EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 32016O0015

Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2016/1061 z dnia 26 maja 2016 r. zmieniające wytyczne EBC/2008/8 w sprawie zbierania danych dotyczących euro oraz działania Systemu Informacji Walutowej 2 (EBC/2016/15)

Dz.U. L 173 z 30.6.2016, str. 102—107 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Status prawny dokumentu Obowiązujące

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2016/1061/oj

30.6.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 173/102


WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2016/1061

z dnia 26 maja 2016 r.

zmieniające wytyczne EBC/2008/8 w sprawie zbierania danych dotyczących euro oraz działania Systemu Informacji Walutowej 2 (EBC/2016/15)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 128,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 5 i 16,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3603/93 z dnia 13 grudnia 1993 r. określające definicje w celu zastosowania zakazów określonych w art. 104 i 104b ust. 1 Traktatu (1), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zgodnie z art. 128 ust. 1 Traktatu oraz art. 16 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem ESBC”) Europejski Bank Centralny (EBC) ma wyłączne prawo do upoważniania do emisji banknotów euro w Unii.

(2)

Zgodnie z art. 128 ust. 2 Traktatu państwa członkowskie mają prawo do emisji monet z zastrzeżeniem zgody EBC co do wielkości emisji. W związku z tym EBC przyjmuje corocznie decyzje zatwierdzające wielkość emisji monet przez państwa członkowskie, które przyjęły euro (zwane dalej „uczestniczącymi państwami członkowskimi”), oraz decyzje zatwierdzające doraźną emisję monet w dodatkowej wielkości przez jedno lub większą liczbą uczestniczących państw członkowskich.

(3)

Zgodnie z art. 5 Statutu ESBC w celu realizacji zadań Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) EBC, wspomagany przez krajowe banki centralne (KBC), gromadzi niezbędne informacje statystyczne, które obejmują informacje statystyczne w zakresie emisji banknotów i monet euro.

(4)

Ponadto EBC ma obowiązek gromadzenia informacji na cele monitorowania przestrzegania zakazu ustanowionego w art. 123 Traktatu i wdrożonego na mocy rozporządzenia (WE) nr 3603/93. W szczególności art. 6 rozporządzenia (WE) nr 3603/93 stanowi, że przechowywanie przez KBC monet euro wyemitowanych przez sektor publiczny i zapisanych na dobro sektora publicznego nie będzie traktowane jako kredyt w rozumieniu art. 123 Traktatu tam, gdzie liczba tych aktywów pozostaje na poziomie poniżej 10 % monet znajdujących się w obiegu.

(5)

Bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w zakresie emisji monet euro i biorąc pod uwagę kluczową rolę większości KBC w zakresie dystrybucji monet euro, w celu wykonywania zadań wskazanych powyżej EBC oraz KBC muszą gromadzić dane dotyczące banknotów euro, jak i monet euro. Takie gromadzenie danych powinno ułatwiać podejmowanie decyzji w zakresie emisji banknotów i monet euro oraz powinno pozwolić EBC na monitorowanie przestrzegania decyzji wydanych w tym obszarze, jeśli chodzi o planowanie produkcji banknotów euro i koordynację ich emisji, wprowadzanie banknotów euro do obiegu oraz aranżowanie koniecznego transportu banknotów euro pomiędzy KBC. Efekt synergii związany z takim zbieraniem danych powinien także umożliwić EBC dostarczanie na żądanie danych instytucjom i organom o kompetencjach związanych z monetami euro.

(6)

Procedura zbierania danych związana z banknotami euro wymaga ulepszenia, w szczególności poprzez włączenie określonych elementów art. 2a wytycznych EBC/2008/8 (2) do art. 2 oraz poprzez wykreślenie elementów, które nie są już potrzebne.

(7)

Ulepszenia wymaga także procedura zbierania danych dotyczących monet euro.

(8)

Ze względu na wymóg przejrzystości przepisów prawa wprowadzona powinna zostać definicja terminu „podmioty emitujące monety” zgodnie z art. 128 ust. 2 Traktatu.

(9)

Ulepszona powinna zostać także procedura zbierania danych związanych z infrastrukturą gotówki oraz działań operacyjnych osób trzecich. Nie są już potrzebne niektóre postanowienia określające, kiedy dane muszą być przekazane po raz pierwszy, oraz definiujące okresy przejściowe.

(10)

Dostęp do Systemu Informacji Walutowej 2 (Currency Information System 2 – CIS 2) będzie ograniczony do EBC, KBC i przyszłych KBC Eurosystemu. Przyznawanie dostępu kwalifikowanym osobom trzecim nie będzie już możliwe. Zainteresowane osoby trzecie, takie jak Komisja Europejska oraz podmioty emitujące monety, w odniesieniu do danych dotyczących monet, będą informowane przez Dyrekcję ds. Banknotów EBC.

