EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 32001D0011

Az Európai Központi Bank határozata (2001. november 8.) a hamispénz-figyelő rendszerhez (CMS) való csatlakozás egyes feltételeiről (EKB/2001/11)

HL L 337., 2001.12.20., 49—51. o. (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
cseh különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
észt különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
lett különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
litván különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
magyar különkiadás fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
máltai különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
lengyel különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
szlovák különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
szlovén különkiadás: fejezet 10 kötet 003 o. 51 - 53
bolgár különkiadás: fejezet 10 kötet 005 o. 78 - 80
román különkiadás: fejezet 10 kötet 005 o. 78 - 80
horvát különkiadás: fejezet 10 kötet 007 o. 4 - 6

A dokumentum hatályossági állapota Hatályos

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/912/oj

32001D0912



Hivatalos Lap L 337 , 20/12/2001 o. 0049 - 0051


Az Európai Központi Bank határozata

(2001. november 8.)

a hamispénz-figyelő rendszerhez (CMS) való csatlakozás egyes feltételeiről

(EKB/2001/11)

(2001/912/EK)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 106. cikkének (1) bekezdésére,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányára és különösen annak 16. cikkére,

mivel:

(1) Az euró pénzhamisítás elleni védelméhez szükséges intézkedések megállapításáról szóló 2001. június 28-i 1338/2001/EK tanácsi rendelet [1] megállapít bizonyos intézkedéseket a hamis bankjegyekkel és pénzérmékkel kapcsolatos adatok gyűjtésével és tárolásával, valamint az ezekhez az adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatban.

(2) A pénzhamisítás elleni küzdelem nem kezelhető csupán az euróövezet szintjén; az Európai Unió Tanácsa ebből a célból az euróval kapcsolatos intézkedéseket tett az Európai Unióról szóló szerződés VI. címe alapján (úgymint a harmadik pillér); továbbá az 1339/2001/EK tanácsi rendelet kiterjeszti az 1338/2001/EK tanácsi rendelet hatályát azon tagállamokra, melyek nem vezették be az eurót közös valutaként [2].

(3) Tovább kell fejleszteni a pénzhamisítás elemzésére és a pénzhamisítással kapcsolatos információgyűjtésre vonatkozó, már meglévő eljárásokat és rendszereket; az EKB létrehozta az Európai Bankjegyszakértői Központot és a hamispénz-adatbázist; célszerűvé vált ez utóbbi átszervezése és "hamispénz-figyelő rendszerré" (CMS) történő átnevezése, valamint jellemzőinek meghatározása.

(4) Az EKB az 1338/2001/EK és 1339/2001/EK tanácsi rendeleteknek megfelelően gondoskodik azokról a feltételekről, amelyek a megfelelő eljárást biztosítják a CMS vonatkozó adataihoz való hozzáféréshez. Ezért a Központi Bankok Európai Rendszere valamennyi nemzeti központi bankjának (NKB) fel kell állítania a nemzeti központi bankon belüli saját nemzeti készpénzszakértői központját (NCC), és létre kell hoznia az NCC biztonsági felügyelőjének tisztjét. Az Európai Központi Bank a Bizottsággal és az Europollal is meghozza a szükséges intézkedéseket és megállapodásokat annak érdekében, hogy megfelelő hozzáférést biztosítson a CMS, valamint az 1338/2001/EK rendelettel összhangban az Európai Műszaki és Tudományos Központ (CTSE) adataihoz. Minden hozzáférésnek tiszteletben kell tartania a vonatkozó minimális biztonsági előírásokat. A CMS adatainak bizalmas jellege miatt ez alapvető fontosságú. Az adatok bizalmas jellege azt jelenti, hogy a CMS felhasználói a CMS-ből szerzett információkat csak az euró hamisítása elleni küzdelemmel kapcsolatos feladataik teljesítéséhez használhatják fel. A CMS adataihoz való hozzáférés korlátozása segíti az adatok bizalmas kezelését.

(5) Az eljárási kézikönyvnek és a CMS-sel kapcsolatos minimális biztonsági előírásoknak az EKB Kormányzótanácsa által történő elfogadása folyamatban van. Ezek nem kerülnek nyilvánosságra, mivel a CMS-ben bemutatandó és hozzáférhető adatok bizalmasak, továbbá fontos, hogy fennmaradjon a CMS használatának bizalmas jellege,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Fogalommeghatározások

Ebben a határozatban az 1338/2001/EK rendelet fogalommeghatározásait kell alkalmazni.

