EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32020D0187

Решение (ЕС) 2020/187 На Европейската Централна Банка от 3 февруари 2020 година относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2020/8) (преработен текст)

OB L 39, 12.2.2020г., стр. 6—11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа В сила: Този акт е изменен. Настояща консолидирана версия: 01/01/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/187/oj

12.2.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 39/6


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2020/187 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 3 февруари 2020 година

относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2020/8)

(преработен текст)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 127, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 12.1, втора алинея във връзка с член 3.1, първо тире и член 18.1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Решение ЕЦБ/2014/40 (1) претърпя няколко съществени изменения (2). Поради необходимостта от допълнителни промени това решение следва да се преработи от съображения за правна яснота.

(2)

С Решение ЕЦБ/2014/40 беше създадена третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ПЗОО3). Заедно с програмата за закупуване на обезпечени с активи ценни книжа, програмата за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари и програмата за закупуване от корпоративния сектор ПЗОО3 е част от разширената програма за закупуване на активи (ПЗА) на Европейската централна банка (ЕЦБ). С ПЗА се цели да се подобри трансмисията на паричната политика, да се улесни предоставянето на кредити на икономиката на еврозоната, да се облекчат условията за заемане на средства от домакинствата и фирмите и да се подпомогне устойчивото доближаване на темпа на инфлацията към нива под, но близо до, 2 % в средносрочен план в съответствие с основната цел на ЕЦБ да поддържа ценова стабилност.

(3)

С Решение (ЕС) 2017/2199 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2017/37) (3) се уточниха правилата, които се прилагат спрямо допустимостта за покупка по ПЗОО3 на обезпечените облигации, които обикновено се наричат условни транзитни обезпечени облигации. От 1 януари 2019 г. условните транзитни обезпечени облигации вече не би трябвало да са допустими за покупка по ПЗОО3 предвид по-комплексната им структура, при която предварително определени събития водят до удължаване на срока до падежа на облигацията и до промяна в платежната ѝ структура.

(4)

На 13 декември 2018 г. Управителният съвет реши, че с оглед на постигането на целите на ПЗА някои от параметрите ѝ следва да се изменят, считано от 1 януари 2019 г. По-конкретно, Управителният съвет реши да спре нетните покупки на активи по ПЗА на 31 декември 2018 г. Управителният съвет потвърди намерението си да продължи да реинвестира в пълен размер погашенията по главниците на ценни книжа с настъпващ падеж, купени по ПЗА, за продължителен период от време след датата, на която започне да повишава основните лихвени проценти на ЕЦБ, и във всеки случай толкова дълго, колкото е необходимо, за да се поддържат благоприятни условия на ликвидност и значителна степен на нерестриктивност на паричната политика.

(5)

На 12 септември 2019 г. Управителният съвет реши да възобнови нетните покупки по ПЗА от 1 ноември 2019 г. и очаква, че те ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо, за да се подсили нерестриктивното въздействие на основните лихвени проценти и ще приключат малко преди Управителният съвет да започне да повишава основните лихвени проценти на ЕЦБ. Управителният съвет също така реши да продължи да реинвестира в пълен размер погашенията по главниците на ценни книжа с настъпващ падеж, купени по ПЗА, за продължителен период от време след датата, на която започне да повишава основните лихвени проценти на ЕЦБ, и във всеки случай толкова дълго, колкото е необходимо, за да се поддържат благоприятни условия на ликвидност и значителна степен на нерестриктивност на паричната политика. Предвид продължителното забавяне на икономиката на еврозоната, трайните рискове от слаби перспективи за растеж и прогнозата за инфлацията, която не достига средносрочната цел, Управителният съвет стигна до заключението, че са необходими всеобхватни мерки, за да се подпомогне връщането на инфлацията към устойчив тренд, който се доближава до нивата, към които Управителният съвет се стреми в средносрочен план. Възобновяването на нетните покупки на активи е пропорционална мярка, тъй като има по-голямо влияние върху дългосрочните лихвени проценти от лихвената политика и облекчава разходите за финансиране на фирмите и домакинствата.