(11)

Dodatkowe drobne zmiany są konieczne w celu uaktualnienia procedur zbierania informacji statystycznych w odniesieniu do emisji banknotów i monet euro.

(12)

Wytyczne EBC/2008/8 powinny zatem zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł 1

Zmiany

W wytycznych EBC/2008/8 wprowadza się następujące zmiany:

1.

W art. 1 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:

a)

lit. c) otrzymuje brzmienie:

„c)

”CIS 2” oznacza system składający się z: (i) centralnej bazy danych umieszczonej w EBC w celu przechowywania wszelkich istotnych informacji odnoszących się do banknotów i monet euro, infrastruktury gotówki oraz działań operacyjnych osób trzecich zbieranych zgodnie z niniejszymi wytycznymi oraz decyzją EBC/2010/14 (*); (ii) aplikacji internetowej on-line, która pozwala na elastyczną konfigurację systemu oraz dostarcza informacji na temat przekazywania danych oraz statusu walidacji, poprawek oraz różnych rodzajów danych referencyjnych, jak również ustawień systemowych; (iii) modułu sprawozdawczego do przeglądania oraz analizowania zebranych danych; oraz (iv) mechanizmu transmisji systemu CIS 2;

(*)  Decyzja EBC/2010/14 z dnia 16 września 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności i jakości obiegowej oraz powtórnego wprowadzania do obiegu banknotów euro (Dz.U. L 267 z 9.10.2010, s. 1).”;"

b)

lit. g)–n) otrzymują brzmienie:

„g)

”mechanizm transmisji systemu CIS 2” oznacza aplikację ESCB XML Data Integration (aplikacja EXDI). Aplikacja EXDI jest wykorzystywana do przekazywania wiadomości zawierających dane pomiędzy KBC, przyszłymi KBC Eurosystemu oraz EBC przy zachowaniu poufności, niezależnie od wspierającej jej infrastruktury technicznej, np. sieci komputerowych oraz oprogramowania;

h)

”wiadomość zawierająca dane” oznacza plik zawierający dane dzienne, miesięczne lub półroczne KBC lub przyszłego KBC Eurosystemu za jeden okres sprawozdawczy, lub – w przypadku korekt – za jeden lub kilka okresów sprawozdawczych w formacie danych zgodnym z mechanizmem transmisji systemu CIS 2;

i)

”przyszłe uczestniczące państwo członkowskie” oznacza nieuczestniczące państwo członkowskie, które spełnia kryteria określone dla przyjęcia waluty euro oraz w odniesieniu do którego podjęto decyzję o zniesieniu derogacji (na podstawie art. 140 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej);

j)

”dzień roboczy” oznacza dzień, w którym jest prowadzona działalność przez KBC przekazujący dane;

k)

”dane rachunkowe” oznaczają nieskorygowane wartości banknotów euro w obiegu pomniejszone o wartość nieoprocentowanej należności od odpowiedniego banku uczestniczącego w programie poszerzonego depozytu powierniczego na zakończenie okresu sprawozdawczego zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. a) oraz b) wytycznych Europejskiego Banku Centralnego EBC/2010/20 (**);

l)

”zdarzenie dotyczące danych” oznacza zdarzenie zarejestrowane w systemie CIS 2, które powoduje przesłanie zawiadomienia z systemu CIS 2 do jednego lub kilku KBC oraz do EBC. Zdarzenie dotyczące danych ma miejsce, gdy: (i) KBC przesyła wiadomość zawierającą dane dzienne, miesięczne lub półroczne do systemu CIS 2, wywołującą wiadomość zwrotną do tego KBC oraz do EBC; (ii) wiadomości zawierające dane zostały pozytywnie zatwierdzone dla nowego okresu sprawozdawczego, wywołując wiadomość określającą status z systemu CIS 2 do KBC oraz do EBC; lub (iii) w następstwie przesłania wiadomości określającej status skorygowana wiadomość zawierająca dane zostaje pozytywnie zatwierdzona przez system CIS 2, wywołując zawiadomienie o korekcie do KBC oraz do EBC;

m)

”podmioty zajmujące się obsługą gotówki” oznaczają instytucje i podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1338/2001 (***);

n)

”podmioty emitujące monety” oznaczają podmioty, którym państwo członkowskie strefy euro powierzyło zadanie wprowadzenia monet euro do obiegu. Podmioty emitujące monety mogą obejmować KBC, mennice państwowe, skarb państwa, wyznaczone agencje publiczne oraz podmioty, które wprowadzają monety do obiegu na podstawie systemów monet na zlecenie;

(**)  Wytyczne EBC/2010/20 z dnia 11 listopada 2010 r. w sprawie ram prawnych rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w Europejskim Systemie Banków Centralnych (Dz.U. L 35 z 9.2.2011, s. 31)."

