Mogućnosti pretraživanja
Početna stranica Mediji Objašnjenja Istraživanje i publikacije Statistika Monetarna politika €uro Plaćanja i tržišta Zapošljavanje
Prijedlozi
Razvrstaj po:

Digitalni euro

Digitalni euro bio bi gotovina u digitalnom obliku. Izdavala bi ga središnja banka i bio bi dostupan svima u europodručju.

Surađujemo s nacionalnim središnjim bankama europodručja u razmatranju mogućnosti uvođenja digitalnog eura, koji bi bio centralnobankarski digitalni novac, odnosno elektronička inačica gotovine. Uvođenjem digitalnog eura, koji bi bio dopuna novčanicama i kovanicama, omogućio bi se još jedan način plaćanja.

Digitalni euro

Centralnobankarski novac u digitalnom obliku za sva elektronička plaćanja u trgovinama, na internetu i između osoba

Najvažnije

Što bi bio digitalni euro?

Digitalni euro bio bi elektroničko sredstvo plaćanja koje bi svima bilo besplatno dostupno. Mogli biste ga, kao i gotovinu, rabiti u cijelom europodručju. Njegova uporaba bila bi sigurna i privatnost korisnika bila bi zajamčena. U društvu koje se sve više digitalizira, digitalni euro bio bi korak naprijed za našu jedinstvenu valutu.

Što bi bio?
Zašto nam je potreban digitalni euro?

Trenutačno ne postoji europsko rješenje za digitalno plaćanje kojim bi se obuhvatilo cijelo europodručje: u 13 od 20 država europodručja plaćanja karticama omogućuju međunarodne kartične sheme. Digitalni euro bio bi europsko elektroničko sredstvo plaćanja koje bi bilo dostupno i prihvaćeno u svim državama europodručja.

Zašto nam je potreban?
Kako bi funkcionirao digitalni euro?

Digitalni euro bio bi pohranjen u elektroničkom novčaniku kod vaše banke ili javnog posrednika. To bi vam omogućilo da sva svoja uobičajena elektronička plaćanja, u trgovini, na internetu ili plaćanja prijateljima, obavite služeći se mobilnim telefonom ili karticom, mrežno ili izvanmrežno.

Kako bi funkcionirao?
U kojoj smo fazi trenutačno?

Pripremna faza, koja je započela u studenome 2023., usmjerena je na daljnje pripreme za mogući razvoj digitalnog eura. Pritom nalazi iz faze istraživanja služe kao polazište.

Sljedeći koraci

Česta pitanja

Kakve biste koristi imali od digitalnog eura? Kako bi se digitalni euro razlikovao od stabilnih kriptokovanica i kriptoimovine? Bi li privatnost korisnika digitalnog eura bila zaštićena? Bi li digitalni euro zamijenio gotovinu? Pročitajte odgovore na uobičajena pitanja.

Napredak u projektu digitalnog eura

Doznajte više o napretku ostvarenom u prvom dijelu pripremne faze projekta digitalnog eura, koja je započela u studenome 2023.

Suradnja s dionicima

Intenzivno surađujemo s tržišnim sudionicima i zakonodavcima kako bi digitalni euro zadovoljio potrebe korisnika te pokrećemo niz inicijativa kako bismo došli u dodir sa što više dionika.

Organizacija i dionici
Dokumenti i istraživanje

U projektu digitalnog eura izrađujemo opsežnu dokumentaciju i provodimo detaljne analize aktivnosti. Pripremili smo mrežnu stranicu o dokumentima i istraživanju, na kojoj možete pronaći više o temama koje vas zanimaju.

Produbite znanje

Digitalni euro i...

... privatnost

Uvede li se digitalni euro, građanima i poduzećima u europodručju bilo bi na raspolaganju rješenje za plaćanje koje ispunjava najviše standarde privatnosti. ESB i Eurosustav ne bi mogli utvrditi vaš identitet ni što ste kupili na osnovi dobivenih podataka o plaćanju.

Više o digitalnom euru i privatnosti

... kriptoimovina

Za digitalni euro jamčila bi središnja banka, on ne bi bio kriptoimovina. Središnjim bankama povjerena je zadaća održavanja vrijednosti novca, bez obzira na to je li riječ o fizičkom ili digitalnom novcu. Za kriptoimovinu ne jamči i njome ne upravlja nijedna središnja institucija. Nitko ne jamči da se može zamijeniti za gotovinu kada je to potrebno.

Koje su razlike?

... ulaganje

Digitalni euro bio bi osmišljen kao sredstvo plaćanja, a ne kao instrument za financijsko ulaganje. Temeljito proučavamo to pitanje kako bi se izbjegle negativne posljedice za financijski sektor. Digitalni euro trebao bi biti javno dobro te doprinos gospodarstvu i društvu u cjelini.

Digitalni euro: Zabrinutost banaka povezana s gubitkom depozita nije utemeljena

... paneuropska plaćanja

Osmislili smo sveobuhvatnu strategiju za plaćanja koja je primjerena digitalnom dobu. Želimo da se plaćanja u Europi provode na konkurentnom i inovativnom tržištu koje je sposobno zadovoljiti potražnju, ali i očuvati europsku suverenost.

Naša strategija plaćanja malih vrijednosti

ESB‑ov podcast

Digitalni euro: što, zašto, kad? (1. i 2. dio)

Treba li nam digitalni euro? Zašto nam treba? Kako bi mogao izgledati? Kako bi se razlikovao od drugih sredstava plaćanja? Naša voditeljica Katie Ranger postavila je ta pitanja stručnjakinji za digitalni euro Evelien Witlox.

Epizode podcasta

Razotkrivamo zablude o digitalnom euru

Pripremamo se za moguće uvođenje digitalnog eura. Premda o tome još nije donesena odluka, budi se zanimanje javnosti, a šire se i zablude. Stefania Secola u podcastu je ugostila voditeljicu projekta digitalnog eura Evelien Witlox i zajedno su razotkrile neke od tih zabluda.

Epizoda podcasta

Čuvajte se prijevara

Znamo za e-poruke i lažne mrežne stranice kojima se poziva na ulaganje u digitalni euro. Riječ je o prijevari. Nikad ne tražimo ulaganje, novac ni osobne informacije. Mislite li da ste žrtva prijevare, obratite se lokalnoj policiji.

Sve stranice u ovom odjeljku