EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 32014D0006(01)

(2014/192/EL): Euroopa Keskpanga otsus, 24. veebruar 2014 ,Euroopa Keskpankade Süsteemi granulaarsete krediidiandmete kogumiseettevalmistavate meetmete korralduse kohta (EKP/2014/6)

ELT L 104, 8.4.2014, lk 72—79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokumendi õiguslik staatus Kehtivad: Seda akti on muudetud. Praegune konsolideeritud versioon: 01/06/2016

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/192/oj

8.4.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 104/72


EUROOPA KESKPANGA OTSUS,

24. veebruar 2014,

Euroopa Keskpankade Süsteemi granulaarsete krediidiandmete kogumise ettevalmistavate meetmete korralduse kohta

(EKP/2014/6)

(2014/192/EL)

EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja, eelkõige selle artikleid 5 ja 46.2,

võttes arvesse nõukogu 23. novembri 1998. aasta määrust (EÜ) nr 2533/98 statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt, (1) eelkõige selle artikli 8 punkti 5,

võttes arvesse EKP üldnõukogu arvamust

ning arvestades järgmist:

(1)

granulaarsetes krediidiandmetes sisalduvad teabeühikud krediidiasutuste või muude laenuandmisega tegelevate finantseerimisasutuste krediidipositsioonide kohta laenusaajate suhtes. Selliseid agregeerimata andmeid võib koguda piisavate konfidentsiaalsustagatiste korral laenusaajate kaupa või laenude kaupa Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) keskpankade (RKPd) poolt hallatavatest krediidiregistritest (edaspidi „kesksed krediidiregistrid” või central credit register, CCR) või muudest granulaarsete andmete allikatest, sh krediidiregistritest või muudest statistikakogumitest. Mitmete RKPde poolt hallatavad CCRid jagavad omavahel granulaarseid krediidiandmeid eesmärgiga anda need andmed edasi andmeid esitavatele asutustele parema ülevaate saamiseks laenusaajate võlakoormusest (2).

(2)

Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja (edaspidi EKPSi põhikiri) artikli 5 kohaselt kogub Euroopa Keskpank (EKP) EKPSi ülesannete täitmiseks riikide keskpankade abiga statistilist teavet kas riikide pädevatelt asutustelt või otse majandussubjektidelt. Lisaks võib EKP määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 8 punkti 5 kohaselt teha otsuse EKPSi sisese konfidentsiaalse teabe kogumise ja edastamise ulatuse ja üksikasjalikkuse kohta, mis algselt koguti põhikirja artiklis 5 sätestatust erinevatel eesmärkidel, kui see on vajalik statistika tõhusaks arendamiseks või tegemiseks või selle kvaliteedi parandamiseks ning Euroopa Liidu toimimise lepingus osutatud EKPSi ülesannete täitmiseks.

(3)

Granulaarsed krediidiandmed, mis põhinevad CCRidel ja muudel lihtsalt kättesaadavatel krediidiandmete allikatel on vajalikud järgmiseks: a) uue EKPSi statistika arendamine ja tegemine sellistes valdkondades nagu langenud väärtusega varade statistika, eraldiste tegemine langenud väärtusega varade ja reservide ümberhindamise jaoks ning mittefinantsasutustele antavate laenude statistika asjaomaste asutuste suuruse kaupa; b) EKPSi praeguse statistika kvaliteedi tõstmine sellistes valdkondades nagu krediidiliinide statistika tehingupoolte sektorite kaupa, mittefinantsasutustele antavate laenude statistika majandustegevuse kaupa ning kinnisvaratagatisega laenude statistika. See uus või tõhustatud statistika, mida edaspidi tehakse, on vajalik eurosüsteemi ülesannete täitmiseks, sealhulgas rahapoliitika analüüsiks ja rahapoliitika tehinguteks, riskijuhtimiseks, finantsstabiilsuse jälgimiseks ja uurimiseks; see on vajalik ka eurosüsteemi panuse jaoks krediidiasutuste usaldatavusjärelevalve ja finantssüsteemi stabiilsusega seotud poliitika sujuvaks elluviimiseks pädevate asutuste poolt.