(***)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiające środki niezbędne dla ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 181 z 4.7.2001, s. 6).”;"

c)

po lit. n) dodaje się następujące definicje:

„o)

”system monet na zlecenie (coin-held-to-order scheme – system CHTO)” oznacza system składający się z indywidualnych postanowień umownych pomiędzy podmiotem emitującym monety a jednym lub większą liczbą powierników w państwie członkowskim podmiotu emitującego monety, na podstawie których podmiot emitujący monety:

(i)

dostarcza powiernikom monety euro na przechowywanie poza pomieszczeniami podmiotu emitującego monety w celu wprowadzenia ich do obiegu; oraz

(ii)

uznaje lub obciąża bezpośrednio rachunek KBC należący do jednego z następujących podmiotów:

powiernika,

instytucji kredytowych będących klientami kupującymi monety euro od powiernika.

Monety euro podlegające systemowi CHTO są przechowywane w pomieszczeniach depozytowych podmiotu emitującego monety albo wycofywane z tych pomieszczeń przez powiernika lub przez klientów powiernika, zgodnie z informacją przekazaną KBC;

p)

”pozycja danych kategorii 1” oznacza pozycję danych przekazywanych przez KBC do systemu CIS 2 zgodnie z załącznikami I–III i załącznikiem VII, podlegających przekazywaniu za każdy okres sprawozdawczy;

q)

”pozycja danych uzależniona od zdarzenia” oznacza pozycję danych przekazywanych przez KBC do systemu CIS 2 zgodnie z załącznikami I–III i załącznikiem VII, w przypadku której dane podlegają przekazywaniu tylko, jeśli określone zdarzenie wystąpi w danym okresie sprawozdawczym;

r)

”zarządzanie tożsamością i dostępem (Identity and Access Management – IAM)” oznacza wspólną usługę w zakresie bezpieczeństwa służącą do przyznawania i kontroli dostępu do aplikacji ESBC.”.

2.

Artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 2

Zbieranie danych dotyczących banknotów euro

1.   KBC przekazują do EBC dane systemu CIS 2 odnoszące się do banknotów euro, tzn. dane określone w części 1 załącznika I i w załączniku VII, przy zachowaniu częstotliwości przekazywania danych tam określonej i zasad księgowania określonych w części 3 załącznika I.

2.   KBC przekazują miesięczne dane określone jako dane kategorii 1 oraz dane uzależnione od zdarzenia odnoszące się do banknotów euro nie później niż szóstego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego.

3.   KBC przekazują dzienne dane określone jako dane kategorii 1 oraz dane uzależnione od zdarzenia odnoszące się do banknotów euro nie później niż o godzinie 17.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET) (****) dnia roboczego następującego po zakończeniu okres sprawozdawczego.

4.   KBC stosują mechanizm transmisji danych systemu CIS 2 w celu przekazywania danych odnoszących się do banknotów euro do EBC zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

(****)  CET uwzględnia zmianę na czas letni środkowoeuropejski (Central European Summer Time).”."

3.

Uchyla się art. 2a.

4.

Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 3

Zbieranie danych dotyczących monet euro

1.   KBC zbierają dane systemu CIS 2 odnoszące się do monet euro, tzn. dane określone w części 1 załącznika II, od odpowiednich podmiotów emitujących monety w swoich państwach członkowskich.

2.   KBC przekazują do EBC dane systemu CIS 2 odnoszące się do monet euro z częstotliwością miesięczną, przestrzegając przy tym zasad księgowania określonych w części 3 załącznika II.

3.   KBC stosują mechanizm transmisji danych systemu CIS 2 w celu przekazywania danych odnoszących się do monet euro do EBC zgodnie z niniejszymi wytycznymi.”.

5.

W art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

a)

tytuł otrzymuje brzmienie:

„Zbieranie danych dotyczących infrastruktury gotówki i działań operacyjnych osób trzecich zgodnie z decyzją EBC/2010/14”;

b)

ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

„1.   KBC przekazują z częstotliwością półroczną do EBC dane dotyczące infrastruktury gotówki i działań operacyjnych w sposób określony w załączniku IIIa. Dane przekazywane EBC opierają się na danych, które KBC otrzymały od podmiotów zajmujących się obsługą gotówki zgodnie z załącznikiem IV do decyzji EBC/2010/14.”;

c)

uchyla się ust. 2, 3 i 7.

6.

