EUR-Lex Pristup zakonodavstvu Europske unije

Natrag na početnu stranicu EUR-Lex-a

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 32013D0035

2013/645/EU: Odluka Europske središnje banke od 26. rujna 2013. o dodatnim mjerama koje se odnose na operacije refinanciranja Eurosustava i prihvatljivost instrumenata osiguranja (ESB/2013/35)

SL L 301, 12.11.2013., str. 6–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta Više nije na snazi, Datum isteka: 30/04/2015; stavljeno izvan snage 32015D0009

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/645/oj

12.11.2013   

HR

Službeni list Europske unije

L 301/6


ODLUKA EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE

od 26. rujna 2013.

o dodatnim mjerama koje se odnose na operacije refinanciranja Eurosustava i prihvatljivost instrumenata osiguranja

(ESB/2013/35)

(2013/645/EU)

UPRAVNO VIJEĆE EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno prvu alineju njegovog članka 127. stavka 2.,

uzimajući u obzir Statut Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, a posebno prvu alineju njegovog članka 3. stavka 1. te članak 12. stavak 1., članak 14. stavak 3. i članak 18. stavak 2.,

uzimajući u obzir Smjernicu ESB/2011/14 od 20. rujna 2011. o instrumentima i postupcima monetarne politike Eurosustava (1) i Odluku ESB/2013/6 od 20. ožujka 2013. o pravilima u vezi s uporabom vlastitih nepokrivenih bankovnih obveznica za koje jamči država kao instrumenata osiguranja za operacije monetarne politike Eurosustava (2),

budući da:

(1)

U skladu s člankom 18. stavkom 1. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, Europska središnja banka (ESB) i nacionalne središnje banke država članica čija je valuta euro (u daljnjem tekstu: NSB-i) mogu sklapati kreditne poslove s kreditnim institucijama i drugim sudionicima na tržištu, a da se pritom odobravanje kredita temelji na odgovarajućem osiguranju. Opći uvjeti pod kojima su ESB i nacionalne središnje banke spremni sklapati kreditne poslove, uključujući kriterije kojima se određuje prihvatljivost instrumenata osiguranja za potrebe kreditnih poslova Eurosustava, utvrđeni su u Prilogu I. Smjernici ESB/2011/14 i Odluci ESB/2013/6.

(2)

Smjernicom ESB/2013/4 od 20. ožujka 2013. o dodatnim privremenim mjerama koje se odnose na operacije refinanciranja Eurosustava i prihvatljivost instrumenata osiguranja i o izmjeni Smjernice ESB/2007/9 (3) i Odlukom ESB/2013/22 od 5. srpnja 2013. o privremenim mjerama koje se odnose na prihvatljivost utrživih dužničkih instrumenata koje izdaje ili za koje u potpunosti jamči Republika Cipar (4) utvrđene su dodatne privremene mjere koje se odnose na prihvatljivost instrumenata osiguranja za kreditne poslove Eurosustava.

(3)

U skladu s odjeljkom 1.6. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, Upravno vijeće može, u svako doba, izmijeniti instrumente, uvjete, kriterije i postupke za provođenje operacija monetarne politike Eurosustava.

(4)

Upravno vijeće je 17. srpnja 2013. odlučilo dodatno pojačati svoj okvir za kontrolu rizika prilagodbom kriterija prihvatljivosti i korektivnih faktora primijenjenih na instrumente osiguranja prihvaćene u operacijama monetarne politike Eurosustava te donošenjem određenih dodatnih mjera radi poboljšanja cjelokupne dosljednosti okvira i njegove praktične primjene.

(5)

Odluke navedene u uvodnoj izjavi 4. trebale bi biti utvrđene Odlukom ESB-a,

DONIJELO JE SLJEDEĆU ODLUKU:

Članak 1.

Izmjene određenih odredbi Smjernice ESB/2011/14 i dodaci tim odredbama

1.   Pravila za provođenje operacija monetarne politike Eurosustava i kriteriji prihvatljivosti instrumenata osiguranja utvrđeni u ovoj Smjernici primjenjuju se u vezi s drugim pravnim aktima Eurosustava koji su povezani s instrumentima i postupcima monetarne politike Eurosustava, te posebno u vezi sa Smjernicom ESB/2011/14.

