EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 32013D0035

2013/645/UE: Decyzja Europejskiego Banku Centralnego z dnia 26 września 2013 r. w sprawie dodatkowych środków dotyczących operacji refinansujących Eurosystemu i kwalifikowania zabezpieczeń (EBC/2013/35)

Dz.U. L 301 z 12.11.2013, str. 6—12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Status prawny dokumentu Już nie obowiązuje, Data zakończenia ważności: 30/04/2015; Uchylony przez 32015D0009

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/645/oj

12.11.2013   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 301/6


DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 26 września 2013 r.

w sprawie dodatkowych środków dotyczących operacji refinansujących Eurosystemu i kwalifikowania zabezpieczeń

(EBC/2013/35)

(2013/645/UE)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2 tiret pierwsze,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 3 ust. 1 tiret pierwsze, art. 12 ust. 1, art. 14 ust. 3 oraz art. 18 ust. 2,

uwzględniając wytyczne EBC/2011/14 z dnia 20 września 2011 r. w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu (1) oraz decyzję EBC/2013/6 z dnia 20 marca 2013 r. w sprawie zasad dotyczących wykorzystania jako zabezpieczenia operacji polityki pieniężnej Eurosystemu własnych niezabezpieczonych obligacji bankowych gwarantowanych przez państwo (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zgodnie z art. 18 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego Europejski Bank Centralny (EBC) i krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro (zwane dalej „KBC”), mogą dokonywać właściwie zabezpieczonych operacji kredytowych z instytucjami kredytowymi oraz innymi uczestnikami rynku. Standardowe warunki, na jakich EBC i KBC są gotowe do przeprowadzania operacji kredytowych, w tym kryteria kwalifikowania zabezpieczeń na potrzeby operacji kredytowych Eurosystemu, zostały określone w załączniku I do wytycznych EBC/2011/14 oraz w decyzji EBC/2013/6.

(2)

Wytyczne EBC/2013/4 z dnia 20 marca 2013 r. w sprawie dodatkowych tymczasowych środków dotyczących operacji refinansujących Eurosystemu i kwalifikowania zabezpieczeń oraz zmieniające wytyczne EBC/2007/9 (3) i decyzja EBC/2013/22 z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie tymczasowych zasad dotyczących kryteriów kwalifikowania rynkowych instrumentów dłużnych emitowanych lub w pełni gwarantowanych przez Republikę Cypryjską (4) wprowadziły dodatkowe tymczasowe środki dotyczące kwalifikowania zabezpieczeń operacji kredytowych Eurosystemu.

(3)

Zgodnie z pkt 1.6 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 Rada Prezesów EBC może w dowolnym czasie zmieniać instrumenty, warunki, kryteria i procedury realizacji operacji polityki pieniężnej Eurosystemu.

(4)

W dniu 17 lipca 2013 r. Rada Prezesów postanowiła dodatkowo wzmocnić zasady dotyczące kontroli ryzyka poprzez zmianę kryteriów kwalifikowania i redukcji wartości zabezpieczeń akceptowanych na potrzeby operacji polityki pieniężnej Eurosystemu oraz poprzez przyjęcie określonych dodatkowych środków w celu zwiększenia ogólnej spójności zasad i ich stosowania w praktyce.

(5)

Decyzje, o których mowa w motywie 4, powinny zostać wydane w formie decyzji EBC,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Zmiany i uzupełnienia niektórych postanowień wytycznych EBC/2011/14

1.   Określone w niniejszej decyzji zasady prowadzenia operacji polityki pieniężnej Eurosystemu oraz kryteria kwalifikowania zabezpieczeń stosuje się w połączeniu z innymi aktami prawnymi Eurosystemu dotyczącymi instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu, w szczególności z wytycznymi EBC/2011/14.

2.   W przypadku rozbieżności pomiędzy niniejszą decyzją a wytycznymi EBC/2011/14 lub aktami stanowiącymi ich implementację na poziomie krajowym decydujące znaczenie mają postanowienia niniejszej decyzji. W braku odmiennych postanowień niniejszej decyzji KBC kontynuują stosowanie wszystkich postanowień wytycznych EBC/2011/14 w niezmieniony sposób.

