EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 52010AB0082

Az Európai Központi Bank véleménye ( 2010. november 19. ) a hitelminősítő intézetekről szóló 1060/2009/EK rendelet módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet iránti javaslatról (CON/2010/82)

HL C 337., 2010.12.14., 1—9. o. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.12.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 337/1


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK VÉLEMÉNYE

(2010. november 19.)

a hitelminősítő intézetekről szóló 1060/2009/EK rendelet módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet iránti javaslatról

(CON/2010/82)

2010/C 337/01

Bevezetés és jogalap

Az Európai Központi Bank (EKB) 2010. július 26-án az Európai Unió Tanácsától azt a felkérést kapta, hogy alkosson véleményt a hitelminősítő intézetekről szóló 1060/2009/EK rendelet (1) módosításáról szóló rendelettervezetről (a továbbiakban: a rendelettervezet).

Az EKB véleményalkotásra szolgáló hatásköre az Európai Unió működéséről szóló szerződés 127. cikkének (4) bekezdésén és 282. cikkének (5) bekezdésén alapul, mivel a rendelettervezet olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek érintik a Központi Bankok Európai Rendszerének („KBER”) a Szerződés 127. cikkének (5) bekezdésében említett, a pénzügyi rendszer stabilitására vonatkozó politikák zavartalan megvalósításában való részvételét. Az Európai Központi Bank eljárási szabályzatának 17.5. cikke első mondatával összhangban a Kormányzótanács fogadta el ezt a véleményt.

Általános észrevételek

1.

Az EKB üdvözli a rendelettervezettel a hitelminősítő intézetek szabályozási keretének különösen a következő célokból történő erősítésére bevezetett intézkedéseket: a) a hitelminősítő intézetek nyilvántartása és felügyelete tekintetében átfogó hatáskörök telepítése az Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóságra („ESMA”); és b) fokozott átláthatóság és verseny bevezetése a strukturált pénzügyi eszközök minősítésének piacán. Az EKB nagyra értékeli, hogy a 1060/2009/EK rendelet (2) beilleszt számos, korábban a következőkkel kapcsolatban tett észrevételt: a) az eurorendszer részéről a hitelminősítő intézetekről szóló irányelv/rendelet tervezetéről folytatott nyilvános bizottsági konzultációra tett észrevételek (3); és b) a hitelminősítő intézetekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet iránti javaslatról szóló, 2009. április 21-i CON/2009/38 EKB vélemény (4).

2.

Amint az az eurorendszer 2008. évi észrevételében (5) szerepel, a hitelminősítő intézet felügyeletével kapcsolatos, „egyetlen jogalany” megközelítés a koordináció és az egyenlő versenyfeltételek biztosításának szemszögéből a felosztott felügyelettel szemben előnyben részesül. Ebben az összefüggésben az EKB üdvözli számos, a hitelminősítő intézetek nyilvántartásával és felügyeletével kapcsolatos feladat ESMA-ra történő telepítését. Az EKB értelmezése szerint a szabályozási keret megőrzi a nemzeti felügyeleti hatóságoknak a hitelminősítő intézetek hitelintézetek tevékenységének megkezdéséről és folytatásáról szóló, 2006. június 14-i 2006/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (átdolgozott szöveg)) (6) 81– 83. cikke alapján külső hitelminősítő intézetként történő elismeréséhez való jogát.

3.

Az EKB általánosságban – a következő további észrevételekre is figyelemmel – támogatja a 1060/2009/EK rendelet (7) javasolt új 8a. és 8b. cikkében meghatározott átláthatósági szabályozást, amely megköveteli a strukturált pénzügyi eszközök kibocsátóitól, hogy engedjenek hozzáférést az általuk kijelölt és egyes más hitelminősítő intézeteknek szolgáltatott információkhoz. A hozzáférhetővé tételre vonatkozó ilyen követelmények bevezetésének célja a strukturált pénzügyi eszközök minősítési folyamata színvonalának és átláthatóságának a növelése, és ez egyben hozzájárulhat a hitelminősítő intézetek közötti verseny élénkítéséhez is. Továbbá az új követelmények bizonyos fokig azonosak az USA értékpapír- és tőzsdebizottsága (Securities and Exchange Commission, „SEC”) által 2010 júniusa óta alkalmazott szabályokkal (8). Az EU és az USA szabályozási kerete közötti konvergencia – amikor ez lehetséges – az egyenlő versenyfeltételek fontos vonatkozásának minősül.

