Nominały

Druga seria banknotów euro nosi nazwę „Europa”, gdyż przedstawiono na nich postać Europy z mitologii greckiej – od jej imienia pochodzi nazwa naszego kontynentu, a także nadaje ona banknotom ludzki wymiar.
Wzory serii „Europa”, które odświeżył berliński grafik Reinhold Gerstetter, opierają się na temacie „Epoki i style”, tym samym co w pierwszej serii. Szata graficzna i kolorystyka banknotów stały się jednak bardziej wyraziste. Elementy graficzne są bardziej zaokrąglone, a mosty – ukazane w widoku perspektywicznym. Dzięki tym zmianom łatwo jest też rozróżnić obie serie. Zastosowane zabezpieczenia zapewniają lepszą ochronę przed fałszowaniem niż w pierwszej serii.
Wymiary | 147 x 77 mm |
Kolor | zielony |
Data emisji | 28 maja 2019 |
Wzory
Skrót nazwy Europejskiego Banku Centralnego
Skrót nazwy Europejskiego Banku Centralnego jest podany w dziesięciu wariantach językowych (do pierwotnych pięciu dodano języki krajów, które weszły do UE w latach 2004, 2007 i 2013): BCE ECB ЕЦБ EZB EKP EKT ESB EKB BĊE EBC.



„Euro” w różnych alfabetach
Nazwa waluty jest zapisana alfabetami łacińskim (EURO) i greckim (EYPΩ) oraz cyrylicą (EBPO), w związku z przystąpieniem do UE Bułgarii w 2007.



Mapa Europy
Na stronie odwrotnej znajduje się mapa Europy. Na nowych banknotach obejmuje ona Cypr i Maltę, które przystąpiły do Unii Europejskiej po wprowadzeniu pierwszej serii.



Styl architektoniczny
Banknot 100 euro przedstawia architekturę okresu baroku i rokoka (1600–1750).



Podpis
Banknoty z serii „Europa” są opatrzone podpisem byłego prezesa EBC Maria Draghiego albo obecnej prezes Christine Lagarde. Banknoty z każdym z tych podpisów są ważne.



Powodem wprowadzania nowych serii banknotów jest dbałość o ich bezpieczeństwo. Techniki drukarskie są coraz bardziej zaawansowane, a fałszerze szybko je przejmują. Dlatego zabezpieczenia serii „Europa”, których powstanie poprzedziły wieloletnie prace badawczo-rozwojowe, są bardziej złożone niż w pierwszej serii.
Poniżej przedstawiono zabezpieczenia najłatwiejsze do rozpoznania. Więcej informacji znajduje się w części o zabezpieczeniach, w której wyjaśniono, jak sprawdzać banknoty DOTYKIEM, POD ŚWIATŁO i POD KĄTEM.
Zabezpieczenia
Wypukły nadruk
Na przedniej stronie banknotu przy lewym i prawym brzegu w dotyku wyczuwa się rząd krótkich wypukłych kresek. Wyczuwalne są też: główny motyw, napisy i duże oznaczenie nominału.



Znak wodny z portretem
Pod światło po lewej stronie banknotu widać twarz Europy oraz powtórzony główny motyw i nominał.



Okienko z portretem
Pod światło okienko w hologramie staje się przezroczyste i na obu stronach banknotu widać w nim twarz Europy.



Szmaragdowa liczba
Przy oglądaniu banknotu pod kątem oznaczenie nominału w lewym dolnym rogu daje efekt przesuwającego się pionowo światła, a jego kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski. W nowych banknotach 100 i 200 euro na cyfrach widać także symbole €.



Hologram z portretem
Przy oglądaniu banknotu pod kątem hologram – srebrny pasek po prawej stronie – ukazuje portret Europy. Na pasku widać także powtórzony główny motyw i nominał banknotu.



Hologram z satelitami
Hologram z satelitami – unikalne zabezpieczenie 100 i 200 euro – znajduje się w górnej części srebrnego paska. Przy oglądaniu banknotu pod kątem ukazują się małe symbole € wokół cyfr nominału. W bezpośrednim oświetleniu stają się ostrzejsze.