Artykuł 2

Otrzymywanie informacji

1.   W ramach zasad prowadzenia polityki pieniężnej określonych w rozdziale 1 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 Eurosystem zastrzega sobie prawo do wnioskowania o informacje niezbędne do wykonywania zadań i osiągania celów dotyczących operacji polityki pieniężnej oraz do otrzymywania takich informacji.

2.   Prawo to nie narusza innych istniejących konkretnych praw Eurosystemu do otrzymywania informacji dotyczących operacji polityki pieniężnej.

Artykuł 3

Wspólne kryteria kwalifikacji aktywów rynkowych

1.   Poniższe ustępy należy interpretować łącznie ze wspólnymi wymogami Eurosystemu w zakresie kwalifikowania aktywów rynkowych, o których mowa w pkt 6.2.1.1 ust. 1 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, oraz środkami kontroli ryzyka dotyczącymi aktywów rynkowych, o których mowa w pkt 6.4.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

2.   Każdy instrument dłużny będący kwalifikowanym zabezpieczeniem musi mieć:

a)

(i)

określoną, bezwarunkową kwotę główną (5); lub

(ii)

bezwarunkową kwotę główną, która w danym momencie jest połączona na zasadzie zryczałtowanej tylko z jednym indeksem inflacji strefy euro, bez jakichkolwiek innych złożonych struktur (6); oraz

b)

(i)

kupon o stałym oprocentowaniu, kupon zerowy lub kupon wielostopniowy o określonej z góry częstotliwości i wartości kuponu, które nie mogą prowadzić do ujemnego przepływu środków pieniężnych; lub

(ii)

kupon o zmiennym oprocentowaniu, który nie może prowadzić do ujemnego przepływu środków pieniężnych i ma następującą strukturę: stopa kuponu = (stopa referencyjna * l) ± x, gdzie f ≤ stopa kuponu ≤ c, przy czym:

1.

w danym momencie stopa referencyjna może być jedynie jedną z następujących stóp:

a)

stopą rynku pieniężnego euro (np. EURIBOR, LIBOR) lub podobnym indeksem;

b)

stopą swapów o stałym terminie zapadalności (np. CMS, EIISDA, EUSA);

c)

rentownością jednej lub indeksem wielu obligacji skarbowych państwa strefy euro o zapadalności do jednego roku włącznie; lub

d)

indeksem inflacji strefy euro określonym przez Eurostat lub krajowy urząd statystyczny państwa członkowskiego (np. HICP);

i musi być tożsama ze stopą referencyjną określoną powyżej w lit. a) ppkt (ii), w przypadku gdy spłata kwoty głównej jest powiązana ze stopą referencyjną; oraz

2.

f (dolny limit), c (górny limit), l (czynnik lewarowania/delewarowania) oraz x (depozyt zabezpieczający) są – o ile występują – liczbami, które są stałe i ustalone z góry w momencie emisji, zmiennymi w czasie, przy czym f, c oraz x są większe lub równe zeru a l jest większe od zera przez cały okres istnienia aktywów. W przypadku kuponów o zmiennym oprocentowaniu ze stopą referencyjną w postaci indeksu inflacji l jest równe jeden.

3.   Wszelkie aktywa o strukturach innych, niż określone w ust. 2 nie są aktywami kwalifikowanymi. Nie ma zatem zastosowania lista wyłączonych struktur kuponowych zawarta w pkt 6.2.1.1 ust. 1 akapit drugi załącznika I do wytycznych EBC/2011/14. Aktywa, które były na liście aktywów kwalifikowanych w dniu wejścia w życie niniejszej decyzji i które utraciły status kwalifikowanych na podstawie ust. 2, pozostaną aktywami kwalifikowanymi przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

4.   Ocena kwalifikowalności aktywów w odniesieniu do ich struktury kuponowej w przypadku kuponów wielostopniowych – o oprocentowaniu stałym lub zmiennym – opiera się na całym okresie istnienia tych aktywów, zarówno w ujęciu prognostycznym, jak i retrospektywnym.

5.   Kwalifikowane kupony nie mogą charakteryzować się opcjonalnościami emitenta, tzn. nie mogą dopuszczać uzależnionych od decyzji emitenta zmian rodzaju kuponu w okresie istnienia danego instrumentu, zarówno w ujęciu prognostycznym, jak i retrospektywnym.