Az EKB azonban rá kíván mutatni az új tájékoztatási követelmények végrehajtásával kapcsolatos egyes lehetséges aggályokra. Először is, a javasolt előírások alapján az adott esetben a hitelminősítés kibocsátására kijelölt hitelminősítő intézet más jogosult hitelminősítő intézetek (nem kijelölt hitelminősítő intézetek) részéről várhatóan nagyobb versennyel szembesül. Konkrétabban: a nem kijelölt hitelminősítő intézeteknek egyszerűbb lehet nem kezdeményezett hitelminősítést kiadni, mivel hozzáférést kapnak a kibocsátó által a kijelölt hitelminősítő intézetnek nyújtott információkhoz. Azonban a nem kijelölt hitelminősítő intézetek piacra lépése tekintetében jelentős akadályokat jelenthetnek a következők: a) a kibocsátó információihoz való hozzáférésre vonatkozó jogszabályi jogosultsági követelmények; és b) a kibocsátóval fennálló hosszú távú kapcsolata eredményeként a kijelölt hitelminősítő intézet számára rendelkezésre álló, nem hivatalos ismeretek. A SEC által bevezetett átláthatósági szabályokkal kapcsolatos tapasztalatok valójában még nem erősítették meg meggyőzően, hogy az ilyen szabályoknak jelentős hatásuk lenne – különösen a nem kezdeményezett hitelminősítések számának növelésével – a hitelminősítő intézetek gyakorlatára. Másodszor, a több hitelminősítés beszerzésének lehetősége lehetővé teheti a kibocsátók számára, hogy a legkedvezőbbet válasszák („rating shopping”), amely a legvonzóbb minősítés megadásáért a hitelminősítő intézetek közötti versengéshez vezethet. Ez hátrányos hatással lehet a kiadott minősítés színvonalára. Harmadszor, magának a kibocsátónak a helyzetét szintén meg kell majd vizsgálni, figyelembe véve a következő elemeket: a) a nem kijelölt hitelminősítő intézetek információhoz való hozzáférésének lehetővé tételével kapcsolatos terhek; és b) védelem a nem kijelölt hitelminősítő intézetek által kapott információkkal való bármely eseteges visszaélésekkel szemben.

Az EKB úgy érti, hogy a javasolt új 8a. és 8b. cikkben meghatározott átláthatósági előírások széles körű támogatást kaptak a rendelettervezet előkészítő munkálatai során (9). Ennélfogva az EKB csak kisebb módosításokat javasol (10). Ugyanakkor az EKB azt ajánlja, hogy az ESMA a rendelettervezet végrehajtásával kapcsolatban szorosan kövesse nyomon a fent említett területek fejleményeit azért, hogy a Bizottság a szerzett tapasztalatokra figyelemmel megfelelő kiigazításokat terjeszthessen elő (11).

4.

Továbbá az EKB elvárja, hogy a rendelettervezet által bevezetett szabályokkal szerzett tapasztalatok alapján a hitelminősítés kiadásához kapcsolódó, messzebbre menő átláthatósági előírásokkal kapcsolatos munkát a Bizottság végezze el. A kívánt hatás elérése céljából az átláthatósági előírásoknak egyensúlyt kell teremteniük egyrészt a hitelminősítő intézetek számára kényes információt nyújtó kibocsátók üzleti érdekei, másrészt pedig a központi bankok, felügyelők és más érdekeltek azon információkhoz való szélesebb körű hozzáférésre vonatkozó igénye között, amelyek lehetővé teszik a hitelminősítő intézetek teljesítményének független értékelését. Valamennyi fent említett elem különös jelentőséggel bír az értékpapírosítási piacon. E tekintetben az eurorendszer célja, hogy hozzáférjen – biztosítékértékelési keretrendszerének részeként – olyan kölcsönönkénti információkhoz, amelyek lehetővé teszik az értékpapírosított eszközök folyamatos kockázatelemzését.