2.   U slučaju bilo kakvih nepodudaranja između ove Odluke i Smjernice ESB/2011/14 i/ili bilo kojih mjera kojima se one provode na nacionalnoj razini, primjenjuje se ova Odluka. Nacionalne središnje banke nastavljaju bez promjena primjenjivati sve odredbe Smjernice ESB/2011/14 osim ako je drugačije propisano u ovoj Odluci.

Članak 2.

Zahtjev za dostavu informacija

1.   Kao dio okvira monetarne politike navedenog u poglavlju 1. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, Eurosustav zadržava pravo zahtijevati i dobiti sve odgovarajuće informacije koje su mu potrebne radi izvršavanja njegovih zadaća i ispunjenja ciljeva u odnosu na operacije monetarne politike.

2.   Ovo pravo postoji neovisno o bilo kojim drugim posebnim pravima Eurosustava da zahtijeva dostavu informacija koje se odnose na operacije monetarne politike.

Članak 3.

Zajednički kriteriji prihvatljivosti za utrživu imovinu

1.   Sljedeći stavci tumače se povezano sa zajedničkim zahtjevima prihvatljivosti Eurosustava za utrživu imovinu navedenim u odjeljku 6.2.1.1.1. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, i mjerama za kontrolu rizika za utrživu imovinu navedenim u odjeljku 6.4.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14.

2.   Svaki prihvatljivi dužnički instrument ima:

(a)

i.

nepromjenjivi, bezuvjetni iznos glavnice (5); ili

ii.

bezuvjetni iznos glavnice koji je povezan na jedinstvenoj osnovi sa samo jednim indeksom inflacije u europodručju u određenom trenutku, koji ne sadržava druge kompleksne strukture (6); i

(b)

i.

fiksne kupone, višestupanjske kupone, ili je bez kupona, s unaprijed određenim rasporedom kupona i unaprijed određenim vrijednostima kupona; ili

ii.

promjenjivi kupon koji ne može prouzročiti negativni novčani tok i ima sljedeću strukturu: kuponska stopa = (referentna kamatna stopa *1) ± x, s f ≤ kuponskom stopom ≤ c, kada je

1.

referentna kamatna stopa samo jedna od sljedećih u određenom trenutku:

(a)

kamatna stopa na eurskom tržištu novca (npr. EURIBOR, LIBOR) ili slični indeksi;

(b)

kamatna stopa na ugovore o razmjeni s nepromjenjivim rokom dospijeća, (npr. CMS, EIISDA, EUSA);

(c)

prinos na samo jednu državnu obveznicu iz europodručja ili indeks nekolicine takvih obveznica s dospijećem od godine dana ili manje; ili

(d)

indeks inflacije europodručja koje dostavlja Eurostat ili nacionalna statistička ustanova države članice (npr. HICP),

i mora biti ista referentna kamatna stopa kao pod (a)ii. u slučaju da je otplata glavnice vezana uz referentnu kamatnu stopu; i

2.

f (donja granica), c (gornja granica), l (faktor financijske poluge/smanjenja financijske poluge) i x (marža) su, ako postoje, fiksni brojevi koji su prethodno određeni pri izdavanju, ili koji se tijekom vremena mogu mijenjati, kada su f, c, i x veći ili jednaki nuli, a l je veći od nule tijekom cjelokupnog vijeka trajanja imovine. Za promjenjive kupone s referentnom kamatnom stopom s indeksom inflacije, l je jednako jedan.

3.   Sve strukture koje nisu uključene u stavku 2. nisu prihvatljive. Stoga će se popis isključenih kuponskih struktura drugog podstavka odjeljka 6.2.1.1. (1) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 smatrati neprimjenjivim. Imovina koja se nalazila na popisu prihvatljive imovine na dan stupanja na snagu ove Odluke i koja postane neprihvatljiva prema stavku 2. ostat će prihvatljiva 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ove Odluke.

4.   Ocjena prihvatljivosti imovine s obzirom na njezinu kuponsku strukturu, u slučaju da se radi o višestupanjskom kuponu – fiksnom ili promjenjivom – utemeljena je na cjelokupnom vijeku trajanja imovine s perspektivom okrenutoj budućnosti i prošlosti.