(4)

Pikaajaline raamistik granulaarsete krediidiandmete kogumiseks harmoneeritud statistikaaruandluse nõuete alusel tuleb sätestada EKP õigusaktis, mis võetakse vastu kooskõlas EKPSi põhikirja artikliga 5; see tuleb esitada EKP nõukogule õigeaegselt, et tagada 2016. aasta lõpuks, a) et kõik eurosüsteemi RKPd käitavad riigis granulaarsete krediidiandmete andmebaase kooskõlas ettevalmistavas etapis välja töötatud miinimumstandarditega ja b) et asutatakse granulaarsete krediidiandmete andmebaas ühiseks kasutamiseks eurosüsteemi liikmete poolt, mis koosneb liikmesriikide, mille rahaühik on euro, sisestatud andmetest riigisiseste granulaarsete krediidiandmete andmebaaside põhjal; selle eesmärgiks on teha etappide kaupa kättesaadavaks eurosüsteemi ülesannete täitmiseks vajalik krediidistatistika, eelkõige kaasa aidata pädevatele asutustele krediidiasutuste usaldatavusjärelevalve ja finantssüsteemi stabiilsuse sujuva poliitika teostamisel. Selles tulevikku suunatud EKP õigusaktis peaks sätestatama kuupäev, mis ei ole hilisem eespool osutatud kuupäevast, millest alates peaks algama granulaarsete krediidiandmete kogumine EKP harmoneeritud statistikaaruandluse nõuete alusel. Kuigi tulevaste granulaarsete krediidiandmete kogumise sisu raamid kooskõlas EKP harmoneeritud statistikaaruandluse nõuetega on sätestatud käesoleva otsuse lisas olevas aruandlusskeemi näidises, tuleb täpsustada pikaajalise raamistiku alusel kogutavate andmete sisu. Selle pikaajalise raamistiku loomise ettevalmistusi teostatakse käesoleva otsuse ettevalmistavate meetmetena, millel on järgmised eesmärgid: a) EKP-le RKPde poolt pikemas perspektiivis esitatava harmoneeritud granuleeritud krediidiandmete kogumi põhielementide määratlemine, b) kasutajavajaduste tuvastamine ja hindamine seoses granulaarsete krediidiandmete rakendamisega EKPSis pikemas perspektiivis, c) kulude hindamine seoses andmete kogumise, kvaliteedikontrolli ja andmevahetuse korraldusega, d) järkjärguline andmelünkade kõrvaldamine seoses granulaarsete krediidiandmete andmebaaside puudumise või puudulikkusega mõnes liikmesriigis, e) pikaajalise raamistiku toimimise kohaste juhtimise ja korralduslike aspektide määratlemine, ja f) parema koostoime ja andmete ristkasutuse tagamine CCRide, krediidiregistrite või muude asjaomaste krediidiandmebaaside vahel, mis vastavad kvaliteedikriteeriumidele.

(5)

EKP nõukogu peab volitama EKPSi statistikakomiteed nende ettevalmistusmeetmete rakendamiseks. Eelkõige peab statistikakomitee korraldama olemasolevate granulaarsete krediidiandmete edastamise RKPdelt EKP-le, mis oleks etapp nende pikemas perspektiivis kogutavate granulaarsete krediidiandmete kohase ühildamise tagamises EKPSi tulevaste kasutajavajadustega. Selleks võib anda EKPSi kasutajatele, kes ei ole hõlmatud käesoleva otsuse artikli 3 lõikes 3 sätestatud erandiga, juurdepääsu statistilisele konfidentsiaalsele teabele, mida tuletatakse EKP-le edastatud mis tahes granulaarsetest krediidiandmetest, kuni pikaajalise raamistiku rakendamiseni kooskõlas asjakohaste konfidentsiaalsustagatistega. RKPde võrdne kohtlemine peab olema pikaajalise raamistiku ettevalmistusmeetmete aluspõhimõte. Ettevalmistavas etapis tuleb EKP nõukogule teha ettepanek kõigi eurosüsteemi RKPde vajalike miinimumkriteeriumide kohta seoses kogutavate granulaarsete krediidiandmete ulatuse, laenusaajate kihtide ülem- ja alampiiride või muude jaotuste, andmete omaduste üksikasjalikkuse ja kvaliteediga. Tuleb tuvastada RKPde esitatud andmekogumite ebakõlad ja neid aja jooksul vähendada, korrigeerides käesoleva otsuse alusel edaspidi toimuvat andmete esitamist.