2. cikk

A hamispénz-figyelő rendszer

(1) A hamispénz-adatbázis (CCD) új neve hamispénz-figyelő rendszer (CMS). Bármely korábbi jogi aktusnak a CCD-re tett utalása ettől kezdődően a CMS-re tett utalásnak tekintendő.

(2) A CMS egy központi adatbázisból áll, mely tartalmazza mind az euróbankjegyek, mind az euróérmék hamisítására vonatkozó összes technikai és statisztikai információt, akár a tagállamokból, akár harmadik országból származnak. A CMS magában foglalja többek között az adatok le- és feltöltésére irányuló kereső és szerkesztő alkalmazásokat és szolgáltatásokat, valamint a CMS különböző felhasználóinak a CMS-hez történő hálózati csatlakozását.

(3) A CMS szervezete és vezetése az EKB Igazgatóságának hatáskörébe tartozik, amely e célból figyelembe veszi a Bankjegybizottság véleményét.

3. cikk

A hamispénz-figyelő rendszer adataihoz való hozzáférés

(1) Az NKB-k CMS-hez való hozzáférésén kívül, a CMS releváns adataihoz való hozzáférés más illetékes nemzeti hatóságok részére is biztosított, beleértve a nemzeti bankjegyszakértői központokat (NAC) és a nemzeti érmeszakértői központokat (CNAC) a pénzérmékhez kötődő adatokat illetően, összhangban az 1338/2001/EK rendelettel. E célból e határozat 5-9 cikkében rögzített feltételeket kell alkalmazni.

(2) Az Európai Bizottság, az Európai Műszaki és Tudományos Központ (CTSE) és az Europol hozzáférése a CMS vonatkozó adataihoz az 1338/2001/EK rendelettel összhangban biztosított. A hozzáférésre vonatkozó eljárást az EKB-val kötött kétoldalú egyezmények és megállapodások részletezik.

(3) Figyelemmel a Közösség és a harmadik személyek közötti bármely, a monetáris kapcsolatokra vonatkozó megállapodásra, az EKB e harmadik személyek kijelölt hatóságai és központjai számára engedélyezheti a CMS vonatkozó adataihoz való hozzáférést.

(4) A fenti 3. bekezdésen túl és az 1338/2001/EK rendelet 9. cikke alapján, az EKB engedélyezheti harmadik országok kijelölt hatóságai és központjai számára a CMS vonatkozó adataihoz való hozzáférést. Ugyancsak rendelkezésükre bocsáthatja a CMS ad hoc adatait, amennyiben az EKB Európai Bankjegyszakértői Központja (CAC) ezt szükségesnek tartja.

4. cikk

Adatok átvitele a nemzeti bankjegyszakértői központokból és a nemzeti érmeszakértői központokból a hamispénz-figyelő rendszerbe

A felderített hamis euróbankjegyekre vonatkozó adatok átvitele az NAC-kból a CMS-be, és a feltehetőleg hamis euróbankjegyek minden új fajtájának az EKB CAC-hez való beküldése az 1338/2001/EK rendeletnek, és az EKB Általános Tanácsának közreműködésével az EKB Kormányzótanácsa által jóváhagyott megfelelő eljárási kézikönyvnek megfelelően történik. Azok az NAC-k, amelyek nem NKB-k, vagy amelyeket nem az NKB-ken belül állítottak fel, konzultációt folytatnak az eljárási kézikönyvről. Ugyancsak ki kell dolgozni az ETSC és az CNAC-k érmékkel kapcsolatos adatainak a CMS-be való beviteléhez szükséges eljárási kézikönyvet.

5. cikk

Nemzeti hamispénz-szakértői központok

(1) A CMS-hez való, 3. cikkben említett hozzáférés kezelését a tagállamokban az egyes NKB-kban felállított NCC-k végzik. Ezek az NCC-k elősegítik a tagállamokban a CMS-sel kapcsolatos ügyekben történő kapcsolattartást is. Ezekkel a feladatokkal kapcsolatosan minden NCC-n belül ki kell alakítani a biztonsági ügykezelői munkakört.

(2) Az EKB beleegyezésével, az előző bekezdésnek megfelelően az NCC engedélyezi a CMS-hez való, 3. cikkben említett különböző hozzáférési szinteket. Ebből a célból az NCC előzőekben említett biztonsági ügykezelője kialakítja és megállapítja a szükséges felhasználói neveket és a felhasználók különböző kategóriáit, valamint e felhasználók különböző hozzáférési szintjeit.