(6)

Като част от програмите за закупуване на активи, от които се състои ПЗА, ПЗОО3 е пропорционална мярка за намаляване на рисковете за прогнозата на динамиката на цените, тъй като с тези програми ще се облекчат допълнително паричните и финансовите условия, включително тези, свързани с условията за заемане на средства от нефинансовите предприятия и домакинствата от еврозоната, като по този начин се подпомагат съвкупното потребление и инвестиционните разходи в еврозоната и в крайна сметка се допринася за доближаването на темпа на инфлацията до нива под, но близо до, 2 % в средносрочен план. В среда, в която основните лихвени проценти на ЕЦБ се доближават до долната си граница, е необходимо програмите за закупуване на активи да бъдат включени в мерките на паричната политика на Евросистемата като инструменти с висок потенциал за предаване на паричната политика към реалната икономика.

(7)

ПЗОО3 съдържа редица защитни мерки, които да гарантират, че предвидените покупки са пропорционални на целите ѝ и че свързаните финансови рискове са надлежно взети предвид при съставянето ѝ и ще бъдат овладявани чрез управление на риска.

(8)

ПЗОО3 е в пълно съответствие със задълженията на централните банки от Евросистемата съгласно Договорите и не засяга функционирането на Евросистемата в съответствие с принципа за отворена пазарна икономика при свободна конкуренция.

(9)

Като част от единната парична политика окончателните покупки по ПЗОО3 на допустими обезпечени облигации от централните банки от Евросистемата следва да се извършват по уеднаквен и децентрализиран начин в съответствие с настоящото решение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Създаване и обхват на окончателната покупка на обезпечени облигации

Евросистемата създава третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ПЗОО3), съгласно която централните банки от Евросистемата закупуват допустими обезпечени облигации по смисъла на член 3. Съгласно ПЗОО3 централните банки от Евросистемата могат да извършват окончателни покупки на допустими обезпечени облигации от допустими контрагенти на първичния и вторичния пазар в съответствие с критериите за допустимост на контрагента, посочени в член 4.

Член 2

Определения

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

1)

„кредитна институция“ има значението, определено в член 4, параграф 1, точка 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4); и

2)

multicédulas“ има значението, определено в член 2, точка 62 от Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/60) (5).

Член 3

Критерии за допустимост на обезпечените облигации

1.   Обезпечените облигации са допустими за окончателни покупки по ПЗОО3, ако отговарят на критериите за допустимост на търгуемите активи за кредитните операции на Евросистемата съгласно четвърта част от Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60), отговарят на условията за приемливост като собствено ползвано обезпечение, изложени в член 138, параграф 3, буква б) от Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60), емитирани са от кредитни институции, учредени в еврозоната, и отговарят на изискванията, посочени в параграф 3.

2.   Мulticédulas са допустими за окончателни покупки по ПЗОО3, при условие че са допустими за операциите на паричната политика съгласно четвърта част от Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60), емитирани са от дружества със специална цел, учредени в еврозоната, и отговарят на изискванията, посочени в параграф 3.

3.   Обезпечените облигации и multicédulas, посочени в параграфи 1 и 2, са допустими за окончателни покупки по ПЗОО3, при условие че отговарят на следните допълнителни изисквания:

а)

Изисква се минимум първа най-добра кредитна оценка с трета степен на кредитно качество по хармонизираната рейтингова скала на Евросистемата, изразена под формата на поне един публичен кредитен рейтинг, предоставен от агенция за външна кредитна оценка (АВКО), приета съгласно рамката на Евросистемата за кредитна оценка.