6.   Nie stosuje się akapitu drugiego pkt 6.7 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

Artykuł 4

Dodatkowe kryterium kwalifikacji papierów wartościowych zabezpieczonych komercyjnymi kredytami hipotecznymi

Z zastrzeżeniem kryteriów kwalifikacji zawartych w pkt 6.2.1.1.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 aktywa wywołujące przepływ środków pieniężnych stanowiące zabezpieczenie papierów wartościowych zabezpieczonych komercyjnymi kredytami hipotecznymi nie mogą zawierać pożyczek, które w dowolnym momencie są pożyczkami strukturyzowanymi, konsorcjalnymi lub lewarowanymi. W rozumieniu niniejszego artykułu terminy „pożyczka strukturyzowana”, „pożyczka konsorcjalna” i „pożyczka lewarowana” mają znaczenie nadane im w art. 3 ust. 6 pkt 4–6 wytycznych EBC/2013/4.

Artykuł 5

Szczególne kryteria kwalifikacji zabezpieczonych obligacji

1.   Postanowienia poniższych ustępów należy odczytywać łącznie z dodatkowymi kryteriami kwalifikacji obligacji zabezpieczonych określonymi w pkt 6.2.1.1.3 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

2.   Na potrzeby pkt 6.2.1.1.3 lit. b) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 dany podmiot uważa się za członka skonsolidowanej grupy lub za podmiot powiązany z tym samym podmiotem centralnym, jeżeli pomiędzy zainteresowanymi podmiotami występują bliskie powiązania w rozumieniu pkt 6.2.3.2. Członkostwo w tej samej grupie lub powiązanie z tym samym podmiotem określa się w momencie przeniesienia jednostek priorytetowych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami do puli zabezpieczeń obligacji zabezpieczonych, zgodnie z dyrektywą 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe (7).

3.   Zabezpieczone obligacje, które znajdowały się na liście aktywów kwalifikowanych w dniu 30 marca 2013 r., utrzymują status aktywów kwalifikowanych do dnia 28 listopada 2014 r. Emisje ciągłe takich obligacji zabezpieczonych także mogą zachować status zabezpieczenia kwalifikowanego, pod warunkiem że od dnia 31 marca 2013 r. do puli zabezpieczeń nie będą dodawane papiery wartościowe zabezpieczone aktywami niespełniające wymogów określonych w pkt 6.2.1.1.3 lit. a)–c) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

4.   Ustępy 1–3 nie naruszają postanowień decyzji EBC/2013/6 w sprawie zasad dotyczących wykorzystania jako zabezpieczenia operacji polityki pieniężnej eurosystemu własnych niezabezpieczonych obligacji bankowych gwarantowanych przez państwo.

Artykuł 6

Dodatkowe wysokie standardy jakości kredytowej aktywów rynkowych

1.   Ocena kredytowa przez instytucję ECAI aktywów rynkowych innych niż papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, o której mowa w pkt 6.3.2 lit. a) „Ocena przez instytucję ECAI” załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, podlega następującym kryteriom:

(i)

Co najmniej jedna ocena kredytowa wydana przez zaakceptowaną instytucję ECAI (8) dla emisji lub – w braku ratingu emisji wydanego przez tę samą instytucję ECAI – serii programu/emisji, z którą dane aktywa zostały wyemitowane, musi odpowiadać wymogom Eurosystemu w zakresie jakości kredytowej (9). EBC publikuje wymogi w zakresie jakości kredytowej dla wszystkich zaakceptowanych instytucji ECAI, zgodnie z pkt 6.3.1 załącznika I do wytycznych ECB/2011/14 (10). Jeżeli dla danej emisji lub, w odpowiednich przypadkach, serii programu/emisji, dostępna jest większa liczba ocen kredytowych, zastosowanie ma zasada najlepszej oceny (tj. wykorzystanie najlepszej dostępnej oceny kredytowej wystawionej przez instytucję ECAI dla danej emisji lub, w odpowiednich przypadkach, serii programu/emisji). Jeżeli najlepsza ocena kredytowa danej emisji lub, w odpowiednich przypadkach, serii programu/emisji, nie spełnia wymogów Eurosystemu w zakresie jakości kredytowej, aktywów nie uznaje się za kwalifikowane nawet jeżeli istnieje gwarancja dopuszczalna zgodnie z pkt 6.3.2 lit. c) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14. W braku oceny kredytowej wystawionej przez instytucję ECAI dla emisji lub, w odpowiednich przypadkach, serii programu/emisji, warunkiem kwalifikacji aktywów jest spełnianie przez najlepszą dostępną ocenę kredytową wystawioną przez instytucję ECAI dla emitenta lub gwaranta (jeżeli gwarancja jest dopuszczalna zgodnie z pkt 6.3.2 lit. c) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14) z wymogami Eurosystemu w zakresie jakości kredytowej.

