dochází k tomu ze tří hlavních důvodů: naše ekonomika se rychle znovu otvírá, inflaci tlačí nahoru vysoké ceny energií a také to, co statistici nazývají „vliv srovnávací základny“.
Naše ekonomika se rychle znovu otvírá
S rušením stále většího počtu omezení se naše ekonomika rychle znovu otvírá. Lidé začali znovu cestovat a chodit do restaurací. Kupují víc, utrácejí totiž také část peněz, které nemohli utratit během protiepidemických opatření. Když ekonomika roste, pro podniky je snazší zvýšit ceny, aniž by ztratily zákazníky. Právě to dnes pozorujeme. Nakonec však lidé spotřebu zboží a služeb, kterou během pandemie odkládali, vyrovnají.
Ale ne všechno probíhá stejným tempem. Pro podniky je obtížné držet krok s rychle rostoucí poptávkou, neboť obnovují dodavatelské řetězce, které byly pandemií těžce zasaženy. Problémy, jako je nedostatek přepravních kontejnerů, se projevují větší složitostí a růstem ceny přepravy zboží. Čím déle tyto obtíže přetrvávají, tím je pravděpodobnější, že podniky tyto náklady přenesou na své zákazníky v podobě vyšších cen.
Pandemie změnila také způsob života a práce, a tedy i věci, které potřebujeme. Spotřebitelé nakupují více určitých výrobků, jako je elektronika a domácí doplňky, než jejich prodejci plánovali. Důležité součástky, jako jsou polovodiče, jsou najednou hůře dostupné. Když s tím firmy nedokážou držet krok a vyrábět věci tak rychle, jak je lidé chtějí kupovat, jejich ceny rostou. Ekonomové tomu říkají „zákon nabídky a poptávky“.
Sice to určitou dobu potrvá, ale tato nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou postupně pomine s tím, jak podniky budou vyrábět více mikročipů a nových přepravních lodí.
Na růst inflace působí vyšší ceny energií
Ropa, plyn a elektřina jsou po celém světě dražší. Ceny energií jsou ovlivňovány mnoha faktory: slabší vítr ve Spojeném království zastavil větrné elektrárny, sucho v Brazílii vedlo k poklesu výkonu vodních elektráren a loňská studená zima u nás snížila zásoby plynu a ropy. Když se vedle toho zvyšovala poptávka, došlo k rychlému růstu cen. Vzhledem k tomu, že velká část nákladů podniků a domácností souvisí s energiemi, je cena ropy, plynu a elektřiny pro celkovou inflaci velmi důležitá – polovina nedávného růstu inflace byla vyvolána vyššími cenami energií. Jelikož existuje mnoho faktorů, které tento vývoj ovlivňují, není neobvyklé, že ceny energií výrazně rostou a zase klesají.
Inflace je dnes vysoká, protože loni byla tak nízká.
Inflaci měříme tak, že porovnáváme, jak se ceny z roku na rok mění. Ceny byly na vrcholu pandemie v loňském roce mimořádně nízké, částečně v důsledku snížení DPH v Německu. Při srovnání dnešních vyšších cen s těmito velmi nízkými úrovněmi se rozdíly zdají být velké. Tento tzv. „vliv srovnávací základny“ poměrně rychle odezní.
Co se tedy stane s inflací příští rok?
Očekáváme, že inflace v průběhu roku 2022 klesne. Nabídka se postupně vyrovná s poptávkou, ceny energií v příštím roce podle očekávání trhů poklesnou a vlivy srovnávací základny vymizí z meziročního výpočtu používaného k měření inflace.
Avšak vzhledem k tomu, že pandemie neměla v moderní době obdoby, může být toto oživení také odlišné. Náprava výrazně narušených dodavatelských řetězců může trvat déle. Ceny energií mohou nadále růst, a to i v důsledku přechodu na zelenou ekonomiku.
Také pozorně sledujeme mzdy, protože ceny a mzdy se navzájem ovlivňují. Zaměstnanci a odbory v současné době žádají o zvýšení mezd, aby se vyšší životní náklady vyrovnaly. Tohle je obvyklé. Pokud však mzdy budou nadále růst, podniky mohou své vyšší náklady vyrovnávat zvyšováním cen, což tempo růstu cen ještě dále posiluje. Pokud lidé a podniky začnou očekávat, že vyšší inflace vydrží, skutečná inflace by se mohla také zvýšit. Ekonomové tomu říkají „sekundární efekt“. Dosud jsme však velký nárůst mezd nezaznamenali.
Co s tím vším může ECB udělat?
Jsme přesvědčeni, že inflace v průběhu roku 2022 klesne. Vzhledem k tomu, že měnová politika funguje s určitým zpožděním, s krátkodobým nárůstem cen nemůže pomoci. Zdražení úvěrů v době, kdy vyšší účty za energie a paliva vytvářejí tlak na příjmy lidí a ziskovost podniků, by působilo nežádoucím způsobem proti zotavení ekonomiky.
A vyšší úrokové sazby nevyřeší nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a ceny energií a vlivy srovnávací základny, které nyní tlačí ceny nahoru, nezajistí větší počet přepravních kontejnerů ani nezvýší objem dodávek polovodičů a paliv. Měnová politika však může zajistit, že ceny nebudou trvale růst tak rychlým tempem. Proto pečlivě zkoumáme výhled inflace v příštích letech.
Naším posláním v ECB je udržet ceny stabilní, což znamená, že naším cílem je střednědobá inflace ve výši 2 %. Pro obyvatele celé eurozóny je to příznivé – stabilní ceny pomáhají zajistit rozvoj ekonomiky a zabezpečit pracovní místa. Můžete tak mít pocit jistoty, že peníze ve vaší peněžence budou mít zítra přibližně stejnou hodnotu jako dnes.