Különös észrevételek

A hitelminősítés nagyobb átláthatósága

5.

A rendelettervezet előírja, hogy minden egyes kijelölt hitelminősítő intézet adjon hozzáférést versenytársainak az általa minősített strukturált pénzügyi eszközöket tartalmazó jegyzékhez, az arra a honlapra mutató linkkel együtt, amelyen a kibocsátó a hitelminősítések elkészítése során felhasznált információkat tárolja. A nem kijelölt hitelminősítő intézetek hozzáférhetnek ezen információkhoz, amennyiben: a) a kérelem időpontjában már megfelelő rendszerekkel és szervezeti struktúrával rendelkeznek az ilyen információk bizalmas jellegének védelméhez; és b) az információkhoz való hozzáférést követően éves szinten azon strukturált pénzügyi eszközök legalább 10 %-ára minősítést adnak ki, amelyek esetében hozzáférést kértek az információkhoz (12). Az EKB azt ajánlja, hogy a rendelettervezet először is világosabban határozza meg az e kritériumoknak való megfelelés ESMA általi ellenőrzésének módját, másodszor a második kritériumnak való megfelelés ellenőrzéséhez alkalmazott számítási módszert (13), valamint harmadszor azokat a helyzetet, amelyekben a második kritériumnak megfelelés hiánya szankció kiszabásához vezethet (14).

6.

Az EKB továbbá a 3. pontban meghatározott kérdések megoldására tekintettel a következő javaslatokat teszi.

Először is a hitelminősítő intézetektől meg kell követelni, hogy hathavonta jelentsék az ESMA-nak az azon hitelminősítések számára vonatkozó adatokat, amelyeket egy adott időszakban bocsátottak ki, a következő bontásban: a) a minősített szervezet vagy az azzal kapcsolatban álló harmadik személy által kért hitelminősítések; és b) a nem kezdeményezett hitelminősítések, az ilyen nem kezdeményezett hitelminősítések arányát feltüntető adatokkal együtt, a megfelelő kijelölt hitelminősítő intézet által kiadott releváns hitelminősítésnél magasabb, azzal megegyező, illetve annál alacsonyabb minősítés szerinti bontásban. E jelentést a hitelminősítő intézetek által az ESMA-nak küldött időszakos közzétételbe kell foglalni (15).

Másodszor, az ESMA-t meg kell bízni a javasolt új 8a. és 8b. cikkek végrehajtásának a következők megállapítása céljából történő nyomon követésével: a) e rendelkezéseknek a kiadott hitelminősítések mennyiségére és minőségére gyakorolt hatása, beleértve a nem kezdeményezett hitelminősítéseket is; b) a nem kijelölt hitelminősítő intézetek jogosultsági kritériumainak a piacralépés túlzott korlátainak megelőzése céljából történő módosításának esetleges szükségessége; c) a kibocsátókra rótt terhek; és d) a kibocsátóknak az általuk a nem kijelölt hitelminősítő intézetek számára nyújtott információkkal való visszaélés ellen való védelmének esetleges szükségessége. A javasolt 8a. és 8b. cikkek hatálybalépését követő meghatározott időszakban történő, a Bizottság általi felülvizsgálat alapjaként az ESMA általi jelentés szolgál.

Az ESMA és az eurorendszer számára történő információnyújtás

7.

Az EKB megjegyzi, hogy a hitelminősítő intézetek felé követelmény lesz korábbi teljesítményi adataiknak az ESMA által létrehozott központi adatbázisban való közzététele (16). Az EKB ajánlja, hogy ezek az adatok készüljenek összehasonlítható formátumban és legyenek összhangban az Unió statisztikai kereteivel. Lehetőség szerint közös azonosítókat és előírásokat kell használni az adatok összeállításához és tárolásához (pl. szabványosított referenciainformációk, mint például az ISIN kódok felhasználásán keresztül).