(6)

Samas võivad teatavad eurosüsteemi RKPd taotleda pikemat ettevalmistavale etapile üleminekumineku perioodi, et välja töötada täiemahulised granulaarsed krediidiandmete andmebaasid või saada neile juurdepääs. Ettevalmistavas etapis tuleks neile RKPdele anda ajutisi erandeid statistikakomitees välja töötatud konkreetsete ettevalmistavate meetmete rakendamise kohustusest; tingimuseks on iga konkreetse erandi tähtaja seadmine rangelt lühimaks vajalikuks ajaks, mis on asjaomasel RKP-l vajalik erandiga hõlmatud ettevalmistavate meetmete kasutuselevõtuks ettevalmistavas etapis. Tähtaeg tuleb igal juhul seada viisil, mis võimaldab saavutada artiklis 1 sätestatud eesmärke kõigil eurosüsteemi RKPdel.

(7)

Kooskõlas Euroopa Liidu Kohtu pretsedendiõigusega on aluslepingud ja liidu poolt aluslepingute alusel vastu võetud õigusaktid ülimuslikud liikmesriikide siseriikliku õiguse suhtes pretsedendiõiguses sätestatud tingimustel (3). Seega ei saa käesoleva otsuse rakendamine kaasa tuua vastuolu riigisiseste õigusaktide sätetega, kui kohaldatakse konkreetseid konfidentsiaalsuse või vastastikkuse nõudeid seoses CCRide kaudu kogutud andmete piiriülese jagamisega.

(8)

On vaja kehtestada tehniliste paranduste efektiivse tegemise kord käesoleva otsuse lisas tingimusel, et need parandused ei muuda selle aluseks olevaid raampõhimõtteid ega aruandluskoormust. RKPd võivad teha ettepanekuid lisas tehniliste muudatuste tegemiseks STC kaudu, kelle seisukohti võetakse sätestatud korras arvesse.

(9)

Käesoleva otsuse sätteid võib kohaldada eurot rahaühikuna mittekasutavate liikmesriikide RKPdele, kui RKP teeb eurosüsteemi keskpankadega koostööd EKP soovituse alusel,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisala ja eesmärgid

Käesoleva otsusega määratakse ettevalmistavad meetmed, mis on vajalikud etapilise EKP harmoneeritud statistikaaruandluse nõuetel põhineva granulaarsete krediidiandmete kogumise pikaajalise raamistiku asutamiseks. 2016. aasta lõpuks peab see raamistik hõlmama järgmist: a) kõikide eurosüsteemi RKPde käitatavad riigisisesed granulaarsete krediidiandmete andmebaasid ja b) eurosüsteemi liikmete ühiseks kasutuseks mõeldud ühine granulaarsete krediidiandmete andmebaas, mis sisaldab kõigi selliste liikmesriikide granulaarseid krediidiandmeid, mille rahaühik on euro.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)   „keskne krediidiregister (CCR)”— eurosüsteemi RKP hallatav krediidiregister;

2)   „krediidiregister”— register, kuhu kogutakse andmeid esitavatelt asutustelt granulaarseid krediidiandmeid;

3)   „granulaarsed krediidiandmed”— teave krediidiasutuse või muu laenuandva finantseerimisasutuse krediidipositsiooni kohta laenusaajate suhtes, mida esitatakse laenusaajate või laenude kaupa.

