EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 32016D0025

Euroopa Keskpanga otsus (EL) 2016/1734, 21. september 2016, millega muudetakse otsust EKP/2013/54 euro pangatähtede turvaelementide ja tootmismaterjalide tootjate suhtes kohaldatava atesteerimise menetluse kohta (EKP/2016/25)

ELT L 262, 29.9.2016, lk 30—33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokumendi õiguslik staatus Kehtetud, Kehtetuks muutumise kuupäev: 17/05/2021; mõjud tunnistatud kehtetuks 32020D0637

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/25/oj

29.9.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 262/30


EUROOPA KESKPANGA OTSUS (EL) 2016/1734,

21. september 2016,

millega muudetakse otsust EKP/2013/54 euro pangatähtede turvaelementide ja tootmismaterjalide tootjate suhtes kohaldatava atesteerimise menetluse kohta (EKP/2016/25)

EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artikli 128 lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja, eelkõige selle artikleid 12.1, 16 ja 34.3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Aluslepingu artikli 128 lõige 1 ja Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja (EKPSi põhikiri) artikkel 16 sätestavad, et Euroopa Keskpangal (EKP) on ainuõigus anda luba euro pangatähtede emissiooniks liidu piires. See õigus hõlmab ka pädevust võtta meetmeid euro pangatähtede kui maksevahendi ehtsuse kaitseks ning õigust asjaomase pädevuse ulatust euro pangatähtede ehtsuse tagamise meetmete ajakohastamiseks aeg-ajalt muuta.

(2)

Euro pangatähtede ehtsuse tagamiseks kohaldatakse atesteeritud tootjate suhtes otsuses EKP/2013/54 (1) sätestatud kestvaid kohustusi. Otsuse EKP/2013/54 jõustumise järgselt kogutud praktilisi kogemusi arvestades tuleks teatavaid kestvaid kohustusi muuta.

(3)

Meetmeid, mis võivad mõjutada atesteeritud tootja atesteeringu staatust, sealhulgas olemasoleva atesteeringu edasiandmist või loovutamist, tuleks lubada, kui EKP on asjaomase meetme kohaldamiseks andnud eelneva kirjaliku nõusoleku. Kohustust teavitada EKPd omandistruktuuri muutmisest tuleks piirata juhtudega, kus omandistruktuuri muutus otseselt või kaudselt võimaldab kavandatava omandistruktuuri muutusega hõlmatud üksuse juurdepääsu konfidentsiaalsele teabele.

(4)

Lisaks sellele peaks EKP juhatusel olema õigus kohaldada majandussanktsioone ühise välis- ja julgeolekupoliitika valdkonnas ja võtta arvesse rahvusvaheliste lepingute alusel kohaldatud sanktsioone. Samuti võib arvesse võtta muid asjakohaseid instrumente, näiteks ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone.

(5)

Seetõttu tuleb otsust EKP/2013/54 vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Muudatus

Otsuse EKP/2013/54 artikkel 12 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 12

Atesteeritud tootjate kestvad kohustused

1.   Atesteeritud tootja käsitleb põhinõudeid konfidentsiaalsetena.

2.   Atesteeritud tootja peab EKP-le asjaomase tootmise asukoha suhtes esitama artikli 4 lõikes 3 osutatud sertifikaadi koopia selle sertifikaadi igal uuendamisel või muutmisel kolme kuu jooksul pärast asjaomast uuendamist või muutmist. Atesteeritud tootja peab EKP-le viivitamata kirjalikult teatama artikli 4 lõikes 3 osutatud sertifikaadi kehtetuks tunnistamisest.