8.

Ezen túlmenően – amint az az eurorendszer 2008. évi észrevételében is kiemelésre került – a hitelminősítő intézetek szabályozására vonatozó új keretnek lehetővé kell tennie a felügyelő hatóságok és az eurorendszer közötti együttműködés megfelelő szintjét. Az eurorendszer pénzügyi stabilitási szerepéhez kapcsolódóan élénk érdeklődést tanúsít a hitelminősítések területén. Továbbá a monetáris politikai műveletekkel összefüggésben már bevezetésre került a hitelminősítő intézetek nyomonkövetésének egész eurorendszerre kiterjedő kerete (17). Ezért az EKB nagyra értékeli az információcserére vonatkozó, a 1060/2009/EK rendelet javasolt új 27. cikkében meghatározott előírásokat. Mindazonáltal az EKB ajánlja, hogy e rendelkezés kifejezetten biztosítsa a KBER és az EKB, valamint meghatározott tagállami hatóságok számára a jogszabályi feladataik gyakorlása tekintetében jelentőséggel bíró információkhoz való hozzáférést.

Szerkesztési javaslatok

Abban az esetben, ahol az EKB a rendelettervezet módosítására tesz javaslatot, a melléklet tartalmazza a szerkesztési javaslatot és az ahhoz fűzött magyarázatot.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2010. november 19-én.

az EKB elnöke

Jean-Claude TRICHET


(1)  COM(2010) 289 végleges.

(2)  HL L 302., 2009.11.17., 1. o.

(3)  2008. szeptember (a továbbiakban: az eurorendszer 2008. évi észrevétele), elérhető az EKB honlapján: http://www.ecb.europa.eu

(4)  HL C 115., 2009.5.20., 1. o.

(5)  4. o.

(6)  HL L 177., 2006.6.30., 1. o.

(7)  Lásd a rendelettervezet 1. cikkének (4) bekezdését.

(8)  Lásd az 1934. évi Securities Exchange Act 240. része 17g-5. szabályának módosítását, SEC Release No 34-61050 (2009. november 23.), Federal Register Vol. 74., 232. szám, 63823. o. (2009. december 4.) (a továbbiakban: a SEC módosított 240.17g-5. szabálya); elérhető a SEC honlapján: http://www.sec.gov A SEC módosított 240.17g-5. szabálya 2010. június 2-ától vonatkozik az USA-beli kibocsátókra, és 2010. december 2-ától az USA-beli hitelminősítő intézetet kijelölő nem USA-beli kibocsátókra; lásd továbbá „a nemzeti szinten elismert statisztikai minősítő szervezeteknek a 17g-5. szabály követelményei alól az 1934. évi Securities Exchange Act alapján átmeneti feltételes mentesség nyújtásáról és észrevételek bekéréséről” szóló, 2010. május 19-i SEC rendeletet (Release No 34-62120), elérhető a SEC honlapján.

(9)  A rendelettervezet jelenlegi szövegének a 2010. október 7-i 2010/0160 (COD) (17. o.) kompromisszumos elnökségi javaslat szövegével való összehasonlítása.

(10)  A további észrevételeket lásd az 5. pontban.

(11)  A további észrevételeket lásd a 6. pontban.

(12)  Lásd az 1060/2009/EK rendelet javasolt új 8a. cikkének (2) bekezdését.

(13)  A jelenlegi tervezetnek a módosított 240.17g.5. SEC szabály (a)(3)(iii)(B)(1) szakaszával való összehasonlítása.

(14)  Lásd a 1060/2009/EK rendelet javasolt új 24. cikkének (1) bekezdését és 36a. cikkének (1) bekezdését, a 1060/2009/EK rendelet III. mellékletének javasolt I(w) szakaszával együtt.