Artikkel 3

Ettevalmistavate meetmete korraldus

1.   Artiklis 1 sätestatud eesmärkide saavutamiseks tehtavad ettevalmistavad meetmed on järgmised:

a)

asjakohaste kasutajavajaduste kindlaksmääramine ja seonduvate kuluda hindamine, mis tulenevad andmekogumise, kvaliteedikontrolli ja teabevahetuse korralduse ettepanekutest, mida rakendatakse pikemas perspektiivis;

b)

pikaajalise raamistiku alusel kogutavate granulaarsete krediidiandmete kogumite määratlemine ja nende kvaliteedi tõstmine, eelkõige ulatuse, laenusaajate kihtide ülem- ja alampiiri ja muude jaotuste, andmete omaduste üksikasjalikkuse ja kogutavate granulaarsete andmete kvaliteedi osas;

c)

granulaarsete krediidiandmete edastamise korraldus ettevalmistavas etapis kooskõlas artikliga 4; kvaliteedistandardite sätestamine, millele CCRdest ja muudest krediidiregistritest saadavad granulaarsed krediidiandmed peavad vastama enne andmeedastuse algust;

d)

detailse korra väljatöötamine ettevalmistavas etapis katsetatavate ja täpsustatavate granulaarsete krediidiandmete edastamiseks, koostamiseks, säilitamiseks ja kasutamiseks eesmärgiga need edaspidi pikaajalisse raamistiku lisada;

e)

konkreetsete RKPde ja EKP konkreetsete etappide ja tulemusnäitajate ajakava koostamine, sh nende RKPde võetavad meetmed, kellel puudub juurdepääs täiemahulistele granulaarsete krediidiandmete andmebaasidele, pidades silmas juurdepääsu saamist edaspidi oma CCRi loomise kaudu või muul viisil;

f)

punktides a–e osutatud meetmete osas saavutatud edasimineku jälgimine ja kohanduste vajaduste kindlakstegemine.

2.   Statistikakomitee võtab kohastel juhtudel arvesse asjaomase EKPSi komitee nõuandeid ja valmistab ette otsused, mis on vajalikud lõikes 1 osutatud ettevalmistavate meetmete rakendamiseks, ning esitab need EKP nõukogule vastu võtmiseks. Statistikakomitee esitab EKP nõukogule kord aastas aruande EKP ja konkreetsete RKPde edusammude kohta.

3.   RKPdele, kellel on ettevalmistavas etapis vajalik pikem üleminekuperiood, et välja töötada täiemahuline granulaarsete krediidiandmete andmebaas või saada sellele juurdepääs, võib EKP nõukogu ettevalmistavas etapis anda konkreetseid ajutisi erandeid lõikes 1 osutatud konkreetsete ettevalmistavate meetmete rakendamise osas. Iga konkreetse erandi tähtaeg on rangelt piiratud vähima vajaliku ajaga, mis on asjaomasel RKP-l vajalik erandiga hõlmatud ettevalmistava meetmega kooskõla saavutamiseks ettevalmistavas etapis, ning see tuleb igal juhul sätestada viisil, mis võimaldab kõigil eurosüsteemi RKPdel saavutada artiklis 1 sätestatud eesmärke. Iga erandi tähtaja jooksul peab asjaomane RKP esitama statistikakomiteele kaks korda aastas aruande erandiga hõlmatud ettevalmistavate meetmetega täieliku kooskõla saavutamise arengu kohta. Meetmega seotud ajutise erandiga hõlmatud RKP-l peatatakse juurdepääs konfidentsiaalsele statistilisele teabele, mis tuletatakse EKP-le konkreetse ettevalmistava meetme osana edastatud granulaarsetest krediidiandmetest. EKP nõukogu võib otsustada, et kooskõlas käesoleva lõikega erandiga hõlmatud RKP puhul kohaldatakse täiendavaid kohaseid piiranguid.

Artikkel 4

Granulaarsete krediidiandmete edastamine ettevalmistavas etapis ja konfidentsiaalsustagatised

