Digitální euro
Digitalizace se rozšířila do všech sfér našeho života a změnila způsob, jakým platíme.
V této nové éře by digitální euro zaručilo, že si obyvatelé eurozóny mohou zachovat bezplatný přístup k jednoduchému, všeobecně přijímanému, bezpečnému a důvěryhodnému platebnímu prostředku.
Digitální euro by stále bylo eurem, jako jím jsou eurobankovky, jen by mělo digitální podobu. Jednalo by se o elektronickou formu peněz vydávanou Eurosystémem (ECB a národními centrálními bankami), dostupnou pro všechny občany a podniky.
Digitální euro by hotovost nenahrazovalo, ale spíše ji doplňovalo. Eurosystém bude nadále zajišťovat, abyste měli k eurům v hotovosti přístup v celé eurozóně.
Digitální euro by vám poskytlo další možnost, jak platit, a to snadněji, a přispívalo by tak spolu s hotovostí k finanční inkluzi.
„Euro patří Evropanům a my jej strážíme. Měli bychom být připraveni na vydání digitálního eura, pokud by taková potřeba nastala.“
Christine Lagardeová, prezidentka ECB
Proč digitální euro?
Digitální euro by bylo rychlým, snadným a bezpečným nástrojem pro vaše každodenní platby.
Mohlo by podpořit digitalizaci evropského hospodářství a aktivně podporovat inovace v oblasti maloobchodních plateb.
ECB a národní centrální banky zemí eurozóny zkoumají výhody a rizika, aby peníze Evropanům i nadále dobře sloužily.
Jaké jsou další výhody digitálního eura?
Digitální euro by spojovalo efektivitu digitálního platebního nástroje s bezpečností peněz centrální banky.
Pomohlo by řešit situace, ve kterých lidé již neupřednostňují hotovost, a vyhnout se závislosti na digitálních platebních prostředcích emitovaných a kontrolovaných zvnějšku eurozóny, jež by mohly oslabit finanční stabilitu a měnovou suverenitu.
Jednou z nejdůležitějších priorit by byla ochrana soukromí tak, aby digitální euro mohlo v digitálním věku pomoci zachovat důvěru v platby.
Kdy jej budeme moci začít používat?
Zatím jsme nerozhodli, zda digitální euro emitovat. V současné době se nacházíme v přípravné fázi: rozvíjíme koncepci, provádíme praktické pokusy, nasloucháme názorům širší veřejnosti a zapojujeme zúčastněné strany.
O tom, zda projekt digitálního eura zahájíme, rozhodneme zhruba v polovině roku 2021 tak, abychom se mohli připravit na možnou emisi digitálního eura někdy v budoucnu.
„Musíme zajistit, aby naše měna byla připravena pro budoucnost. Nečinnost není alternativou.“
Fabio Panetta, člen Výkonné rady ECB
Analyzovali jsme možné přínosy a výzvy digitálního eura
Jakou by mohlo mít podobu?
Odborníci z ECB a národních centrálních bank zemí eurozóny stanovili pro digitální euro řadu základních požadavků, jako je snadná dostupnost, spolehlivost, bezpečnost, efektivnost, ochrana osobních údajů a dodržování právních předpisů. Ty nám pomohou definovat, jak by mohlo digitální euro vypadat.
Digitální euro by bylo koncipováno tak, aby umožňovalo interoperabilitu s řešeními v oblasti soukromých plateb, což by usnadňovalo poskytování celoevropských řešení a dalších služeb spotřebitelům.
Bude digitální euro spravovat ECB?
ECB je jménem evropských občanů „správkyní“ eura, ať už jako bankovek nebo eura v digitální podobě.
Chceme zajistit, aby byla zachována hodnota našich peněz a aby jakákoli podoba digitálního eura byla v konečném důsledku chráněna a regulována centrální bankou.
Proč by digitální euro nebylo kryptoaktivem?
Kryptoaktiva se zásadně liší od peněz centrální banky: jejich ceny kolísají, protože nemají žádnou vnitřní hodnotu a neexistuje žádná spolehlivá instituce, která za nimi stojí.
Lidé používající digitální euro by k němu měli stejnou míru důvěry jako k hotovosti, neboť za oběma platebními prostředky stojí centrální banka. Nic takového kryptoaktiva, jako jsou stablecoins, nemohou zajistit.
Děkujeme za váš názor!
Stejně jako euro, které každý den už používáme, by podoba digitálního eura měla odpovídat potřebám široké škály uživatelů.
Každé hodnocení musí proto vzít v úvahu všechny jeho důsledky, například pro měnovou politiku a finanční stabilitu.
Děkujeme všem, kdo se zúčastnili veřejné konzultace, která skončila 12. ledna a v jejímž rámci jsme obdrželi více než 8 000 odpovědí. Výsledky bychom rádi zveřejnili na jaře.
Chcete se na něco zeptat? Pošlete nám e-mail.
Nový horizont pro celoevropské platby
Platby doznávají zásadních změn a centrální banky hrají v tomto procesu důležitou roli. Evropské platby musí být podpořeny konkurenčním a inovativním trhem, který je schopen uspokojovat spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity. V této souvislosti jsme pro digitální věk stanovili komplexní platební strategii.
A digital euro for the digital era (Digitální euro pro digitální věk)
Digitální euro by bylo digitálním symbolem pokroku a integrace v Evropě, řekl člen Výkonné rady Fabio Panetta při prezentaci zprávy o digitálním euru. Od zavedení eura je ECB odpovědná za zachování důvěry občanů v naši měnu. Digitální euro by bylo spolu s hotovostí přístupné všem a díky němu by se rozšířil výběr, jak platit.
Podcast
The ECB Podcast: is it time for a digital euro? (Podcast ECB: dozrál čas na digitální euro?)
Co je to digitální euro? Jaké by byly jeho přínosy a jak by ovlivnilo způsob, kterým provádíme platby? Kdy by mohlo být k dispozici? O těchto a dalších otázkách diskutuje náš moderátor Michael Steen s Ulrichem Bindseilem, který má v ECB na starosti tržní infrastrukturu a platební styk.
Projevy, rozhovory a publikace členů Výkonné rady ECB
- 2. prosince 2020
- Fabio Panetta: Money in the digital era (Peníze v digitální době)
- 30. listopadu 2020
- Christine Lagardeová: The future of money – innovating while retaining trust (Budoucnost peněz – inovovat, ale zachovat důvěru)
- 27. listopadu 2020
- Fabio Panetta: From the payments revolution to the reinvention of money (Od revoluce v platbách k nové podobě peněz)
- 4. listopadu 2020
- Fabio Panetta: The two sides of the (stable)coin (Dvě strany stablecoinů)
- 22. října 2020
- Fabio Panetta: A new horizon for European payments (Nový horizont pro evropské platby)
- 12. října 2020
- Fabio Panetta: A digital euro for the digital era (Digitální euro pro digitální věk)
- 2. října 2020
- Fabio Panetta: We must be prepared to issue a digital euro (Musíme být připraveni na emisi digitálního eura)
- 12. září 2020
- Christine Lagardeová: Payments in a digital world (Platby v digitálním světě)