(ii)

W przypadku ratingów instytucji ECAI dotyczących emisji i serii programu/emisji nie dokonuje się rozróżnienia według pierwotnego terminu zapadalności aktywów na potrzeby określenia wysokich standardów jakości kredytowej aktywów rynkowych. Dopuszczalny jest każdy rating instytucji ECAI przypisany emisji lub serii programu/emisji spełniający standardy jakości kredytowej Eurosystemu. Jeżeli chodzi o rating instytucji ECAI dotyczący emitenta/gwaranta, dopuszczalna ocena kredytowa instytucji ECAI zależy od pierwotnego terminu zapadalności aktywów. Dokonuje się rozróżnienia na aktywa krótkoterminowe (tzn. aktywa o pierwotnym terminie zapadalności nie dłuższym niż 390 dni) oraz aktywa długoterminowe (tzn. aktywa o pierwotnym terminie zapadalności dłuższym niż 390 dni). W przypadku aktywów krótkoterminowych dopuszczalne są krótkoterminowe i długoterminowe ratingi instytucji ECAI dla emitentów oraz długoterminowe ratingi dla gwarantów, przy czym zastosowanie ma zasada najlepszego ratingu. W przypadku aktywów długoterminowych dopuszczalne są tylko długoterminowe ratingi instytucji ECAI dla emitentów lub gwarantów.

2.   Standardy jakości kredytowej mające zastosowanie do papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami podlegających wymogom sprawozdawczym w zakresie danych o poszczególnych kredytach, zgodnie z minimalnymi wymogami Eurosystemu w zakresie jakości kredytowej zawartymi w pkt 6.3.2 lit. b) „Ocena kredytowa papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami przez instytucję ECAI” załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, odpowiadają stopniowi 2 zharmonizowanej skali ratingowej Eurosystemu („pojedyncze A” (11)), zarówno w momencie emisji, jak i przez cały okres trwania papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami. Pozostałe wymogi określone w pkt 6.3.2 lit. b) „Ocena kredytowa papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami przez instytucję ECAI” załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 pozostają niezmienione.

3.   Papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, które nie spełniają wymogów sprawozdawczych w zakresie danych o poszczególnych kredytach, nadal podlegają wymogom w zakresie oceny kredytowej określonym w pkt 6.3.2 lit. b) „Ocena kredytowa papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami przez instytucję ECAI” załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

4.   W braku oceny kredytowej instytucji ECAI dla emisji (lub, w odpowiednich przypadkach, serii programu/emisji), wysokie standardy jakości kredytowej aktywów rynkowych innych niż papiery wartościowe zabezpieczone aktywami można określić na podstawie gwarancji przedstawionych przez gwarantów znajdujących się w dobrej sytuacji finansowej w rozumieniu pkt 6.3.2 lit. c) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14. Sytuację finansową gwaranta bada się na podstawie długoterminowego ratingu gwaranta nadanego przez instytucję ECAI, spełniającego minimalny wymóg jakości kredytowej Eurosystemu. Gwarancja powinna spełniać wymogi określone w pkt 6.3.2 lit. c), ppkt (i)–(iv) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

Artykuł 7

Obliczanie redukcji wartości

Ocena kredytowa stosowana w celu określenia kwalifikowalności aktywów zgodnie z pkt 6.3.2 i 6.3.3 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 ma zastosowanie do określania odpowiednich redukcji wartości zgodnie z pkt 6.4.1 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14.

Artykuł 8

Kategorie redukcji wartości oraz redukcje wartości dotyczące aktywów rynkowych i nierynkowych

1.   Kategorie płynności aktywów rynkowych określone w zestawieniu środków kontroli ryzyka Eurosystemu dotyczących aktywów rynkowych, zawartych w tabeli 6 w pkt 6.4.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, określa się w tym punkcie jako kategorie redukcji wartości, pozostawiając przypisanie aktywów kwalifikowanych do poszczególnych kategorii.