3.   Atesteeritud tootja peab EKP-le viivitamata kirjalikult teatama oma järgmistest kavatsustest:

a)

mis tahes muudatused tootmise asukoha korralduses pärast atesteerimist, mis mõjutavad või võivad mõjutada asjaomastele atesteerimisnõuetele vastavust, sealhulgas muutused artikli 5 lõike 2 punktides a kuni d osutatud asjaoludes;

b)

atesteeringu edasiandmine või loovutamine kolmandale isikule, sealhulgas oma tütarettevõtjatele või sidusettevõtjatele;

c)

omandistruktuuri muudatused, mis otseselt või kaudselt võimaldavad kavandatava omandistruktuuri muudatusega hõlmatud üksuse juurdepääsu konfidentsiaalsele teabele, nagu põhinõuded, mille osas atesteeritud tootja peab tagama konfidentsiaalsuse kooskõlas kohaldatavate EKP õigusaktidega ning EKP, ühe või mitme RKP või ühe või mitme atesteeritud tootjaga sõlmitud lepingutega;

d)

tootja lõpetamise või mis tahes samalaadse menetluse algatamine;

e)

äritegevuse või ettevõtte struktuuri ümberkujundamine viisil, mis võib mõjutada atesteeritud tegevust;

f)

allhankimine või kolmandate isikute (v.a atesteeritud tootja töötajad) kaasamine euro pangatähtede tootmismaterjalide tootmise või turvalisusega seotud atesteeritud tegevusse, sõltumata sellest, kas asjaomased allhanked või kolmandate isikute kaasamine toimub tootmise asukohas või mitte;

g)

euro pangatähtede turvalisusega seotud tegevuse, euro pangatähtede tootmismaterjalide tootmise tegevuse, euro pangatähtede turvaelementide või euro pangatähtede tootmismaterjalide allhankimine või üleviimine mis tahes kolmandale isikule, k.a tootja tütarettevõtjad ja sidusettevõtjad.

4.   Atesteeritud tootja võib kolmandaid isikuid, sealhulgas atesteeritud tootja tütarettevõtjaid ja sidusettevõtjaid kaasata lõike 3 punktides f ja g osutatud tegevustesse, kui kolmas isik on atesteeritud või eelatesteeritud kooskõlas artikliga 2. Asjaomane kolmas isik kinnitab EKP-le kirjalikus eelatesteerimise algatamise taotluses oma kavatsusest tegeleda euro pangatähtede turvalisusega seotud tegevusega või tootmismaterjalide tootmise tegevusega, tegemata seejuures muudatusi tootmise asukoha korralduses, mille suhtes EKP on tegevust edasi andva või loovutava atesteeritud tootja atesteerinud või eelatesteerinud. Sellisel juhul võib EKP algatamise taotluse hindamisel piirduda tootja kirjalikus kinnituses esitatud teabe ja dokumentide hindamisega, välja arvatud juhul, kui tootmise asukoha kontrollimisel on tuvastatud tootmise asukoha põhinõuete oluline rikkumine ning rikkumist ei ole lõpetatud.

5.   Lõikes 3 osutatud tegevuste elluviimiseks peab atesteeritud tootja taotlema EKP eelnevat kirjalikku nõusolekut. EKP juhatus võib EKP eelneva kirjaliku nõusoleku andmisest keelduda või nõusoleku anda tingimusel, et taotleja või taotlejad järgivad kehtestatavaid tegutsemispiiranguid või -kohustusi, järgmistel juhtudel.

a)

Kui EKP juhatusel on mõistlikke kahtlusi taotleja või taotlejate vastavuses asjakohastele atesteerimisnõuetele.

b)

Kui kavandatud tegevusega hõlmatud üksuse asukohaks i) ei ole ELi või EFTA liikmesriik, või ii) on ELi või EFTA liikmesriik, kuid üksuse äritegevust kontrollivad läbi omandiõiguse, osalise omandiõiguse või otsese või kaudse kontrolli üksused, mille asukohaks ei ole ELi või EFTA liikmesriik. Nõusoleku andmist käsitleva otsuse tegemisel võtab EKP juhatus arvesse, kas tegevus, milleks nõusolekut taotletakse, on vastuolus asjaomast üksust mõjutava sanktsioonikorraga, näiteks järgmisega:

i)

