EUR-Lex Přístup k právu Evropské unie

Zpět na úvodní stránku EUR-Lex

Tento dokument je výňatkem z internetových stránek EUR-Lex

Dokument 32008D0017

2008/893/ES: Rozhodnutí Evropské centrální banky ze dne 17. listopadu 2008 , kterým se stanoví rámec Eurosystému pro společné zadávání zakázek (ECB/2008/17)

Úř. věst. L 319, 29.11.2008, s. 76—78 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Zvláštní vydání v chorvatském jazyce: Kapitola 10 Svazek 002 S. 261 - 263

Právní stav dokumentu platné: Tento akt byl změněn. Stávající konsolidované znění: 28/05/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/893/oj

29.11.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 319/76


ROZHODNUTÍ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

ze dne 17. listopadu 2008,

kterým se stanoví rámec Eurosystému pro společné zadávání zakázek

(ECB/2008/17)

(2008/893/ES)

RADA GUVERNÉRŮ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na články 105 a 106 této smlouvy,

s ohledem na statut Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (dále jen „statut ESCB“), a zejména na článek 12.1 ve spojení s článkem 3.1 a články 5, 16 a 24 tohoto statutu,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Podle článku 12.1 statutu ESCB přijímá Rada guvernérů obecné zásady a činí rozhodnutí nezbytná pro zajištění plnění úkolů svěřených Eurosystému. Rada guvernérů má tudíž pravomoc rozhodovat o organizaci pomocných činností, jako je zadávání zakázek na zboží a služby, které jsou nezbytné pro plnění úkolů Eurosystému.

(2)

Právní předpisy Evropského společenství týkající se zadávání zakázek umožňují společné zadávání zakázek na zboží a služby několika veřejnými zadavateli. Tento princip je vyjádřen v 15. bodu odůvodnění a v článku 11 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/18/ES ze dne 31. března 2004 o koordinaci postupů při zadávání veřejných zakázek na stavební práce, dodávky a služby (1), které upravují používání určitých technik centralizace nákupů.

(3)

Eurosystém se snaží dodržovat zásady hospodárnosti výdajů a efektivnosti a usiluje o získání nejlepší hodnoty za vynaložené finanční prostředky při zadávání zakázek na zboží a služby. Rada guvernérů považuje společné zadávání zakázek na zboží a služby za nástroj k dosažení těchto cílů prostřednictvím využití synergií a úspor z rozsahu.

(4)

Vytvořením rámce Eurosystému pro společné zadávání zakázek se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit účast na takovém společném zadávání zakázek ze strany ECB a národních centrálních bank členských států, které přijaly euro.

(5)

Rada guvernérů zřídila ke koordinaci společného zadávání zakázek Koordinační úřad Eurosystému pro zadávání zakázek (dále jen „EPCO“). Rada guvernérů určila Banque centrale du Luxemburg jako hostitelskou banku pro EPCO na období od 1. ledna 2008 do 31. prosince 2012.

(6)

Tímto rozhodnutím není dotčena možnost centrálních bank požádat EPCO, aby jim poskytl podporu v souvislosti se zadáváním zakázek na zboží a služby, které nespadají do oblasti působnosti tohoto rozhodnutí.

(7)

Národní centrální banky členských států, které dosud nepřijaly euro, mohou mít zájem účastnit se činnosti EPCO, jakož i společných nabídkových řízení, jež se uskuteční za stejných podmínek jako jsou ty, které se vztahují na centrální banky,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Definice

Pro účely tohoto rozhodnutí se rozumí:

a)

„Eurosystémem“ ECB a národní centrální banky členských států, které přijaly euro;

b)

„úkoly Eurosystému“ úkoly svěřené Eurosystému podle Smlouvy a statutu ESCB;

c)

„centrální bankou“ ECB nebo národní centrální banka členského státu, který přijal euro;

d)

„vedoucí centrální bankou“ centrální banka, která zajišťuje provádění společného nabídkového řízení;

e)

„hostitelskou centrální bankou“ centrální banka, kterou určí Rada guvernérů jako hostitelskou banku pro EPCO;

f)

„řídícím výborem EPCO“ řídící výbor ustavený Radou guvernérů pro řízení činnosti EPCO. Řídící výbor EPCO se skládá z jednoho člena z každé centrální banky, který je vybírán z vedoucích zaměstnanců se znalostmi a zkušenostmi v organizačních a strategických záležitostech v rámci příslušných institucí, a z odborníků v oblasti zadávání zakázek. Řídící výbor EPCO podává zprávy Radě guvernérů prostřednictvím Výkonné rady. Předsednictví a funkci sekretariátu řídícího výboru EPCO zajišťuje ECB;

g)

„společným nabídkovým řízením“ řízení pro účely společného zadávání zakázek na zboží a služby prováděné vedoucí centrální bankou ve prospěch centrálních bank, které se účastní společného nabídkového řízení.

Článek 2

Oblast působnosti

1.   Toto rozhodnutí se vztahuje na společné zadávání zakázek na zboží a služby ze strany centrálních bank, které jsou nezbytné pro plnění úkolů Eurosystému.

2.   Účast centrálních bank na činnosti EPCO a ve společných nabídkových řízeních je dobrovolná.

3.   Tímto rozhodnutím nejsou dotčeny obecné zásady ECB/2004/18 ze dne 16. září 2004 o zadávání zakázek na eurobankovky (2).