б)

Спрямо съвместно държаните облигации по първата (ПЗОО1) (6), втората (ПЗОО2) (7) и третата (ПЗОО3) програма за закупуване на обезпечени облигации и спрямо другите облигации, държани от централните банки на Евросистемата, се прилага 70-процентно ограничение за всяка емисия със съответен международен идентификационен номер за ценни книжа.

в)

Деноминирани са в евро, държат се в еврозоната и техният сетълмент се извършва в еврозоната.

г)

Облигациите, емитирани от субекти, чийто достъп до кредитните операции на Евросистемата е спрян, се изключват от покупките по ПЗОО3 за срока на спирането.

д)

За обезпечените облигации, които понастоящем не достигат кредитна оценка с трета степен на кредитно качество в Кипър и Гърция, се изисква минимален рейтинг на активите на равнището на максимално достижимия рейтинг на обезпечената облигация, определен от съответната АВКО за юрисдикцията. Това се прилага за срока, в който минималният праг за кредитно качество на Евросистемата не се прилага по отношение на изискванията за допустимост на обезпеченията за търгуемите дългови инструменти, емитирани или гарантирани от правителствата на Гърция и Кипър (съгласно член 8, параграф 2 от Насоки ЕЦБ/2014/31 (8)), и се прилага 30-процентно ограничение за всяка емисия със съответен международен идентификационен номер за ценни книжа спрямо съвместно държаните облигации по ПЗОО1, ПЗОО2, ПЗОО3 и спрямо другите облигации, държани от централните банки на Евросистемата, при условие че обезпечените облигации съдържат всеки един от следните елементи, с цел да се постигне еквивалентност на риска:

i)

месечно отчитане на характеристиките на пула от обезпечения, включително на данни на ниво кредит, на структурните характеристики на програмата за обезпечени облигации и на информация за емитента, на националната централна банка (НЦБ) на държавата, в която емитентът е установен; образецът за отчитане се предоставя на контрагентите от съответната НЦБ;

ii)

минимално равнище на предоставеното свръхобезпечаване в размер на 25 %; разпоредбите за изчисляване на предоставеното свръхобезпечаване се предоставят на контрагентите от съответната НЦБ;

iii)

валутно хеджиране с контрагенти с рейтинг BBB- или по-висок за вземания, които не са деноминирани в евро, в пула от обезпечения на програмата или поне 95 % от активите са деноминирани в евро;

iv)

вземанията по кредитите, които са включени в съвкупността от обезпечения, са срещу длъжници в еврозоната.

е)

Обезпечените облигации, които са задържани от емитента им, могат да бъдат закупувани по ПЗОО3, при условие че отговарят на горепосочените критерии за допустимост.

ж)

Разрешават се покупките на номинални обезпечени облигации с отрицателна доходност до падежа (или с най-ниска възможна доходност), която е равна на лихвения процент по депозитното улеснение или го надхвърля. Доколкото са необходими, се разрешават покупките на номинални обезпечени облигации с отрицателна доходност до падежа (или с най-ниска възможна доходност), която е под лихвения процент по депозитното улеснение.

з)

Емитентът на обезпечените облигации не е субект, публична или частна собственост, който:

i)

има за основна цел постепенната разпродажба активите си и прекратяването на дейността си; или

ii)

е субект за управление или разпродажба на активи, създаден с цел да поддържа реорганизации и/или преструктурирания във финансовия сектор, включително дружествата за управление на активи, създадени в резултат от действие по преструктуриране под формата на прилагането на инструмент за обособяване на активи съгласно член 26 от Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета (9) или националното законодателство за транспониране на член 42 от Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (10).

и)

Обезпечените облигации се изключват от покупките по ПЗОО3, ако имат условна транзитна структура, при която предварително определени събития водят до удължаване на падежа на облигацията и преминаване към структура на плащания, зависеща предимно от паричните потоци, генерирани от активите в базисния пул от обезпечения.