2.   Poziomy redukcji wartości w wycenie stosowane do aktywów rynkowych zgodnie z zasadami dotyczącymi środków kontroli ryzyka Eurosystemu określonymi w tabeli 7 w pkt 6.4.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 zastępuje się redukcjami wartości określonymi w załączniku I do niniejszej decyzji.

3.   Redukcja wartości stosowana do papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami należącymi do kategorii redukcji wartości V określonej w pkt 6.4.2 lit. d) załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 wynosi 10 % bez względu na strukturę zapadalności i strukturę kuponu.

4.   Własne niezabezpieczone obligacje podlegają dodatkowej redukcji wartości w wycenie. Tę dodatkową redukcję wartości stosuje się bezpośrednio do wartości całej emisji danego instrumentu dłużnego, w formie obniżki wyceny a) w wysokości 8 % w odniesieniu do własnych zabezpieczonych obligacji należących do 1. i 2. stopnia zharmonizowanej skali ratingowej Eurosystemu; oraz b) w wysokości 12 % w odniesieniu do własnych zabezpieczonych obligacji należących do stopnia 3. W tym kontekście „własne zabezpieczone obligacje” oznaczają obligacje zabezpieczone wyemitowane przez kontrahenta lub podmioty blisko z nim powiązane, wykorzystywane w stopniu większym niż 75 % ich referencyjnej wartości pozostającej do wykupu przez tego kontrahenta lub podmioty blisko z nim powiązane.

5.   Poziomy redukcji wartości w wycenie stosowane do aktywów nierynkowych, zgodnie z opisem zawartym w środkach kontroli ryzyka Eurosystemu w tabeli 9 pkt 6.4.3 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, zastępuje się redukcjami wartości określonymi w załączniku II do niniejszej decyzji.

6.   Redukcja wartości w wycenie w odniesieniu do nierynkowych instrumentów dłużnych zabezpieczonych detalicznymi kredytami hipotecznymi, określona w pkt 6.4.3.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, wynosi 39,5 % ich referencyjnej wartości pozostającej do wykupu.

Artykuł 9

Środki stosowane w przypadku niewykonania zobowiązań oraz ze względu na wymogi ostrożności

1.   Środki, jakie muszą być zapewnione przez odpowiednie ustalenia o charakterze umownym lub regulacyjnym stosowane przez KBC, zgodnie z pkt I.7 załącznika II do wytycznych EBC/2011/14, podlegają warunkom określonym w poniższych ustępach.

2.   Po zaistnieniu przypadku niewykonania zobowiązań, lub ze względu na wymogi ostrożności, KBC jest uprawniony do stosowania następujących środków:

a)

zawieszenia, ograniczenia lub wyłączenia dostępu kontrahenta do operacji otwartego rynku;

b)

zawieszenia, ograniczenia lub wyłączenia dostępu kontrahenta do operacji kredytowo-depozytowych Eurosystemu;

c)

wypowiedzenia wszystkich pozostających do wykonania umów i transakcji;

d)

żądania przyspieszonego wykonania zobowiązań jeszcze niewymagalnych lub warunkowych;

e)

wykorzystania depozytów kontrahenta w KBC do potrącenia z roszczeniami wobec tego kontrahenta;

f)

zawieszenia wykonywania zobowiązań wobec kontrahenta aż do momentu zaspokojenia roszczeń w stosunku do tego kontrahenta.

3.   Ponadto, po zaistnieniu przypadku niewykonania zobowiązań, KBC może skorzystać z uprawnienia do zastosowania następujących środków:

a)

żądania odsetek za niewykonanie zobowiązania;

b)

żądania odszkodowania za wszelkie szkody poniesione wskutek niewykonania zobowiązania przez kontrahenta.

4.   Ponadto, ze względu na wymogi ostrożności, KBC może skorzystać z uprawnienia do odrzucenia aktywów przedstawionych przez danego kontrahenta jako zabezpieczenie operacji kredytowych Eurosystemu, uprawnienia do ograniczenia stosowania takich aktywów lub uprawnienia zastosowania wobec nich dodatkowej redukcji wyceny.