Článek 3

Koordinační úřad Eurosystému pro zadávání zakázek

1.   EPCO plní tyto úkoly:

a)

napomáhá k přijetí nejlepší praxe v oblasti zadávání zakázek v rámci Eurosystému;

b)

rozvíjí infrastrukturu (např. dovednosti, funkční nástroje, informační systémy, procesy) potřebnou ke společnému zadávání zakázek;

c)

zjišťuje příležitosti ke společnému zadávání zakázek, které spadají do oblasti působnosti tohoto rozhodnutí nebo i mimo ně, na základě požadavků na zadávání zakázek, které centrální banky zasílají EPCO;

d)

na základě hodnocení podle písmene c) připravuje a podle potřeby aktualizuje roční plán zadávání zakázek pro společná nabídková řízení;

e)

připravuje společné požadavky ve spolupráci s centrálními bankami, které se účastní společného nabídkového řízení;

f)

podporuje centrální banky ve společných nabídkových řízeních;

g)

podporuje centrální banky při zadávání zakázek týkajících se společných projektů Evropského systému centrálních bank, pokud o to požádá centrální banka, která projekt vede.

2.   Hostitelská centrální banka poskytuje materiální a lidské zdroje, které EPCO potřebuje k plnění svých úkolů, v souladu s rozpočtem schváleným Radou guvernérů ve smyslu odstavce 4.

3.   Hostitelská centrální banka může po konzultaci s řídícím výborem EPCO přijmout pravidla týkající se vnitřní organizace a správy EPCO, včetně kodexu chování zaměstnanců EPCO s cílem zajistit co největší integritu při plnění jejich povinností.

4.   Centrální banky financují rozpočet EPCO v souladu s pravidly přijatými Radou guvernérů. Před začátkem účetního roku předloží EPCO prostřednictvím řídícího výboru EPCO a Výkonné rady návrh ročního rozpočtu Radě guvernérů ke schválení.

5.   EPCO předkládá výroční zprávu o své činnosti Radě guvernérů prostřednictvím řídícího výboru EPCO a Výkonné rady.

6.   Činnost EPCO podléhá kontrole Výboru interních auditorů v souladu s pravidly přijatými Radou guvernérů. Tím nejsou dotčena pravidla kontroly a auditu, která se vztahují na hostitelskou centrální banku nebo která tato hostitelská centrální banka přijala.

7.   Po pěti letech od zřízení EPCO provede řídící výbor EPCO hodnocení efektivnosti a účinnosti činnosti EPCO. Na základě tohoto hodnocení Rada guvernérů rozhodne o tom, zda je nutné uskutečnit výběrové řízení na novou hostitelskou centrální banku.

Článek 4

Společná nabídková řízení

1.   Pro účely tohoto rozhodnutí se společné nabídkové řízení považuje za nezbytné, jestliže: i) lze důvodně očekávat, že společné zadávání zakázek na zboží a služby bude znamenat výhodnější nákupní podmínky v souladu se zásadami hospodárnosti výdajů a efektivnosti, nebo ii) centrální banky potřebují přijmout harmonizované požadavky a standardy ve vztahu k takovému zboží nebo takovým službám.

2.   Poté, co zjistí příležitost ke společnému zadávání zakázek, vyzve EPCO centrální banky, aby se zúčastnily společného nabídkového řízení. Centrální banky informují EPCO v dostatečném předstihu o tom, zda se hodlají účastnit společného nabídkového řízení, a je-li tomu tak, oznámí své obchodní podmínky EPCO. Centrální banka může od účasti ve společném nabídkovém řízení odstoupit před zveřejněním oznámení o zakázce.

3.   Na základě ročního plánu zadávání zakázek pro společná nabídková řízení připraveného EPCO a po konzultaci s řídícím výborem EPCO může dát Rada guvernérů podnět ke společnému nabídkovému řízení a vybrat vedoucí centrální banku (banky) z centrálních bank, které se společného nabídkového řízení účastní. Každá aktualizace ročního plánu zadávání zakázek se poskytuje Radě guvernérů.

4.   Vedoucí centrální banka provádí společné nabídkové řízení ve prospěch centrálních bank, které se tohoto společného nabídkového řízení účastní, v souladu s pravidly pro zadávání zakázek, které se vztahují na vedoucí centrální banku. Vedoucí centrální banka v oznámení o zakázce upřesní, které centrální banky se společného nabídkového řízení účastní, jakož i strukturu smluvních vztahů.

5.   Vedoucí centrální banka připraví zadávací dokumentaci a vyhodnotí žádosti a nabídky ve spolupráci s EPCO a ostatními centrálními bankami, které se účastní společného nabídkového řízení.

6.   Vedoucí centrální banka provádí společné nabídkové řízení v jazyce uvedeném v ročním plánu zadávání zakázek.

Článek 5

Účast národních centrálních bank členských států, které dosud nepřijaly euro

Rada guvernérů může vyzvat národní centrální banky členských států, které dosud nepřijaly euro, k účasti na činnosti EPCO a ve společných nabídkových řízeních za stejných podmínek jako jsou ty, které se vztahují na centrální banky.

Článek 6

Závěrečné ustanovení

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem 1. prosince 2008.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 17. listopadu 2008.

Prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Úř. věst. L 134, 30.4.2004, s. 114.

(2)  Úř. věst. L 320, 21.10.2004, s. 21.


Nahoru