(15)  Lásd a 1060/2009/EK rendelet javasolt új 11. cikkének (3) bekezdését, a 1060/2009/EK rendelet I. melléklete E. szakaszának II. részével együtt.

(16)  Lásd a 1060/2009/EK rendelet javasolt új 11. cikkének (2) bekezdését.

(17)  Lásd az eurorendszer 2008. évi észrevételét (5. o.) és az eurorendszer monetáris politikai eszközeiről és eljárásairól szóló, 2000. augusztus 31-i 2000/7/EKB iránymutatás I. mellékletének 6.3. szakaszát („Az eurorendszer hitelminősítő rendszere”), HL L 310., 2000.12.11., 1. o.


MELLÉKLET

Szerkesztési javaslatok

A Bizottság által javasolt szöveg

Az EKB által javasolt módosítások (1)

1. módosítás

Harmadik bevezető hivatkozás (új)

Nincs szöveg.

tekintettel az Európai Központi Bank véleményére,”

Indokolás

Mivel a Szerződés 127. cikkének (4) bekezdése és 282. cikkének (5) bekezdése alapján az EKB-val kötelező konzultációt folytatni a rendelettervezetről, ezzel kapcsolatban a Szerződés 296. cikkének második bekezdésével összhangban – amely szerint a jogi aktusoknak hivatkozniuk kell, inter alia, a Szerződésekben előírt véleményekre – a rendelettervezetbe egy bevezető hivatkozást kell felvenni.

2. módosítás

(5) preambulumbekezdés, (11a) és (16a) preambulumbekezdés (új)

„(5)

A hitelminősítő intézetek közötti verseny élénkítése, a »kibocsátó fizet« modellben rejlő – különösen a strukturált pénzügyi eszközök minősítésével kapcsolatban elterjedt – összeférhetetlenségek elkerülése, és a strukturált pénzügyi eszközök minősítése átláthatóságának és színvonalának emelése érdekében a nyilvántartásba vett vagy hitelesített hitelminősítő intézetek számára célszerű hozzáférési jogot adni a versenytársaik által éppen minősített strukturált pénzügyi eszközök jegyzékéhez. Az ilyen minősítésekre vonatkozó információt a kibocsátónak vagy az azzal kapcsolatban álló harmadik félnek kell rendelkezésre bocsátania azzal a céllal, hogy elősegítse a strukturált pénzügyi eszközökre vonatkozó nem kezdeményezett hitelminősítések kibocsátását. A nem kezdeményezett hitelminősítések kibocsátásával ösztönözhető, hogy a strukturált pénzügyi eszközök értékeléséhez többféle minősítést használjanak. A weboldalakhoz csak akkor kell hozzáférést biztosítani, ha a hitelminősítő intézet biztosítani tudja a kért információk bizalmas jellegét.”

„(5)

A strukturált pénzügyi eszközök értékelését különösen érinthetik, a »kibocsátó fizet« modellhez kapcsolódó – összeférhetetlenségek. E kérdés megoldása céljából a többszörös hitelminősítések használatát szolgáló ösztönzők megteremtésén keresztül élénkíteni kell a hitelminősítő intézetek közötti versenyt, ezáltal emelve a minősítési folyamat átláthatóságá és színvonalát. Így a nyilvántartásba vett vagy hitelesített hitelminősítő intézetek számára célszerű hozzáférési jogot adni a versenytársaik által éppen minősített strukturált pénzügyi eszközök jegyzékéhez. Az ilyen minősítésekre vonatkozó információt a kibocsátónak vagy az azzal kapcsolatban álló harmadik félnek kell rendelkezésre bocsátania azzal a céllal, hogy elősegítse a strukturált pénzügyi eszközökre vonatkozó nem kezdeményezett hitelminősítések kibocsátását. A weboldalakhoz csak akkor kell hozzáférést biztosítani, ha a hitelminősítő intézet biztosítani tudja a kért információk bizalmas jellegét. Az ESMA-t meg kell bízni az ilyen átláthatósági előírások végrehajtásának nyomonkövetésével, és azzal, hogy készítsen jelentést ezen előírások hitelminősítések kibocsátásának folyamatára gyakorolt gyakorlati hatásainak és a kiigazítások szükségességének az elemzéséről.

