EUR-Lex Pristup zakonodavstvu Europske unije

Natrag na početnu stranicu EUR-Lex-a

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 32015O0020

Smjernica (EU) 2015/732 Europske središnje banke od 16. travnja 2015. o izmjeni Smjernice (EU) 2015/510 o provedbi okvira monetarne politike Eurosustava (ESB/2014/60) (ESB/2015/20)

SL L 116, 7.5.2015., str. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta Na snazi

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2015/732/oj

7.5.2015   

HR

Službeni list Europske unije

L 116/22


SMJERNICA (EU) 2015/732 EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE

od 16. travnja 2015.

o izmjeni Smjernice (EU) 2015/510 o provedbi okvira monetarne politike Eurosustava (ESB/2014/60) (ESB/2015/20)

UPRAVNO VIJEĆE EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno prvu alineju njegova članka 127. stavka 2.,

uzimajući u obzir Statut Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, a posebno njegov članak 3. stavak 1. prvu alineju, članak 9. stavak 2., članak 12. stavak 1., članak 14. stavak 3., članak 18. stavak 2. te članak 20. prvi stavak,

budući da:

(1)

Ostvarenje jedinstvene monetarne politike podrazumijeva utvrđivanje instrumenata i postupaka kojima će se koristiti Eurosustav, koji se sastoji od Europske središnje banke (ESB) i nacionalnih središnjih banaka država članica čija je valuta euro (dalje u tekstu „nacionalne središnje banke”), kako bi se ta politika provodila na jedinstven način u državama članicama čija je valuta euro.

(2)

U smislu članka 12. stavka 1. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke (dalje u tekstu „Statut ESSB-a”), ESB ima ovlast oblikovati jedinstvenu monetarnu politiku Unije, i izdavati potrebne smjernice radi osiguranja njezine pravilne provedbe. Sukladno članku 14. stavku 3. Statuta ESSB-a, nacionalne središnje banke obvezne su djelovati u skladu s tim smjernicama. Ova je Smjernica stoga upućena Eurosustavu. Nacionalne središnje banke provodit će pravila utvrđena u ovoj Smjernici u ugovorima ili propisima. Druge ugovorne strane će morati postupati u skladu s tim pravilima kako su provedena od strane nacionalnih središnjih banaka u tim ugovorima ili propisima.

(3)

Članak 18. stavak 1. prva alineja Statuta ESSB-a dopušta Eurosustavu poslovanje na financijskim tržištima izravnom kupnjom ili prodajom (promptno (spot) i terminski (forward)) ili temeljem repo ugovora te davanjem ili uzimanjem u zajam potraživanja i utrživih instrumenata u eurima ili u drugim valutama, kao i plemenitih kovina. Članak 18. stavak 1. druga alineja dozvoljava Eurosustavu da provodi kreditne operacije s kreditnim institucijama i drugim sudionicima na tržištu.

(4)

Radi zaštite Eurosustava od rizika druge ugovorne strane, članak 18. stavak 1. druga alineja Statuta ESSB-a određuje da kada Eurosustav provodi kreditne operacije s kreditnim institucijama i drugim sudionicima na tržištu, odobravanje zajmova trebalo bi biti utemeljeno na odgovarajućem osiguranju.

(5)

Radi osiguranja jednakog postupanja s drugim ugovornim stranama i poboljšanja operativne učinkovitosti i transparentnosti, imovina mora udovoljavati određenim jedinstvenim kriterijima u državama članicama čija je valuta euro, kako bi bila prihvatljiva kao kolateral za kreditne operacije Eurosustava.

(6)

Eurosustav je razvio jedinstveni okvir za imovinu prihvatljivu kao kolateral, tako da se sve kreditne operacije Eurosustava provode usklađeno, primjenom ove Smjernice u svim državama članicama čija je valuta euro.