1.   Selleks et tagada pikemas perspektiivis kogutavate granulaarsete krediidiandmete kohane vastavus EKPSi tulevaste kasutajate statistikavajadustega, peab statistikakomitee ettevalmistavas etapis korraldama kergelt kättesaadavate granulaarsete krediidiandmete (30. juuni ja 31. detsember) edastamise RKPdelt EKP-le kord aastas, kasutades laenusaajate teabe puhul piisavat anonümiseerituse ja agregeerituse taset, et tagada konkreetsete laenusaajate tuvastamatus. Esimene andmete edastamine peab toimuma märtsi lõpus 2014 andmete kohta 30. juuni ja 31. detsembri 2013 seisuga, ja see peab põhinema lisas sätestatud aruandlusvormi näidisel. Statistikakomitee peab korraldama iga järgmise andmeedastuse aruandlusvormi alusel, milles võetakse arvesse kergelt kättesaadavate granulaarsete krediidiandmete olemasolu ja nende omadusi, ning tagama, et kogutavad andmed on proportsionaalsed edastamise ajal lõpetatud ettevalmistavate tööde staatuse suhtes. Nende laenusaajate andmeid, kes kuuluvad institutsionaalsetesse sektoritesse väljaspool mittefinantsettevõtete sektorit, tuleb ettevalmistavas etapis esitada agregeeritult, kusjuures RKP peab edastama ka asjakohase metoodika teabe.

2.   RKPd edastavad nõutavad granulaarsed krediidiandmed CCR või muu kättesaadava granulaarse krediidiandmete andmebaasi põhjal. RKPd, kellele on kooskõlas artikli 3 lõikega 3 antud ettevalmistavas etapis ettevalmistavate meetmete osas artikli 3 lõike 1 punkti c alusel konkreetsete andmete edastamise erand, peavad esitama teabe täiemahulise andmeedastuse saavutamise edusammude kohta, mis on nõutav aruandluses statistikakomiteele ettevalmistavas etapis.

3.   Esimese lõike alusel EKP-le esitatavad andmed tuleb edastada elektrooniliselt turvalise kaugjuurdepääsu kaudu ja need tuleb säilitada turvalisel alal. Juurdepääs nendele andmetele on ainult statistikaekspertidel, kes on kantud statistikakomitee poolt EKP nõukogule esitatud nimekirja enne andmeedastuse algust. EKP kajastab võetud turvameetmete teavet konfidentsiaalsuse aastaaruandes.

Artikkel 5

Granulaarsetest krediidiandmetest ettevalmistavas etapis tuletatud statistilise teabe kasutamine

1.   Artikli 4 alusel EKP-le esitatavaid andmeid kasutatakse: a) pikaajalise raamistiku alusel kogutavate granulaarsete krediidiandmete ning nende omaduste määratlemiseks ja nende kvaliteedi tõstmiseks, ja b) agregeeritud statistilise teabe määratlemiseks ja tegemiseks, et täita EKPSi kasutajate vajadusi ettevalmistavas etapis.

2.   Lisaks agregeeritud statistilisele teabele juurdepääsule ja kasutusele võivad artikli 3 lõikes 3 sätestatud erandiga hõlmamata kasutajad taotleda luba agregeerimata konfidentsiaalsele statistilisele teabele, mis on tuletatud artikli 4 alusel edastatud granulaarsetest krediidiandmetest, juurdepääsuks ja selle kasutuseks, kui selline juurdepääs konfidentsiaalsele statistilisele teabele a) täidab eesmärki määrata pikaajalise raamistiku alusel kogutavad granulaarsed krediidiandmed ja nende omadused ning tõsta nende kvaliteeti ja b) ei hõlma otsest juurdepääsu RKPde või EKP kogutud algsetele granulaarsetele krediidiandmetele. Iga kasutaja taotlusele tuleb lisada nende isikute nimekiri, kes saavad asjaomasele teabele juurdepääsu.

3.   Lõike 2 alusel tehtavaid kasutajate taotlusi hinnatakse ja need kiidab heaks EKP nõukogu EKP sätestatud korras. Statistikakomitee abistab EKP nõukogu nende taotluste hindamisel.

Artikkel 6

Muudatuste tegemise lihtsustatud kord

Võttes arvesse statistikakomitee seisukohti, on EKP juhatusel õigus teha käesoleva otsuse lisas tehnilisi muudatusi, kui need muudatused ei muuda raampõhimõtteid ega mõjuta aruandluskoormust. EKP juhatus teavitab EKP nõukogu sellisest muudatusest põhjendamatu viivituseta.