(11a)

Az ESMA általi hatékony felügyelet lehetővé tétele céljából a hitelminősítő intézeteknek a korábbi teljesítményi adataikat az ESMA által létrehozott központi adatbázisban elérhetővé kell tenniük. Ennek az Unió statisztikai keretrendszerével összhangban álló formátumúnak és olyannak kell lennie, ami megkönnyíti a különböző hitelminősítő intézetek által szolgáltatott múltbeli adatok összehasonlítását. Ezenkívül a nem kezdeményezett hitelminősítések kiadási gyakorlata megfelelő működésének védelme céljából a hitelminősítő intézetek által az ESMA-nak tett időszakos közzétételekben szerepelniük kell az ilyen minősítések kibocsátására vonatkozó különleges információknak.

(16a)

Az illetékes felügyeleti hatóságoknak, a tagállami központi bankoknak, a Központi Bankok Európai Rendszerének és az Európai Központi Banknak monetáris hatóság minőségükben, az Európai Rendszerkockázati Testületnek és adott esetben a fizetési és értékpapír-rendszerek ellenőrzéséért felelős más tagállami hatóságoknak hozzáféréssel kell rendelkezniük az ESMA által a hitelminősítő intézetektől gyűjött, a feladataik ellátása tekintetében jelentőséggel bíró információkhoz.

Indokolás

Lásd a vélemény 5–8. pontját. E módosítások kapcsolódnak a 3–7. módosításhoz.

3. módosítás

A rendelettervezet 1. cikkének (4) bekezdése

„4.   A szöveg a következő 8a. és 8b. cikkel egészül ki.

»8a. cikk

Strukturált pénzügyi eszközökről adott információk

(2)

Amennyiben más, e rendeletnek megfelelően nyilvántartásba vett vagy hitelesített hitelminősítő intézetek hozzáférést kérnek az (1) bekezdésben említett információkhoz, úgy az alábbi feltételek teljesítése esetén haladéktalanul meg kell kapniuk a hozzáférést:

a)

rendszereik és szervezeti felépítésük révén biztosítani tudják az információk bizalmas jellegét;

b)

éves szinten legalább 10 %-ban ők adják ki azon strukturált pénzügyi eszközök minősítéseit, amelyek esetében hozzáférést kérnek az (1) bekezdésben említett információkhoz.

…«”

„4.   A szöveg a következő 8a., 8b. és 8c. cikkel egészül ki.

»8a. cikk

Strukturált pénzügyi eszközökről adott információk

(2)

Amennyiben más, e rendelettel összhangban nyilvántartásba vett vagy hitelesített hitelminősítő intézetek hozzáférést kérnek az (1) bekezdésben említett információkhoz, haladéktalanul meg kell kapniuk a hozzáférést, amennyiben megkapták a (2b) bekezdésben említett engedélyt.

a)

b)

2a.

Annak a hitelminősítő intézetnek, amely a (2) bekezdéssel összhangban egy naptári éven belül több mint 10 strukturált pénzügyi eszköz esetében fér hozzá az (1) bekezdésben említett információkhoz, ugyanazon naptári éven belül azon strukturált pénzügyi eszközök legalább 10 %-ában ad ki minősítést, amelyek tekintetében hozzáfért az információkhoz.

(2b)

Az ESMA éves alapon ellenőrzi, hogy az e rendeletnek megfelelően nyilvántartásba vett vagy hitelesített hitelminősítő intézetek megfelelnek-e a következő feltételeknek:

a)

rendszereik és szervezeti felépítésük révén biztosítani tudják az (1) bekezdésben említett információk bizalmas jellegét; és

b)

az előző naptári évben megfeleltek a (2a) bekezdésben meghatározott kötelezettségnek.