(7)

Smjernicu (EU) 2015/510 Europske središnje banke (ESB/2014/60) (1) potrebno je izmijeniti na način da odražava promjene u okviru instrumenata osiguranja Eurosustava koje se odnose na prihvatljive strukture kupona za utrživu imovinu.

(8)

Smjernicu (EU) 2015/510 (ESB/2014/60) potrebno je stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELO JE OVU SMJERNICU:

Članak 1.

Članak 63. Smjernice (EU) 2015/510 (ESB/2014/60) zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 63.

Prihvatljive strukture kupona za utrživu imovinu

1.   Da bi bili prihvatljivi, dužnički instrumenti moraju imati jednu od sljedećih struktura kupona do konačne otplate:

(a)

fiksni kupon, bez kupona ili višestupanjski kuponi s unaprijed određenim rasporedom kupona i unaprijed određenim vrijednostima kupona koji ne mogu prouzročiti negativni novčani tok; ili

(b)

kupon s promjenjivom kamatnom stopom koji ne može prouzročiti negativni novčani tok i koji ima sljedeću strukturu: kuponska stopa = (referentna kamatna stopa * l) ± x, s f ≤ kuponske stope ≤ c, gdje:

i.

referentna kamatna stopa je samo jedna od sljedećih u određenom trenutku:

kamatna stopa na eurskom novčanom tržištu, npr. EURIBOR, LIBOR ili slični indeksi,

kamatna stopa na ugovore o razmjeni s nepromjenjivim rokom dospijeća, npr. CMS, EIISDA, EUSA,

prinos na jednu državnu obveznicu iz europodručja ili indeks nekolicine takvih obveznica s dospijećem od godine dana ili manje,

indeks inflacije u europodručju; i

ii.

f (donja granica), c (gornja granica), l (faktor financijske poluge/smanjenja financijske poluge) i x (marža) su, ako postoje, brojevi koji su unaprijed određeni pri izdavanju, a koji se tijekom vremena mogu mijenjati samo kako je unaprijed određeno pri izdavanju, kada su f i c veći ili jednaki nuli, a l je veći od nule tijekom cjelokupnog vijeka trajanja imovine. Za kupone s promjenjivom kamatnom stopom s referentnom kamatnom stopom s indeksom inflacije, l je jednako jedan.

2.   Svaka struktura kupona koja nije u skladu sa stavkom 1. nije prihvatljiva, uključujući slučajeve kada samo dio strukture remuneracije, kao što je premija, nije usklađen.

3.   Za potrebe ovog članka, ako se radi o fiksnom višestupanjskom kuponu ili višestupanjskom kuponu s promjenjivom kamatnom stopom, procjena odgovarajuće strukture kupona temelji se na čitavom vijeku trajanja imovine s perspektivom okrenutoj budućnosti i prošlosti.

4.   Prihvatljive strukture kupona nemaju opcije za izdavatelja, tj. tijekom čitavog vijeka trajanja imovine, temeljem perspektive okrenute budućnosti i prošlosti, promjene u strukturi kupona koje su ovisne o odluci izdavatelja nisu prihvatljive.”

Članak 2.

Stupanje na snagu i provedba

1.   Ova Smjernica proizvodi pravne učinke na dan kada su o njoj obaviještene nacionalne središnje banke.

2.   Nacionalne središnje banke poduzimaju potrebne mjere kako bi se uskladile s ovom Smjernicom, te ih primjenjuju od 1. svibnja 2015. Nacionalne središnje banke izvješćuju ESB o propisima i sredstvima u vezi tih mjera najkasnije do 24. travnja 2015.

Članak 3.

Adresati

Ova Smjernica upućena je svim središnjim bankama Eurosustava.

Sastavljeno u Frankfurtu na Majni 16. travnja 2015.

Predsjednik ESB-a

Mario DRAGHI


(1)  Smjernica (EU) 2015/510 Europske središnje banke od 19. prosinca 2014. o provedbi okvira monetarne politike Eurosustava (ESB/2014/60) (SL L 91, 2.4.2015., str. 3.).


Vrh