5.   Prihvatljivi kuponi nemaju opcije za izdavatelja, tj. neće omogućavati promjene kuponske strukture tijekom cjelokupnog vijeka trajanja imovine, utemeljenog na perspektivi okrenutoj budućnosti i prošlosti koje ovise o odluci izdavatelja.

6.   Drugi stavak odjeljka 6.7. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 prestaje se primjenjivati.

Članak 4.

Dodatni kriterij prihvatljivosti koji se primjenjuje na vrijednosne papire osigurane hipotekom

Ne dovodeći u pitanje kriterije prihvatljivosti iz odjeljka 6.2.1.1.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, imovina koja stvara novčani tok, a koja osigurava vrijednosne papire osigurane hipotekom na poslovnoj nekretnini, ne sadrži kredite koji su u bilo kojem trenutku strukturirani, sindicirani ili s financijskom polugom. Za potrebe ovog članka, izrazi „strukturirani kredit”, „sindicirani kredit” i „kredit s financijskom polugom” imaju značenja navedena u točkama 4. do 6. članka 3. stavka 6. Smjernice ESB/2013/4.

Članak 5.

Posebni kriteriji prihvatljivosti za pokrivene obveznice

1.   Sljedeći stavci tumače se povezno s dodatnim kriterijima prihvatljivosti za pokrivene obveznice određenim u odjeljku 6.2.1.1.3. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14.

2.   Za potrebe odjeljka 6.2.1.1.3. (b) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, subjekt se smatra dijelom konsolidirane grupe ili povezan s istim središnjim tijelom ako postoje bliske veze između uključenih subjekata kao što je opisano u odjeljku 6.2.3.2. Članstvo u istoj grupi ili povezanost određuje se u vrijeme kada su jedinice s pravom prvenstva vrijednosnog papira osiguranog imovinom prenesene u skup za pokriće pokrivene obveznice u skladu s Direktivom 2006/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2006. o osnivanju i obavljanju djelatnosti kreditnih institucija (7).

3.   Za pokrivene obveznice koje su bile na popisu prihvatljive imovine 30. ožujka 2013. vrijedi prijelazno razdoblje do 28. studenoga 2014. Za stalna izdanja takvih pokrivenih obveznica može također vrijediti prijelazno razdoblje pod uvjetom da od 31. ožujka 2013. vrijednosni papiri osigurani imovinom koji ne udovoljavaju zahtjevima određenim u odjeljku 6.2.1.1.3. (a) do (c) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 nisu dodani skupu za pokriće

4.   Stavci 1. do 3. tumače se neovisno o pravilima Odluke ESB/2013/6 u vezi s uporabom vlastitih nepokrivenih bankovnih obveznica za koje jamči država, kao instrumenata osiguranja za operacije monetarne politike Eurosustava.

Članak 6.

Dodatni visoki bonitetni standardi za utrživu imovinu

1.   Na kreditnu procjenu VIKP-a za utrživu imovinu osim vrijednosnih papira osiguranih imovinom, navedenih u odjeljku 6.3.2. (a) kreditne procjene VIKP-a Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, primjenjivat će se sljedeći kriteriji:

i.

Najmanje jedna kreditna procjena prihvaćenog VIKP-a (8) za izdanje, ili, ako ne postoji procjena izdanja od istog VIKP-a, za program/seriju izdanja pod kojim je imovina izdana, mora zadovoljavati prag kreditne kvalitete Eurosustava (9). ESB objavljuje prag kreditne kvalitete za sve prihvaćene VIKP-e, kao što je utvrđeno u odjeljku 6.3.1. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14. (10) Ako su za isto izdanje na raspolaganju višestruke procjene VIKP-a, ili, ako je to primjenjivo, za programe/serije izdanja, tada se primjenjuje pravilo prve najbolje ocjene (tj. najbolja raspoloživa kreditna procjena VIKP-a za izdanje ili, ako je to primjenjivo, za program/seriju izdanja). Ako pravilo prve najbolje ocjene za kreditnu procjenu za izdanje ili, ako je to primjenjivo, za program/serije izdanja, ne zadovoljava prag kreditne kvalitete Eurosustava, imovina nije prihvatljiva, iako postoji jamstvo prihvatljivo sukladno odjeljku 6.3.2. (c) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14. U slučaju nepostojanja kreditne procjene VIKP-a za izdanje, ili, ako je to primjenjivo, za program/serije izdanja, najbolja raspoloživa kreditna procjena VIKP-a za izdavatelja ili garanta (ako je jamstvo prihvatljivo sukladno odjeljku 6.3.2. (c) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14) mora zadovoljavati prag kreditne kvalitete Eurosustava da bi imovina bila prihvatljiva.

ii.