5.   KBC musi mieć każdorazowo możliwość prawną realizacji praw na wszystkich aktywach dostarczonych jako zabezpieczenie, bez nieuzasadnionego opóźnienia i w sposób zapewniający KBC odzyskanie wartości udzielonego kredytu, jeżeli kontrahent niezwłocznie nie pokryje swojego ujemnego salda.

6.   W celu zapewnienia jednolitego stosowania odpowiednich środków Rada Prezesów EBC może podejmować takie kroki jak zawieszenie, ograniczenie lub wyłączenie dostępu do operacji otwartego rynku lub operacji kredytowo-depozytowych Eurosystemu.

Artykuł 10

Doprecyzowanie definicji krajów należących do EOG

1.   Na potrzeby zasad Eurosystemu dotyczących zabezpieczeń kraje należące do EOG należy rozumieć jako wszystkie państwa członkowskie UE, bez względu na to, czy formalnie przystąpiły do EOG, oraz Islandię, Lichtenstein i Norwegię.

2.   Odpowiednio zmienia się definicję EOG zawartą w dodatku 2 do załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 (Słowniczek).

Artykuł 11

Zmiana sposobu stosowania wymogów sprawozdawczych w zakresie danych o poszczególnych kredytach w odniesieniu do papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami

1.   Z zastrzeżeniem postanowień pkt 6.2.1.1.2 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14 oraz dodatku 8 do tego załącznika Eurosystem może przyjmować jako kwalifikowane zabezpieczenie papiery wartościowe zabezpieczone aktywami kategorii, którym przypisano wynik niższy niż A1 po zakończeniu odpowiedniego okresu przejściowego, po przeanalizowaniu konkretnego przypadku i z zastrzeżeniem obowiązku przedstawienia odpowiedniego uzasadnienia braku osiągnięcia obowiązkowego wyniku. W odniesieniu do każdego rodzaju odpowiedniego uzasadnienia Rada Prezesów określa maksymalny poziom tolerancji oraz horyzontu tolerancji. Horyzont tolerancji wskazuje okres czasu, w którym jakość danych dotyczących papierów wartościowych zabezpieczonych musi ulec poprawie.

2.   Pełna lista odpowiednich uzasadnień oraz przypisanych im poziomów tolerancji i horyzontów tolerancji jest dostępna na stronie internetowej EBC i zawiera m.in. opisy aktywów odziedziczonych (legacy assets) oraz odziedziczonych systemów IT.

Artykuł 12

Wejście w życie i stosowanie

1.   Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 października 2013 r.

2.   W drodze wyjątku art. 8 ust. 4 stosuje się od dnia 1 listopada 2013 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 26 września 2013 r.

Mario DRAGHI

Prezes EBC


(1)  Dz.U. L 331 z 14.12.2011, s. 1.

(2)  Dz.U. L 95 z 5.4.2013, s. 22.

(3)  Dz.U. L 95 z 5.4.2013, s. 23.

(4)  Dz.U. L 195 z 18.7.2013, s. 27.

(5)  Do aktywów kwalifikowanych nie zalicza się obligacji zawierających prawo do nabycia innego instrumentu (warrant) lub podobne prawa.

(6)  Instrumenty dłużne, których kwota główna jest w danym momencie połączona tylko z jednym indeksem inflacji strefy euro, są dozwolone również w związku z tym, że ich struktura kuponowa jest zgodna z art. 3 ust. 2 lit. b) ppkt (ii) pkt 1 lit. d) i jest powiązana z tym samym indeksem inflacji.

(7)  Dz.U. L 177 z 30.6.2006, s. 1.

(8)  Akceptowane instytucje ECAI, systemy ICAS i narzędzia ratingowe podmiotów zewnętrznych oraz ich dostawcy są wskazani na liście publikowanej na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu

(9)  Ocena przez instytucję ECAI dotycząca serii programu/emisji ma znaczenie tylko jeżeli ma zastosowanie do konkretnych aktywów oraz nie istnieje inny rating emisji przyznany przez tę samą instytucję ECAI.

(10)  Informacja ta jest publikowana na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu

(11)  Rating na poziomie pojedynczego „A” oznacza rating na poziomie co najmniej „A3” w klasyfikacji Moody’s, „A-” w klasyfikacji Fitch lub Standard & Poor’s oraz „AL” w klasyfikacji DBRS.


