EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32001D0011

Sklep Evropske centralne banke z dne 8. novembra 2001 o nekaterih pogojih v zvezi z dostopom do Sistema za nadzor ponaredkov (CMS) (ECB/2001/11)

UL L 337, 20.12.2001, str. 49–51 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
posebna izdaja v češčini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v estonščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v latvijščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v litovščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v madžarščini poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v malteščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v poljščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v slovaščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v slovenščini: poglavje 10 zvezek 003 str. 51 - 53
posebna izdaja v bolgarščini: poglavje 10 zvezek 005 str. 78 - 80
posebna izdaja v romunščini: poglavje 10 zvezek 005 str. 78 - 80
posebna izdaja v hrvaščini: poglavje 10 zvezek 007 str. 4 - 6

Pravni status dokumenta V veljavi

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/912/oj

32001D0912



Uradni list L 337 , 20/12/2001 str. 0049 - 0051


Sklep Evropske centralne banke

z dne 8. novembra 2001

o nekaterih pogojih v zvezi z dostopom do Sistema za nadzor ponaredkov (CMS)

(ECB/2001/11)

(2001/912/ES)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE -

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 106(1) Pogodbe,

ob upoštevanju Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke ter zlasti člena 16 Statuta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Uredba Sveta (ES) št. 1338/2001 z dne 28. junija 2001 o določitvi ukrepov, potrebnih za zaščito eura pred ponarejanjem [1], določa nekatere ukrepe v zvezi z zbiranjem in hrambo podatkov o ponaredkih bankovcev in kovancev ter dostopom do teh podatkov.

(2) Boj proti ponarejanju samo na ravni euroobmočja ni izvedljiv; zato je Svet Evropske unije sprejel ukrepe v zvezi z eurom v skladu z Naslovom VI Pogodbe o Evropski uniji (tj. tretji steber); prav tako Uredba Sveta (ES) št. 1339/2001 razširja področje veljavnosti Uredbe Sveta (ES) št. 1338/2001 na tiste države članice, ki eura niso sprejele za svojo enotno valuto [2].

(3) Postopke in sisteme, ki se že uporabljajo za analizo ponaredkov in za zbiranje informacij v zvezi s ponarejanjem, je treba izboljšati; ECB je ustanovila Center za analizo ponaredkov (CAC) in vzpostavila bazo podatkov o ponarejenem denarju; zdi se primerno, da se slednja reorganizira in preimenuje v "Sistem za nadzor ponaredkov (CMS)" ter da se opredelijo njegove značilnosti.

(4) ECB predvideva pogoje, ki zagotavljajo primerne postopke za dostop do ustreznih podatkov CMS v skladu z uredbama (ES) št. 1338/2001 in (ES) št. 1339/2001. V ta namen morajo vse nacionalne centralne banke (NCB) Evropskega sistema centralnih bank v okviru vsake NCB ustanoviti svoje nacionalne centre za ponaredke (NCC) in oblikovati vlogo varnostnega administratorja NCC. ECB prav tako sklene potrebne dogovore in sporazume s Komisijo in Europolom, da jima zagotovi ustrezen dostop do podatkov CMS in dostop do Evropskega tehničnega in znanstvenega centra v skladu z Uredbo (ES) št. 1338/2001. Pri vsakem dostopu je treba upoštevati ustrezne minimalne varnostne standarde. To je pomembno zaradi zaupne narave podatkov CMS. Zaupna narava podatkov pomeni, da mora informacije, ki jih posamezni uporabnik CMS pridobi iz CMS, uporabiti izključno za izpolnjevanje svojih obveznosti v boju proti ponarejanju eura. Omejevanje dostopa do podatkov CMS pomaga zagotoviti zaupnost.