Za procjene izdanja i programa/serija izdanja VIKP-a ne pravi se razlika prema izvornom roku dospijeća imovine za potrebe utvrđivanja visokih bonitetnih standarda za utrživu imovinu. Prihvatljiva je procjena VIKP-a dodijeljena izdanju ili programu/seriji izdanja koja zadovoljava prag kreditne kvalitete Eurosustava. U pogledu procjene izdavatelja/garanta od strane VIKP-a, prihvatljiva kreditna procjena ovisi o izvornom roku dospijeća imovine. Pravi se razlika između kratkotrajne imovine (znači imovina s izvornim rokom dospijeća do 390 dana) i dugotrajne imovine (znači imovina s rokom dospijeća od više od 390 dana). Za kratkotrajnu imovinu prihvatljive su procjene VIKP-a za kratkoročne i dugoročne izdavatelje i procjene za dugoročne garante na temelju najbolje procjene. Za dugotrajnu imovinu, prihvatljive su samo procjene VIKP-a za dugoročne izdavatelje ili dugoročne garante.

2.   Prag kreditne kvalitete koji se primjenjuje na vrijednosne papire osigurane imovinom na koje se primjenjuju izvještajni zahtjevi na razini kredita, kao što je određeno u okviru za kreditnu procjenu Eurosustava u odjeljku 6.3.2. (b) kreditne procjene VIKP-a za vrijednosne papire osigurane imovinom Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, odgovara 2. stupnju kreditne kvalitete (CQS) na usklađenoj ljestvici kreditnih rejtinga Eurosustava („jednostruki A” (11)) kod izdavanja i za čitav vijek trajanja vrijednosnog papira osiguranog imovinom. Drugi zahtjevi navedeni u odjeljku 6.3.2. (b) kreditne procjene VIKP-a za vrijednosne papire osigurane imovinom u Prilogu I. Smjernici ESB/2011/14 ostaju nepromijenjeni.

3.   Na vrijednosne papire osigurane imovinom koji ne ispunjavaju izvještajne zahtjeve u vezi s podacima na razini pojedinačnoga kredita i dalje će se primjenjivati zahtjevi za kreditnu procjenu predviđeni u odjeljku 6.3.2. (b) kreditne procjene VIKP-a za vrijednosne papire osigurane imovinom Priloga I. Smjernici ESB/2011/14.

4.   U slučaju nepostojanja kreditne procjene VIKP-a za izdanje, (ili, ako je to primjenjivo, za program/serije izdanja), visoki bonitetni standard za utrživu imovinu, osim vrijednosnih papira osiguranih imovinom, moguće je postići na temelju jamstava koja pružaju financijski stabilni garanti, navedeni u odjeljku 6.3.2. (c) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14. Financijska snaga garanta ocjenjuje se na temelju dugoročnih kreditnih procjena VIKP-a za garante, koje zadovoljavaju prag kreditne kvalitete Eurosustava. Jamstvo mora ispunjavati uvjete navedene u točkama i. do iv. odjeljka 6.3.2. (c) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14.

Članak 7.

Određivanje korektivnih faktora

Kreditna procjena korištena za potrebe utvrđivanja prihvatljivosti u skladu s odjeljcima 6.3.2. i 6.3.3. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 primjenjuje se kod utvrđivanja primjenjivog korektivnog faktora sukladno odjeljku 6.4.1. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14.

Članak 8.

Kategorije korektivnih faktora i korektivni faktori za utrživu i neutrživu imovinu

1.   Kategorije likvidnosti za utrživu imovinu, kao što je određeno u mjerama Eurosustava za kontrolu rizika za utrživu imovinu u tablici 6. odjeljka 6.4.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, nazivaju se kategorijama korektivnih faktora u čitavom tom odjeljku, bez promjena u raspoređivanju prihvatljive imovine u pripadajuće kategorije.