6. cikk

A hamispénz-figyelő rendszer biztonsági előírásainak való megfelelés

A CMS-hez való hozzáféréssel kapcsolatos, a CMS-felhasználókkal rendelkező hatóságok vagy központok (NAC-k és/vagy CNAC-k) és a felhasználók által követendő minimális biztonsági előírásokat az EKB Kormányzótanácsa az EKB Általános Tanácsának közreműködésével fogadja el. Ezekről értesítik az NCC-ket.

7. cikk

Titoktartás

(1) Minden, CMS-felhasználókkal rendelkező hatóság vagy központ tájékoztatja a felhasználókat a CMS adatainak bizalmas jellegéről, és az adott hatóság vagy központ, és más hatóságok vagy központok egyes felhasználóira vonatkozó hozzáférési korlátokról, mivel az adott NCC biztonsági felügyelője ez utóbbiakat időről időre tájékoztatja e korlátozásokról. Az adott NCC kérheti, hogy minden hatóság vagy központ írjon alá egy titoktartási nyilatkozatot, amelyben kijelenti, hogy tudomásul vette e határozat tartalmát. Minden hatóság vagy központ konzultációt folytat a megfelelő NCC-vel minden, a CMS adatainak titkosságával kapcsolatosan releváns témában. Az NCC-k konzultációt folytatnak az EKB CAC-val az ilyen kérelmek és konzultációk eredményéről.

(2) A nyilvánosságnak, a hitelintézeteknek és a releváns berendezések gyártóinak címzett, CMS-adatokat tartalmazó közleményekről konzultációt folytatnak a megfelelő NCC-vel. Az NCC ugyancsak konzultációt folytat az EKB CAC-vel.

(3) A hozzáférés bármilyen felfüggesztésével kapcsolatosan az EKB konzultációt folytat az adott NCC-vel. Mind az EKB, mind az adott NCC a CMS bármely felhasználójának a CMS-hez való hozzáférését felfüggesztheti, amennyiben ez szükséges a CMS-adatok bizalmas jellegének megőrzéséhez. Az adott NCC konzultációt folytat azzal a hatósággal vagy központtal, amelyhez a felhasználó tartozik, annak érdekében, hogy helyreállítsák a CMS használatának megfelelő feltételeit.

(4) A 6. cikkben említett minimális biztonsági előírások, valamint a 4. cikkben említett eljárási kézikönyv a Kormányzótanács által történő elfogadásukat követően, azok bizalmas jellege következtében nem hozhatók nyilvánosságra.

8. cikk

Ellenőrzés

Az NCC-k az adott hatóságokkal és központokkal konzultációt folytatva kialakítják azokat az eljárásokat, melyek lehetővé teszik a 6. és 7. cikkeknek történő megfelelésük ellenőrzését, valamint az ezekkel kapcsolatos megfelelő intézkedések meghozatalát. Ezek az eljárások ugyancsak lehetővé teszik az EKB részvételét ezen ellenőrzésekben. Konzultációt folytatva az NKB-kkal, az EKB kialakítja az NCC-k ennek a határozatnak való megfelelésének ellenőrzésével kapcsolatos eljárásokat is.

9. cikk

Végrehajtás

Az EKB Igazgatósága minden olyan intézkedést megtesz e határozat végrehajtására, amely a CMS hatékonyságához és biztonságához szükséges, beleértve a 4. és 6. cikkben említett, az eljárási kézikönyvvel és a minimális biztonsági előírásokkal kapcsolatos intézkedéseket. Ennek érdekében az EKB figyelembe veszi a Bankjegybizottság álláspontját. Az Igazgatóság tájékoztatja a Kormányzótanácsot mindazon intézkedéséről, amelyet e cikk alkalmazása során hozott. Továbbá, az EKB általánosan előírhatja a CMS használatára és biztonságára vonatkozó technikai értelmezéseket és meghatározásokat.

10. cikk

Záró rendelkezések

Ez a határozat 2001. december 1-jén lép hatályba.

Ezt a határozatot az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában kell kihirdetni.

Kelt, Frankfurt am Mainban, 2001. november 8-án.

Az EKB elnöke

Willem F. Duisenberg

[1] HL L 181., 2001.7.4., 6. o.

[2] HL L 181., 2001.7.4., 11. o.

--------------------------------------------------

Az oldal tetejére