(5) Priročnik o postopkih in minimalni varnostni standardi v zvezi s CMS so v postopku odobritve s strani Sveta ECB. Zaradi zaupne narave podatkov, ki jih je treba hraniti in bodo dostopni v CMS, ter zaradi ohranjanja zaupnosti okolja za uporabo CMS, ti postopki in standardi ne bodo objavljeni -

SKLENIL:

Člen 1

Opredelitve pojmov

V tem sklepu se uporabljajo opredelitve iz Uredbe (ES) št. 1338/2001.

Člen 2

Sistem za nadzor ponaredkov

1. Baza podatkov o ponaredkih (CCD) se preimenuje v Sistem za nadzor ponaredkov (CMS). Vsa sklicevanja na CCD, vsebovana v katerih koli predhodnih pravnih aktih, se zdaj štejejo za sklicevanja na CMS.

2. Sistem za nadzor ponaredkov CMS sestoji iz centralne baze podatkov, ki vsebuje vse tehnične in statistične informacije o ponarejanju bankovcev in kovancev, izvirajočih iz držav članic ali tretjih držav. CMS med drugim vključuje aplikacije za iskanje in urejanje ter opremo za pobiranja in nalaganja podatkov ter omrežja, ki povezujejo različne uporabnike CMS s CMS.

3. Organizacija in upravljanje CMS sta v pristojnosti Izvršilnega odbora ECB, ki za ta namen upošteva stališča Odbora za bankovce.

Člen 3

Dostop do podatkov Sistema za nadzor ponaredkov

1. Poleg dostopa NCB do CMS se drugim pristojnim nacionalnim organom, vključno z nacionalnimi analitskimi centri (NAC) in, za podatke v zvezi s kovanci, z nacionalnimi analitskimi centri za kovance (CNAC), v skladu z Uredbo (ES) št. 1338/2001 dodeli dostop do ustreznih podatkov CMS. Za ta namen se uporabijo pogoji iz členov 5 do 9 tega sklepa.

2. Dostop Evropski komisiji, Evropskemu tehničnemu in znanstvenemu centru (ETSC) ter Europolu do ustreznih podatkov CMS se dodeli v skladu z Uredbo (ES) št. 1338/2001. Postopki za ta dostop so določeni bodisi v dvostranskih dogovorih bodisi sporazumih z ECB.

3. V skladu s kakršnimi koli sporazumi v zvezi z denarnimi odnosi med Skupnostjo in tretjimi strankami lahko ECB dodeli dostop do ustreznih podatkov CMS imenovanim organom ali centrom teh tretjih strank.

4. Poleg odstavka 3 zgoraj in na podlagi člena 9 Uredbe (ES) št. 1338/2001 lahko ECB dodeli dostop do ustreznih podatkov CMS imenovanim organom ali centrom tretjih držav. Kadar se Analitičnemu centru za ponaredke (CAC) pri ECB to zdi potrebno, se jim lahko zagotovijo tudi za posamični primer potrebni podatki CMS.

Člen 4

Vnos podatkov v Sistem za nadzor ponaredkov s strani nacionalnih analitskih centrov in nacionalnih analitskih centrov za kovance

Kateri koli in vsi NAC vnašajo v CMS podatke v zvezi z odkritimi ponaredki bankovcev eura in pošljejo vsak nov tip eurobankovcev, za katere obstaja sum, da so ponaredki, CAC pri ECB v skladu z Uredbo (ES) št. 1338/2001 in ustreznim priročnikom o postopkih, ki ga je odobril Svet ECB v sodelovanju z Razširjenim svetom ECB. S tistimi NAC, ki niso NCB ali niso bili ustanovljeni v okviru NCB, potekajo posvetovanja o priročniku o postopkih. Prav tako bodo izvedene potrebne spremembe priročnika o postopkih v zvezi z vnosom podatkov v CMS s strani ETSC ter CNAC.

Člen 5

Nacionalni centri za ponaredke

1. Nalogo upravljanja dostopa do CMS iz člena 3 v državah članicah opravlja NCC, ustanovljen v okviru vsake NCB. Ta NCC lajša tudi komunikacijo o zadevah v zvezi s CMS med državami članicami. V vsakem NCC se za opravljanje teh nalog odpre mesto varnostnega administratorja.