2.   Razine vrednovanja korektivnih faktora koji se primjenjuju na utrživu imovinu, kao što je određeno u mjerama Eurosustava za kontrolu rizika za utrživu imovinu navedenih u tablici 7. odjeljka 6.4.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, zamijenit će se korektivnim faktorima određenim u Prilogu I. ovoj Odluci.

3.   Korektivni faktor koji se primjenjuje na vrijednosne papire osigurane imovinom uključene u kategoriju V., određene u odjeljku 6.4.2. (d) Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, bit će 10 % bez obzira na dospijeće ili kuponsku strukturu.

4.   Na vlastite pokrivene obveznice primjenjuje se dodatni korektivni faktor. Ovaj dodatni korektivni faktor izravno se primjenjuje na vrijednost čitavog izdanja pojedinačnog dužničkog instrumenta u obliku umanjenja vrijednosti od (a) 8 % za vlastite pokrivene obveznice u CQS1&2 i (b) 12 % za vlastite pokrivene obveznice u CQS3. U tu svrhu, „vlastite pokrivene obveznice” znači pokrivene obveznice koje je izdala druga ugovorna strana ili subjekti usko povezani s njom, a koristi se u postotku većem od 75 % zamišljenog nepodmirenog iznosa te druge ugovorne strane i/ili s njom usko povezanih subjekata.

5.   Razine vrednovanja korektivnih faktora koji se primjenjuju na utrživu imovinu, kao što je određeno u mjerama Eurosustava za kontrolu rizika za utrživu imovinu u tablici 9. odjeljka 6.4.3. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, zamijenit će se korektivnim faktorima određenim u Prilogu II. ovoj Odluci.

6.   Korektivni faktor koji se primjenjuje na neutržive hipotekarne dužničke instrumente određene u odjeljku 6.4.3.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, bit će 39,5 % njihovog zamišljenog nepodmirenog iznosa.

Članak 9.

Sredstva u slučaju nastanka statusa neispunjavanja obveza te radi opreznosti u poslovanju

1.   Na sredstva koja mjerodavni ugovori ili propisi koje primjenjuje NSB moraju osigurati, kao što je navedeno u odjeljku I.7. Priloga II. Smjernici ESB/2011/14, primjenjuju se uvjeti određeni u sljedećim stavcima.

2.   Nakon što nastane status neispunjavanja obveza, ili radi opreznosti u poslovanju, NSB ima pravo iskoristiti sljedeća sredstva:

(a)

privremeno isključiti, ograničiti ili trajno isključiti drugu ugovornu stranu iz pristupa operacijama na otvorenom tržištu;

(b)

privremeno isključiti, ograničiti ili trajno isključiti drugu ugovornu stranu iz pristupa stalno raspoloživim mogućnostima Eurosustava;

(c)

raskinuti sve nerealizirane ugovore i transakcije;

(d)

zahtijevati ubrzano izvršenje potraživanja koja još nisu dospjela ili su potencijalna;

(e)

koristiti depozite druge ugovorne strane koji su plasirani kod NSB-a, za prebijanje potraživanja od te druge ugovorne strane;

(f)

privremeno obustaviti izvršavanje obveza prema drugoj ugovornoj strani sve dok potraživanje od druge ugovorne strane ne bude namireno.

3.   Pored toga, nakon što nastane status neispunjavanja obveza, NSB može biti ovlašten za korištenje sljedećih sredstava:

(a)

potraživati plaćanje zateznih kamata;

(b)

potraživati odštete za sve pretrpljene gubitke kao posljedice nastanka statusa neispunjavanja obveza druge ugovorne strane.

4.   Pored toga, radi opreznosti u poslovanju, NSB može biti ovlašten odbiti, ograničiti korištenje ili primijeniti dodatne korektivne faktore na imovinu koju je odgovarajuća druga ugovorna strana dostavila kao instrument osiguranja u kreditnim operacijama Eurosustava.

5.   NSB će u svako doba biti u pravnom položaju da može svu imovinu koja je dostavljena kao instrument osiguranja unovčiti bez nepotrebnog odgađanja, te na način koji daje pravo NSB-u da realizira vrijednost odobrenog kredita, ako druga ugovorna strana bez odgode ne podmiri svoje negativno stanje.