ZAŁĄCZNIK I

POZIOMY REDUKCJI WARTOŚCI W WYCENIE STOSOWANE DO KWALIFIKOWANYCH AKTYWÓW RYNKOWYCH

 

Kategorie redukcji wartości

Jakość kredytowa

Pozostały okres zapadalności

(w latach)

Kategoria I

Kategoria II (1)

Kategoria III (1)

Kategoria IV (1)

Kategoria V (1)

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

 

Stopnie 1 i 2 (AAA do A-) (2)

0–1

0,5

0,5

1,0

1,0

1,0

1,0

6,5

6,5

10,0

1–3

1,0

2,0

1,5

2,5

2,0

3,0

8,5

9,0

3–5

1,5

2,5

2,5

3,5

3,0

4,5

11,0

11,5

5–7

2,0

3,0

3,5

4,5

4,5

6,0

12,5

13,5

7–10

3,0

4,0

4,5

6,5

6,0

8,0

14,0

15,5

> 10

5,0

7,0

8,0

10,5

9,0

13,0

17,0

22,5

 

Kategorie redukcji wartości

Jakość kredytowa

Pozostały okres zapadalności

(w latach)

Kategoria I

Kategoria II (1)

Kategoria III (1)

Kategoria IV (1)

Kategoria V (1)

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

kupon stały

kupon zerowy

 

Stopień 3 (BBB + do BBB-) (2)

0–1

6,0

6,0

7,0

7,0

8,0

8,0

13,0

13,0

Niekwalifikowane

1–3

7,0

8,0

10,0

14,5

15,0

16,5

24,5

26,5

3–5

9,0

10,0

15,5

20,5

22,5

25,0

32,5

36,5

5–7

10,0

11,5

16,0

22,0

26,0

30,0

36,0

40,0

7–10

11,5

13,0

18,5

27,5

27,0

32,5

37,0

42,5

> 10

13,0

16,0

22,5

33,0

27,5

35,0

37,5

44,0


(1)  Poszczególne papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, zabezpieczone obligacje bankowe (zabezpieczone obligacje bankowe typu Jumbo, tradycyjne zabezpieczone obligacje bankowe i inne zabezpieczone obligacje bankowe) oraz niezabezpieczone obligacje bankowe, których wycena teoretyczna przebiega zgodnie z pkt 6.5 załącznika I do wytycznych EBC/2011/14, podlegają dodatkowej redukcji wartości w wycenie. Redukcję tę stosuje się do wyceny teoretycznej poszczególnych instrumentów dłużnych w formie obniżki wartości o 5 %. Ponadto do zabezpieczonych własnych obligacji stosuje się dodatkową obniżkę wartości. Obniżka ta wynosi 8 % w odniesieniu do zabezpieczonych własnych obligacji należących do stopnia CQS 1 i 2 oraz 12 % w odniesieniu do zabezpieczonych własnych obligacji należących do stopnia CQS3.

(2)  Oceny według zharmonizowanej skali ratingowej Eurosystemu opublikowanej na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu


ZAŁĄCZNIK II

POZIOMY REDUKCJI WARTOŚCI W WYCENIE STOSOWANE DO NALEŻNOŚCI KREDYTOWYCH O OPROCENTOWANIU STAŁYM

 

Metoda wyceny

Jakość kredytowa

Pozostały okres zapadalności (w latach)

Oprocentowanie stałe, wycena oparta na cenie teoretycznej określonej przez KBC

Oprocentowanie stałe, wycena oparta na kwocie pozostałej do spłaty określonej przez KBC

Stopnie 1 i 2 (AAA do A-)

0–1

10,0

12,0

1–3

12,0

16,0

3–5

14,0

21,0

5–7

17,0

27,0

7–10

22,0

35,0

> 10

30,0

45,0

 

Metoda wyceny

Jakość kredytowa

Pozostały okres zapadalności (w latach)

Oprocentowanie stałe, wycena oparta na cenie teoretycznej określonej przez KBC

Oprocentowanie stałe, wycena oparta na kwocie pozostałej do spłaty określonej przez KBC

Stopień 3 (BBB+ do BBB-)

0–1

17,0

19,0

1–3

29,0

34,0

3–5

37,0

46,0

5–7

39,0

52,0

7–10

40,0

58,0

> 10

42,0

65,0


Góra