2. Po dogovoru z ECB odobri NCC v skladu z odstavkom ena zgoraj različne ravni dostopa do CMS iz člena 3. Za ta namen varnostni administrator zgoraj navedenega NCC določi potrebna uporabniška imena in različne kategorije uporabnikov ter različne ravni dostopa med navedenimi uporabniki.

Člen 6

Skladnost z varnostnimi standardi Sistema za nadzor ponaredkov

Minimalne varnostne standarde, ki jih morajo pri dostopu do CMS upoštevati vsi organi ali centri (NAC in/ali CNAC), ki imajo uporabnike CMS, pa tudi vsi uporabniki, sprejme Svet ECB v sodelovanju z Razširjenim svetom ECB. Standardi se uradno sporočijo NCC.

Člen 7

Zaupnost

1. Vsak organ ali center, ki ima uporabnike CMS, te obvesti o zaupni naravi podatkov CMS in o kakršnih koli omejitvah dostopa, ki veljajo za vsakega uporabnika navedenega organa ali centra in drugih organov ali centrov, kadar varnostni administrator NCC slednje občasno obvesti o navedenih omejitvah. Ustrezni NCC lahko zahteva, da vsak organ ali center podpiše izjavo o zaupnosti, v kateri izjavi, da je bil ustrezno seznanjen z vsebino tega sklepa. Vsak organ ali center se posvetuje z ustreznim NCC o kakršni koli posamezni zadevi v zvezi z zaupnostjo podatkov CMS. NCC se posvetujejo s CAC pri ECB v zvezi z rezultati kakršne koli take zahteve ali posvetovanja.

2. Z ustreznim NCC potekajo posvetovanja o sporočilih, ki vsebujejo podatke CMS, naslovljene na javnost, kreditne institucije in proizvajalce ustrezne opreme. NCC pa se posvetuje tudi s CAC pri ECB.

3. ECB se posvetuje z ustreznim NCC glede kakršne koli začasne prepovedi dostopa. ECB in posamezni NCC lahko kateremu koli uporabniku CMS začasno prepove dostop do CMS, kadar je to potrebno za ohranitev zaupne narave podatkov CMS. Ustrezni NCC se posvetuje z organom ali centrom, ki mu takšni uporabniki pripadajo, da se ponovno vzpostavijo ustrezni pogoji za uporabo CMS.

4. Minimalni varnostni standardi iz člena 6 ter priročnik o postopkih iz člena 4 se potem, ko jih Svet odobri, zaradi svoje zaupne narave ne objavijo.

Člen 8

Nadzor

NCC po posvetovanju s posameznimi organi ali centri določi postopke, ki omogočajo nadzor njihove skladnosti s členoma 6 in 7 ter sprejetje ustreznih ukrepov v zvezi s tem. Ti postopki omogočajo tudi sodelovanje ECB pri takem nadzoru. Po posvetovanju z NCB določi ECB tudi postopke za nadzor skladnosti NCC s tem sklepom.

Člen 9

Izvajanje

Izvršilni odbor ECB sprejme za izvajanje tega sklepa vse ukrepe, potrebne za učinkovitost in varnost CMS, vključno s kakršnimi koli ukrepi v zvezi s priročnikom o postopkih ali minimalnimi varnostnimi standardi iz členov 4 in 6. Za ta namen upošteva stališča Odbora za bankovce. Izvršilni odbor obvesti Svet ECB o vseh ukrepih, ki jih sprejme pri uporabi tega člena. Poleg tega lahko ECB zagotovi tehnična pojasnila in specifikacije v zvezi z uporabo ali varnostjo CMS.

Člen 10

Končne določbe

Ta sklep začne veljati 1. decembra 2001.

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

V Frankfurtu na Majni, 8. novembra 2001

Predsednik ECB

Willem F. Duisenberg

[1] UL L 181, 4.7.2001, str. 6.

[2] UL L 181, 4.7.2001, str. 11.

--------------------------------------------------

Na vrh