6.   Kako bi osiguralo jedinstvenu provedbu uvedenih mjera, Upravno vijeće ESB-a može donositi odluke o pravnim sredstvima, uključujući privremeno isključenje, ograničenje ili trajno isključenje iz pristupa operacijama na otvorenom tržištu ili stalnim mogućnostima Eurosustava.

Članak 10.

Pojašnjenje definicije država EGP-a

1.   Za potrebe okvira instrumenata osiguranja Eurosustava, smatra se da države EGP-a obuhvaćaju sve države članice EU-a, neovisno o tome da li su formalno pristupile EGP-u, zajedno s Islandom, Lihtenštajnom i Norveškom.

2.   Definicija država EGP-a sadržana u Dodatku 2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 (Glosar) smatrat će se, u skladu s tim, izmijenjenom.

Članak 11.

Prilagodbe provedbe zahtjeva na razini pojedinačnoga kredita za vrijednosne papire osigurane imovinom

1.   Neovisno o odjeljku 6.2.1.1.2. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14 i njegovom Dodatku 8., Eurosustav može kao prihvatljive instrumente osiguranja prihvatiti vrijednosne papire osigurane imovinom s ocjenom nižom od A1 nakon završetka odgovarajućeg prijelaznog razdoblja, na temelju procjene svakog pojedinačnog slučaja, te ovisno o dostavi odgovarajućih pojašnjenja o nepostizanju obvezne ocjene. Za svako odgovarajuće pojašnjenje, Upravno vijeće će odrediti najvišu razinu tolerancije i razdoblje tolerancije. Razdoblje tolerancije određuje da se kvaliteta podataka za vrijednosne papire osigurane imovinom mora poboljšati unutar određenog vremenskog razdoblja.

2.   Cjelovit popis odgovarajućih pojašnjenja, njihovih razina tolerancije i razdoblja tolerancije raspoloživ je na internetskoj stranici ESB-a i sadrži, između ostalog, opise prethodne imovine i postojećih informacijskih sustava.

Članak 12.

Stupanje na snagu i primjena

1.   Ova Odluka stupa na snagu 1. listopada 2013.

2.   Članak 8. stavak 4. iznimno se primjenjuje od 1. studenoga 2013.

Sastavljeno u Frankfurtu na Majni 26. rujna 2013.

Predsjednik ESB-a

Mario DRAGHI


(1)  SL L 331, 14.12.2011., str. 1.

(2)  SL L 95, 5.4.2013., str. 22.

(3)  SL L 95, 5.4.2013., str. 23.

(4)  SL L 195, 18.7.2013., str. 27.

(5)  Obveznice s varantima ili drugim sličnim pravima nisu prihvatljive.

(6)  Dužnički instrumenti s iznosom glavnice povezanim s jednim indeksom inflacije europodručja u određenom trenutku također su dozvoljene imajući u vidu da je struktura kupona ista kao ona određena u članku 3. stavku 2. (b) ii. (1) (d) te da je povezana s istim indeksom inflacije.

(7)  SL L 177, 30.6.2006., str. 1.

(8)  Prihvaćene vanjske institucije za kreditnu procjenu, interni sustavi za kreditnu procjenu nacionalnih središnjih banaka i alati trećih osoba za dodjelu rejtinga i njihovi ponuđači navedeni su na internetskoj stranici ESB-a, www.ecb.europa.eu

(9)  Kreditna procjena VIKP-a za program/seriju izdanja bitna je samo ako vrijedi za određenu imovinu i za procjenu izdanja koje se ne razlikuje od onoga izvršenog od strane istog VIKP-a.

(10)  Ove su informacije objavljene na internetskoj stranici ESB-a, www.ecb.europa.eu

(11)  „Jednostruki A” rejting je rejting od najmanje „A3” prema agenciji Moody’s, „A-” prema agenciji Fitch ili Standard & Poor’s, ili „AL” prema agenciji DBRS.


PRILOG I.