Euroopa Liidu Nõukogu mis tahes otsus või määrus majandussanktsioonide kohta ühise välis- ja julgeolekupoliitika valdkonnas või sellise otsuse või määruse eesmärk või tahe;

ii)

liikmesriikide mis tahes kohustus, mis on sätestatud vahetult kohaldatavates liidu õigusaktides, millega rakendatakse majandussanktsioone ühise välis- ja julgeolekupoliitika valdkonnas;

iii)

mis tahes rahvusvaheline leping, mille on kinnitanud liidu seadusandlik kogu või kõik liikmesriigid, mille rahaühik on euro.

Piirangud ja kohustused on oma sisult ja ulatuselt piiratud EKP juhatuse otsuses sätestatud eesmärkide saavutamisega. Piiranguid ja kohustusi kohaldatakse viisil, mis tagab minimaalse võimaliku sekkumise majandustegevuse vabadusse. EKP nõukogu teavitatakse viivitamata EKP juhatuse otsusest, millega keeldutakse EKP eelnevast kirjalikust nõusolekust või millega antakse eelnev kirjalik nõusolek tingimusel, et taotleja või taotlejad järgivad kehtestatavaid tegutsemispiiranguid või -kohustusi.

EKP juhatusel on õigus delegeerida EKP kirjaliku nõusoleku andmise õigus EKP tegevtasandile, kui taotleja vastab kõikidele kohalduvatele atesteerimisnõuetele ning kavandatavasse tegevusse ei ole kaasatud üksusi, mille asukohaks ei ole Euroopa Liidu liikmesriik või EFTA liikmesriik.

6.   Atesteeritud tootja peab EKP-le viivitamata kirjalikult teatama lõikes 3 osutatud tegevusest järgmistel juhtudel, sõltumata sellest, kas EKP on andnud eelneva kirjaliku nõusoleku või mitte:

a)

tootja lõpetamise või mis tahes samalaadse menetluse algatamine;

b)

tootja ümberkujundamise menetluse algatamine viisil, mis võib mõjutada atesteeritud tegevust;

c)

likvideerija, pankrotivara halduri, halduri või muu samalaadse ametniku määramine tootjale; või

d)

katkematu 34 kuu möödumine viimasest tootmisest.

7.   Eelatesteeritud tootja peab EKP-le viivitamata teatama ametlikust tootmistellimusest, mille ta on saanud atesteeritud tootjalt, RKP-lt või EKP-lt, et asjaomane kontroll saaks toimuda võimalikult kiiresti. Teates tuleb näidata ametliku tellimuse andmed ning tootmise kavandatud algus- ja lõppkuupäev.

8.   Eelatesteeritud tootja esitab EKP-le teabe keskkonna- ning tervisekaitse ja ohutuse kohta asjaomaste põhinõuete osas.

9.   Juhul kui atesteeritud tootja on trükikoda, korraldab ta valmis euro pangatähtede keemiliste ainete analüüsi teostamise ja annab EKP-le aru kooskõlas asjaomaste keskkonna- ning tervisekaitse ja ohutuse nõuetega.“

Artikkel 2

Lõppsätted

Käesolev otsus jõustub päeval, mil sellest adressaatidele teatatakse.

Otsust kohaldatakse alates 1. novembrist 2016.

Artikkel 3

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud euro pangatähtede turvaelementide ja euro pangatähtede tootmismaterjalide tootjatele ning RKPdele liikmesriikides, mille rahaühik on euro, varude kontrolli, hävitamise kontrolli või transpordi kontrolli tegevuses.

Frankfurt Maini ääres, 21. september 2016

EKP president

Mario DRAGHI


(1)  Otsus EKP/2013/54, 20. detsember 2013, euro pangatähtede turvaelementide ja tootmismaterjalide tootjate suhtes kohaldatava atesteerimise menetluse ning otsuse EKP/2008/3 muutmise kohta (ELT L 57, 27.2.2014, lk 29).


Üles