Artikkel 7

Lõppsätted

1.   Käesolev otsus jõustub sellest teatamise päeval.

2.   EKP nõukogule esitatakse 31. detsembriks 2014 hindamiseks aruanne, milles analüüsitakse a) käesoleva otsusega sätestatud ettevalmistavate meetmete staatust ja b) võimalusi asendada käesolev otsus EKP õigusaktiga, millega sätestataks EKP harmoneeritud statistikaaruandluse nõuded ja tagataks ühise granulaarsete krediidiandmete andmebaasi loomine, mis oleks eurosüsteemi liikmete ühises kasutuses ja hõlmaks kõigi liikmesriikide, mille rahaühik on euro, granulaarsed krediidiandmed; samuti hinnangu nende meetmete vastuvõtmise artiklis 1 sätestatud ajakava võimalikkuse kohta, võttes arvesse vahepealset arengut.

Artikkel 8

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud nende liikmesriikide keskpankadele, mille rahaühik on euro.

Frankfurt Maini ääres, 24. veebruar 2014

EKP president

Mario DRAGHI


(1)  EÜT L 318, 27.11.1998, lk 8.

(2)  Memorandum of Understanding on the exchange of information among national central credit registers for the purpose of passing it on to reporting institutions, avaldatud EKP veebilehel www.ecb.europa.eu.

(3)  Deklaratsioon nr 17 ülimuslikkuse kohta, mis on lisatud 13. detsembril 2007 alla kirjutatud Lissaboni lepingu vastu võtnud valitsustevahelise konverentsi lõppaktile (ELT C 115, 9.5.2008, lk 344).


LISA

ARUANDLUSVORMI NÄIDIS

Granulaarsed krediidiandmeid esitatakse üksikult vastavalt järgnevale tabelile ja need hõlmavad järgmist teavet:

„Laenuandja omadused” kajastab laenu andvat krediidiasutust või muud finantseerimisasutust, kes laenu andis;

„Laenusaaja omadused” kajastab mittefinantsettevõtet või muud laenusaajat, kes laenu võttis;

„Krediidiandmete muutujad” kajastab laenulepingut ja laenu seisu kvalitatiivselt;

„Krediidiandmete mõõdikud” kajastab numbrilisi väärtusi, mida saab täiendavalt agregeerida (kvantitatiivsed näitajad); need esitatakse perioodilõpu väärtustena.

Liik

Omadused

Ülevaade

Anonümiseerimise tase

Laenuandja omadused

Laenuandja tunnuskood

Laenuandjate tuvastamine kooskõlas EKPSI asutuste ja sidusettevõtjate andmebaasi (Register of Institutions and Affiliates Database, RIAD) koodidega (1).

Anonümiseerimata

Laenusaaja omadused

Laenusaaja tunnuskood

Laenusaaja tähtnumbriline tähistus, mis tagab, et konkreetseid laenusaajaid ei saa tuvastada.

Anonümiseeritud

Residentsuse riik

Laenusaaja residentsuse riik kooskõlas ISO 3166 standardiga (2).

Institutsionaalne sektor

Laenusaaja institutsionaalne sektor (või allsektor) kooskõlas ESA 95 liigitusega. Nõutavad on järgmised (all) sektorid:

keskpank,

valitsemissektor,

krediidiasutused,

rahaturufondid,

muud finantsvahendusettevõtted peale kindlustusseltside ja pensionifondide,

kindlustusettevõtted ja pensionifondid,

mittefinantsettevõtted,

kodumajapidamised ja kodumajapidamisi teenindavad kasumitaotluseta institutsioonid,

välismaailm.

Majandustegevuse sektor

(Finants- ja mittefinants-) laenusaajate liigitus nende majandustegevuse põhjal kooskõlas statistilise klassifikaatoriga NACE Rev.2 (3). NACE koodid tuleb esitada kaheastmeliselt.

Suurus

Laenusaajate liigitus suuruse kaupa: mikro, väike, keskmine ja suur.

Krediidiandmete muutujad

Laenu tunnuskood

Laenu tähtnumbriline tunnuskood, mida kasutavad krediidiasutused riigisiseselt.

Vääring

Laenu vääring kooskõlas ISO 4217 standardiga (4).