RAZINE VREDNOVANJA KOREKTIVNIH FAKTORA KOJE SE PRIMJENJUJU NA PRIHVATLJIVU UTRŽIVU IMOVINU

 

Kategorije korektivnih faktora

Kreditna kvaliteta

Preostalo dospijeće

(godine)

Kategorija I

Kategorija II (1)

Kategorija III (1)

Kategorija IV (1)

Kategorija V (1)

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

 

Koraci 1 i 2 (AAA do A-) (2)

0-1

0,5

0,5

1,0

1,0

1,0

1,0

6,5

6,5

10,0

1-3

1,0

2,0

1,5

2,5

2,0

3,0

8,5

9,0

3-5

1,5

2,5

2,5

3,5

3,0

4,5

11,0

11,5

5-7

2,0

3,0

3,5

4,5

4,5

6,0

12,5

13,5

7-10

3,0

4,0

4,5

6,5

6,0

8,0

14,0

15,5

> 10

5,0

7,0

8,0

10,5

9,0

13,0

17,0

22,5

 

Kategorije korektivnih faktora

Kreditna kvaliteta

Preostalo dospijeće

(godine)

Kategorija I

Kategorija II (1)

Kategorija III (1)

Kategorija IV (1)

Kategorija V (1)

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

fiksni kupon

bez kupona

 

Korak 3 (BBB + do BBB-) (2)

0-1

6,0

6,0

7,0

7,0

8,0

8,0

13,0

13,0

Nisu prihvatljivi

1-3

7,0

8,0

10,0

14,5

15,0

16,5

24,5

26,5

3-5

9,0

10,0

15,5

20,5

22,5

25,0

32,5

36,5

5-7

10,0

11,5

16,0

22,0

26,0

30,0

36,0

40,0

7-10

11,5

13,0

18,5

27,5

27,0

32,5

37,0

42,5

> 10

13,0

16,0

22,5

33,0

27,5

35,0

37,5

44,0


(1)  Na pojedine vrijednosne papire osigurane imovinom, pokrivene bankovne obveznice (pokrivene bankovne obveznice velikog iznosa, klasične pokrivene bankovne obveznice i druge pokrivene bankovne obveznice) i nepokrivene bankovne obveznice koje se teoretski vrednuju u skladu s odjeljkom 6.5. Priloga I. Smjernici ESB/2011/14, primjenjuje se dodatni korektivni faktor. Taj se korektivni faktor izravno primjenjuje na razini teoretskog vrednovanja pojedinog dužničkog instrumenta u obliku umanjenja vrijednosti od 5 %. Nadalje, primjenjuje se dodatno umanjenje vrijednosti na vlastite pokrivene obveznice. Ovo umanjenje vrijednosti je 8 % za vlastite pokrivene obveznice u CQS1&2 i 12 % za vlastite pokrivene obveznice u CQS3.

(2)  Rejtinzi su oni određeni u usklađenoj ljestvici kreditnih rejtinga Eurosustava, objavljenoj na internetskoj stranici ESB-a www.ecb.europa.eu


PRILOG II.

RAZINE VREDNOVANJA KOREKTIVNIH FAKTORA KOJI SE PRIMJENJUJU NA KREDITNA POTRAŽIVANJA S ISPLATOM KAMATA PO NEPROMJENJIVOJ STOPI

 

Metodologija vrednovanja

Kreditna kvaliteta

Preostalo dospijeće (godine)

Isplata po nepromjenjivoj kamatnoj stopi i vrednovanje po teoretskoj cijeni, koju određuje NSB

Isplata po nepromjenjivoj kamatnoj stopi i vrednovanje s obzirom na neotplaćeni iznos, koji određuje NSB

Koraci 1 i 2 (AAA do A-)

0-1

10,0

12,0

1-3

12,0

16,0

3-5

14,0

21,0

5-7

17,0

27,0

7-10

22,0

35,0

> 10

30,0

45,0

 

Metodologija vrednovanja

Kreditna kvaliteta

Preostalo dospijeće (godine)

Isplata po nepromjenjivoj kamatnoj stopi i vrednovanje po teoretskoj cijeni, koju određuje NSB

Isplata po nepromjenjivoj kamatnoj stopi i vrednovanje s obzirom na neotplaćeni iznos, koji određuje NSB

Korak 3 (BBB+ do BBB-)

0-1

17,0

19,0

1-3

29,0

34,0

3-5

37,0

46,0

5-7

39,0

52,0

7-10

40,0

58,0

> 10

42,0

65,0


Vrh