Член 4

Допустими контрагенти

Допустимите контрагенти за окончателните сделки по ПЗОО3 и за сделките по предоставяне в заем на ценни книжа с предмет обезпечени облигации, държани в портфейлите на Евросистемата по ПЗОО3, са:

a)

лицата, които отговарят на критериите за допустимост за участие в операциите по паричната политика на Евросистемата съгласно член 55 от Насоки (ЕС) 2015/510 (ЕЦБ/2014/60);

б)

други контрагенти, които централните банки от Евросистемата използват за инвестирането на инвестиционните си портфейли, деноминирани в евро, включително контрагенти извън еврозоната, които извършват дейност на пазарите на обезпечени облигации.

Член 5

Отмяна

1.   С настоящото решение се отменя Решение ЕЦБ/2014/40.

2.   Позоваванията на отмененото решение се считат за позовавания на настоящото решение и се четат съгласно таблицата на съответствието в приложение II.

Член 6

Заключителна разпоредба

Настоящото решение влиза в сила на четвъртия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено във Франкфурт на Майн на 3 февруари 2020 година.

Председател на ЕЦБ

Christine LAGARDE


(1)  Решение EЦБ/2014/40 от 15 октомври 2014 г. относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (OВ L 335, 22.11.2014 г., стр. 22).

(2)  Вж. приложение I.

(3)  Решение (ЕС) 2017/2199 на Европейската централна банка от 20 ноември 2017 г. за изменение на Решение ЕЦБ/2014/40 относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2017/37) (OВ L 312, 28.11.2017 г., стр. 92).

(4)  Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1).

(5)  Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка от 19 декември 2014 г. относно прилагането на рамката на паричната политика на Евросистемата (ЕЦБ/2014/60) (ОВ L 91, 2.4.2015 г., стр. 3).

(6)  Решение ЕЦБ/2009/16 от 2 юли 2009 г. относно изпълнението на програмата за закупуване на обезпечени облигации (ОВ L 175, 4.7.2009 г., стр. 18).

(7)  Решение ЕЦБ/2011/17 от 3 ноември 2011 г. относно изпълнението на втората програма за закупуване на обезпечени облигации (ОВ L 297, 16.11.2011 г., стр. 70).

(8)  Насоки ЕЦБ/2014/31 от 9 юли 2014 г. относно допълнителни временни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата и допустимост на обезпечения и за изменение на Насоки ЕЦБ/2007/9 (ОВ L 240, 13.8.2014 г., стр. 28).

(9)  Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2014 г. за установяването на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктурирането на кредитни институции и някои инвестиционни посредници в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и Единния фонд за преструктуриране и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 (ОВ L 225, 30.7.2014 г., стр. 1).

(10)  Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и за изменение на Директива 82/891/ЕИО на Съвета и директиви 2001/24/ЕО, 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2005/56/ЕО, 2007/36/ЕО, 2011/35/ЕС, 2012/30/ЕС и 2013/36/ЕС и на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 190).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Отмененото решение и списък с измененията му

Решение EЦБ/2014/40 от 15 октомври 2014 г. относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ОВ L 335, 22.11.2014 г., стр. 22).

Решение (ЕС) 2017/101 на Европейската централна банка от 11 януари 2017 г. за изменение на Решение ЕЦБ/2014/40 относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2017/2) (OВ L 16, 20.1.2017 г., стр. 53)

Решение (ЕС) 2017/1360 на Европейската централна банка от 18 май 2017 г. за изменение на Решение ЕЦБ/2014/40 относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2017/14) (OВ L 190, 21.7.2017 г., стр. 22)

Решение (ЕС) 2017/2199 на Европейската централна банка от 20 ноември 2017 г. за изменение на Решение ЕЦБ/2014/40 относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2017/37) (OВ L 312, 28.112017 г., стр. 92)


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ТАБЛИЦА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Решение ЕЦБ/2014/40

Настоящото решение

Член 1

Член 1

Член 2

Член 2

Член 3

Член 3

Член 4

Член 5

Член 4

Член 6


Нагоре