Laenu liik

Laenud liikide kaupa:

nõudmiseni,

krediitkaardi võlg,

kaubandusest saadavad laekumised,

kapitalirent,

pöördrepolaenud,

muudel tingimustel laenud.

Tagatise liik

Väljastatud laenu tagava tagatise liik; kinnisvaratagatis, muu tagatis (sh väärtpaberid ja kuld), tagatiseta.

Esialgne tähtaeg

Laenu tähtaeg, mis on kokku lepitud lepingu sõlmimisel või hilisemal läbirääkimisel; üks aasta või alla selle, üle ühe aasta.

Järelejäänud tähtaeg

Tähtaeg, mis on jäänud laenu tagasimakseks kokkulepitud kuupäevani; üks aasta või alla selle, üle ühe aasta.

Viivislaenu staatus

Laenud, mille puhul laenusaaja on kohustusi rikkunud.

Sündikaatlaen

Üks laenuleping, milles laenuandjatena osaleb mitu asutust.

Allutatud laen

Rahaloomeasutuse emiteeritud võlg hoiuste või mittekaubeldavate laenudena.

Krediidiandmete mõõtmed

Võetud krediit

Laenu koguseis (põhisumma väärtuse vähendamist maha arvamata), mis esitatakse brutosummana ilma krediidiriski korrigeerimiseta, v.a krediidiga seotud kahju, mis kajastatakse laenu mahakandmisena.

Krediidiliinid

Antud krediit, mida pole välja võetud.

Viivises maksed

Mis tahes laenuga seotud makse, mille tähtaeg möödus rohkem kui 90 päeva tagasi.

Tagatise väärtus

Tagatise väärtus aruandluse ajal.

Konkreetne krediidiriski korrigeerimine

Konkreetne laenukahjuga seotud eraldis krediidiriski jaoks kooskõlas kohaldatava raamatupidamisraamistikuga. See mõõde tuleb esitada ainult viivislaenude kohta.

Riskiga kaalutud varad

Riskiga kaalutud varade positsioonid, võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/48/EÜ, (5) või sellele järgnenud õigusakte.

Kohustuste rikkumise tõenäosus (ainult krediidiasutuste osas, kes kohaldavad sisereitingute meetodit (IRB))

Tehingupoole kohustuste rikkumise tõenäosus ühe aasta jooksul kooskõlas direktiiviga 2006/48/EÜ või sellele järgnenud õigusaktidega.

Kohustuste rikkumisest tulenev kahju tõenäosus (ainult krediidiasutuste osas, kes kohaldavad IRB meetodit)

Tehingupoole kohustuste rikkumisest tuleneva kahju määr kogukohustuse suhtes rikkumise hetkel kooskõlas direktiiviga 2006/48/EÜ või sellele järgnenud õigusaktidega.

Intressimäär

Aasta kohta protsendina määratud määr, mille laenusaaja peab maksma laenuandjale laenu põhisummalt, hoiuselt või võlaväärtpaberilt konkreetse tähtaja jooksul kooskõlas Euroopa Keskpanga määrusega (EÜ) nr 63/2002 (6) või sellele järgnenud õigusaktidega. Aruandluses laenusaajate kaupa esitatakse kaalutud keskmine intressimäär.


(1)  Vt rahaloomeasutuste (RA) nimekirja EKP veebilehel www.ecb.europa.eu.

(2)  Avaldatud Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) veebilehel www.iso.org.

(3)  Avaldatud Euroopa Komisjoni (Eurostat) poolt tema veebilehel www.ec.europa.eu/eurostat.

(4)  Avaldatud Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) poolt tema veebilehel www.iso.org.

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. juuni 2006. aasta direktiiv 2006/48/EÜ krediidiasutuste asutamise ja tegevuse kohta (ELT L 177, 30.6.2006, lk 1).

(6)  Euroopa Keskpanga 20. detsembri 2001. aasta määrus (EÜ) nr 63/2002 rahaloomega tegelevates finantseerimisasutustes kodumajapidamiste ning kaupu ja mittefinantsteenuseid tootvate ettevõtete hoiuste ja laenude suhtes kohaldatavate intressimäärade statistika kohta (EKP/2001/18) (EÜT L 10, 12.1.2002, lk 24).


Üles