W art. 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1.   KBC wprowadza do postanowień umownych, które zawiera z przyszłym KBC Eurosystemu na podstawie art. 3 ust. 3 wytycznych EBC/2006/9 (*****), szczególne zapisy dotyczące obowiązków sprawozdawczych określonych w tych wytycznych. Ponadto w postanowieniach umownych określa się obowiązek przyszłego KBC Eurosystemu do przekazywania EBC co miesiąc pozycji danych określonych w sekcjach 4 i 5 tabeli w załączniku I oraz sekcjach 4 i 7 tabeli w załączniku II. Przyszły KBC Eurosystemu podlega obowiązkowi przekazywania danych, stosując odpowiednio zasady księgowania określone w części 3 załącznika I oraz w części 3 załącznika II dotyczące banknotów lub monet euro, które pożycza od KBC i które zostały dostarczone do niego przez KBC. Jeżeli przyszły KBC Eurosystemu nie zawarł takiej umowy z KBC, EBC zawiera taką umowę z tym przyszłym KBC Eurosystemu, zawierającą obowiązki sprawozdawcze, o których mowa w tym artykule.

(*****)  Wytyczne EBC/2006/9 z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie niektórych przygotowań do wymiany gotówkowej związanych z wprowadzeniem waluty euro oraz w sprawie zaopatrzenia wstępnego i zaopatrzenia wtórnego w banknoty i monety euro podmiotów poza strefą euro (Dz.U. L 207 z 28.7.2006, s. 39).”."

7.

W art. 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4.   Do przekazywania danych, o których mowa w ust. 1, KBC wykorzystują mechanizm transmisyjny CIS 2.”.

8.

W art. 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3.   KBC terminowo przekazują EBC na żądanie parametry systemowe określone w załączniku IV, a także przekazują EBC każdą późniejszą zmianę parametrów systemowych.”.

9.

W art. 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1.   KBC podejmują odpowiednie środki w celu zapewnienia kompletności oraz poprawności danych wymaganych zgodnie z niniejszymi wytycznymi przed przekazaniem ich do EBC. KBC przeprowadzają co najmniej:

a)

kontrole kompletności, tj. zapewniają, aby pozycje danych kategorii 1 i danych uzależnionych od zdarzenia były przekazywane zgodnie z zasadami wskazanymi w niniejszych wytycznych i w załącznikach V i VII;

b)

kontrole poprawności określone w załączniku VI.

Aplikacja CIS 2 odrzuca wiadomości niezawierające danych kategorii 1 w rozumieniu załączników I–III oraz załącznika VII, które podlegają przekazaniu w odniesieniu do odpowiedniego okresu sprawozdawczego.”.

10.

Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 8

Dostęp do systemu CIS 2

1.   Po otrzymaniu za pośrednictwem usługi IAM elektronicznego wniosku użytkownika o przyznanie dostępu oraz pod warunkiem zawarcia odrębnej umowy, o której mowa w ust. 2, EBC przyznaje dostęp do systemu CIS 2 indywidualnym użytkownikom z każdego KBC i z każdego przyszłego KBC Eurosystemu, w zależności od dostępności i pojemności.

2.   Odpowiedzialność za techniczne użytkowanie przez użytkowników indywidualnych podlega określeniu w odrębnej umowie zawartej pomiędzy EBC a KBC w odniesieniu do jego indywidualnych użytkowników oraz pomiędzy EBC a przyszłym KBC Eurosystemu w odniesieniu do jego indywidualnych użytkowników. EBC może również włączyć w treść powyższych umów odniesienia do zasad użytkowania przez użytkownika, standardów bezpieczeństwa oraz warunków udzielania licencji znajdujących zastosowanie do systemu CIS 2.”.

11.

W art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2.   Zgodnie z art. 17.3 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego Zarząd jest upoważniony do wprowadzania technicznych zmian do załączników do niniejszych wytycznych oraz do specyfikacji mechanizmu przekazywania danych systemu CIS 2 po zasięgnięciu opinii Komitetu ds. Banknotów, Komitetu Prawnego oraz Komitetu ds. Technologii Informatycznych.”.

Artykuł 2

Skuteczność i implementacja

1.   Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem zawiadomienia o nich krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro.

2.   Banki centralne Eurosystemu stosują się do niniejszych wytycznych od dnia 1 lipca 2016 r.

Artykuł 3

Adresaci

Niniejsze wytyczne adresowane są do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 26 maja 2016 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC

Mario DRAGHI

Prezes EBC


(1)  Dz.U. L 332 z 31.12.1993, s. 1. Art. 104 i art. 104b ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską zostały zastąpione przez art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(2)  Wytyczne EBC/2008/8 z dnia 11 września 2008 r. w sprawie zbierania danych dotyczących euro oraz działania Systemu Informacji Walutowej 2 (Dz.U. L 346 z 23.12.2008, s. 89).


Góra