Ha a vizsgálat eredménye kedvező, az ESMA az (1) bekezdésben említett információkhoz való hozzáférést lehetővé tevő engedélyt ad ki, amelynek érvényességi ideje 12 hónap.

8c. cikk

Felülvizsgálat

(1)

Az ESMA 2012. április 1-jéig jelentést készít, amelyben elemzi a 8a. és 8b. cikk alkalmazásával kapcsolatban szerzett tapasztalatokat. A jelentés különösen a következő pontokkal foglalkozik: a) e cikkeknek a kibocsátott hitelminősítések, mennyiségére és minőségére gyakorolt hatása, beleértve a nem kezdeményezett hitelminősítéseket is; b) a nem kijelölt hitelminősítő intézetek 8a. cikk (2) bekezdésében meghatározott jogosultsági kritériumai a piacralépés túlzott korlátainak megelőzése céljából történő módosításának esetleges szükségessége; c) a 8a. cikk (1) bekezdésével a kibocsátókra rótt terhek; és d) a kibocsátók az általuk a nem kijelölt hitelminősítő intézetek számára nyújtott információkkal való visszaélés ellen való védelmének esetleges szükségessége.

(2)

A ESMA által az (1) bekezdésben említett jelentés benyújtását követően a Bizottság adott esetben javaslatot terjeszt be a 8a. és 8b. cikk módosítására.”«

Indokolás

Lásd a vélemény 5–6. pontját.

4. módosítás

A rendelettervezet 1. cikkének (7) bekezdése

„7.   A 11. cikkben a (2) és a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

»(2)   A hitelminősítő intézetek az ESMA által létrehozott központi adatbázisban elérhetővé teszik a korábbi teljesítményi adataikkal – többek között a minősítési átmenet gyakoriságával –, valamint a múltban kiadott hitelminősítésekkel és az azokra vonatkozó változásokkal kapcsolatos információkat. A hitelminősítő intézetek az információkat az ESMA által előírt szabványos formátumban nyújtják az említett adatbázis számára. Az ESMA az említett információt hozzáférhetővé teszi a nyilvánosság számára, és évente összefoglaló tájékoztatást tesz közzé a fontosabb észlelt fejleményekről.

….«”

„7.   A 11. cikkben a (2) és a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

»(2)   A hitelminősítő intézetek az ESMA által létrehozott központi adatbázisban elérhetővé teszik a korábbi teljesítményi adataikkal – többek között a minősítési átmenet gyakoriságával –, valamint a múltban kiadott hitelminősítésekkel és az azokra vonatkozó változásokkal kapcsolatos információkat. A hitelminősítő intézetek az információkat az ESMA által rendelkezésre bocsátott szabványos formában nyújtják az említett adatbázis számára, amely forma összhangban áll az Unió statisztikai keretrendszerével, és amely a közös azonosítók és előírások révén megkönnyíti a különböző hitelminősítő intézetek által szolgáltatott, múltbeli adatok összehasonlítását. Az ESMA az említett információt hozzáférhetővé teszi a nyilvánosság számára, és évente összefoglaló tájékoztatást tesz közzé a fontosabb észlelt fejleményekről.

….«”

Indokolás

Lásd a vélemény 7. pontját

5. módosítás

A rendelettervezet 1. cikkének (17) bekezdése

„17.   A 26. és 27. cikk helyébe a következő szöveg lép:

»…

27. cikk

Információcsere

(2)

Az ESMA továbbíthat olyan bizalmas információkat a 4. cikk (1) bekezdésében említett vállalkozások felügyeletéért felelős illetékes hatóságoknak, a központi bankoknak, a Központi Bankok Európai Rendszerének és az Európai Központi Banknak mint monetáris hatóságoknak, az Európai Rendszerkockázati Testületnek és adott esetben más, a fizetési és elszámolási rendszerek felügyeletéért felelős állami hatóságoknak, amelyek azok feladatainak ellátásához szükségesek. Hasonlóképpen az ilyen hatóságok vagy szervek nem akadályozhatók meg abban, hogy az ESMA-nak az e rendelet szerinti feladatai ellátásához szükséges információkat átadják.«”

„17.   A 26. és 27. cikk helyébe a következő szöveg lép:

»…

27. cikk

Információcsere

(2)

Az ESMA továbbítja az olyan bizalmas információkat a 4. cikk (1) bekezdésében említett vállalkozások felügyeletéért felelős illetékes hatóságoknak, tagállami központi bankoknak, a Központi Bankok Európai Rendszerének és az Európai Központi Banknak mint monetáris hatóságoknak, az Európai Rendszerkockázati Testületnek és adott esetben más, a fizetési és elszámolási rendszerek felügyeletéért felelős tagállami hatóságoknak, amelyek azok feladatainak ellátásához szükségesek. Hasonlóképpen az ilyen hatóságok vagy szervek nem akadályozhatók meg abban, hogy az ESMA-nak az e rendelet szerinti feladatai ellátásához szükséges információkat átadják.«”

Indokolás

Lásd a vélemény 8. pontját

6. módosítás

A rendelettervezet I. mellékletének 3. pontja (új)

Nincs szöveg.

3.

Az E. szakasz II. részének 1. pontja helyébe a következő szöveg lép:

»1.

hathavonta:

a)

a minősítési kategóriáin belüli átlagos nemteljesítési arányra vonatkozó adatok, megkülönböztetve a kibocsátók fő földrajzi területeit, és hogy e kategóriák nemteljesítési arányai változtak-e az idő folyamán; és

b)

azon hitelminősítések számára vonatkozó adatok, amelyeket az adott jelentéstételi időszakban bocsátottak ki, a következő bontásban: i. a minősített szervezet vagy az azzal kapcsolatban álló harmadik személy által kért hitelminősítések; és ii. a nem kezdeményezett hitelminősítések, az ilyen nem kezdeményezett hitelminősítések arányát feltüntető adatokkal együtt, a megfelelő kijelölt hitelminősítő intézet által kiadott releváns hitelminősítésnél magasabb, azzal megegyező, illetve annál alacsonyabb minősítés szerinti bontásban

…”

Indokolás

Lásd a vélemény 6. pontját

7. módosítás

A rendelettervezet II. melléklete

„Az 1060/2009/EK rendelet a következő III. melléklettel egészül ki:

SZANKCIÓK

Kötelezettségszegés

I.   Kötelezettségszegés összeférhetetlenséggel, szervezeti vagy működési követelménnyel kapcsolatban

(w)

A hitelminősítő intézet megsérti a 8a. cikk (2) bekezdésének b) pontját, ha éves szinten 10 %-nál kisebb arányban adja csak ki azon strukturált pénzügyi eszközök minősítéseit, amelyek esetében hozzáférést kér a kibocsátó vagy az azzal kapcsolatban álló harmadik fél weboldalán rendelkezésre bocsátott információkhoz.

…«”

„Az 1060/2009/EK rendelet a következő III. melléklettel egészül ki:

SZANKCIÓK

Kötelezettségszegés

I.   Kötelezettségszegés összeférhetetlenséggel, szervezeti vagy működési követelménnyel kapcsolatban

(w)

A hitelminősítő intézet megsérti a 8a. cikk (2a) bekezdését, ha az adott naptári éveben több mint 10 strukturált pénzügyi eszközre vonatkozó információhoz fért hozzá a 8a. cikk (2) bekezdése szerint megadott valamely weboldalon vagy weboldalakon, azonban elmulasztott hitelminősítést kibocsátani azon strukturált pénzügyi eszközök legalább 10 %-a esetében, , amelyek esetében hozzáférést kér ilyen információkhoz.

…«”

Indokolás

Lásd a vélemény 5. pontját


(1)  A szövegben vastag betűvel szedve szerepel az EKB által beilleszteni javasolt új szöveg. A szövegben áthúzással szerepelnek az EKB által törölni javasolt részek.


Az oldal tetejére