EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 52010AB0082

Становище на Европейската централна банка от 19 ноември 2010 година относно предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1060/2009 относно агенциите за кредитен рейтинг (CON/2010/82)

OB C 337, 14.12.2010г., стр. 1—9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.12.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 337/1


СТАНОВИЩЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 19 ноември 2010 година

относно предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1060/2009 относно агенциите за кредитен рейтинг

(CON/2010/82)

2010/C 337/01

Въведение и правно основание

На 26 юли 2010 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) получи искане от Съвета на Европейския съюз за становище относно предложение за регламент за изменение на Регламент (ЕО) № 1060/2009 относно агенциите за кредитен рейтинг (1) (наричан по-долу „предложения регламент“).

ЕЦБ е компетентна да даде становище на основание член 127, параграф 4 и член 282, параграф 5 от Договора за функционирането на Европейския съюз, тъй като предложеният регламент съдържа разпоредби, засягащи приноса на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) за гладкото провеждане на политики, свързани със стабилността на финансовата система, както е посочено в член 127, параграф 5 от Договора. Управителният съвет прие настоящото становище съгласно изречение първо на член 17.5 от Процедурния правилник на Европейската централна банка.

Общи забележки

1.

ЕЦБ широко приветства мерките, въведени с предложения регламент с оглед на укрепването на регулаторната рамка на агенциите за кредитен рейтинг (АКР), по-специално с оглед на: а) предоставяне на всестранни правомощия на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) по отношение на регистрацията и надзора на АКР; и б) въвеждане на повишена прозрачност и конкуренция на пазара на рейтинги на структурирани финансови инструменти. ЕЦБ оценява, че Регламент (ЕО) № 1060/2009 (2) отразява много от по-рано направените забележки в: а) приноса на Евросистемата към общественото обсъждане по проект на Комисията за директива/регламент относно агенциите за кредитен рейтинг (3); и б) Становище на ЕЦБ CON/2009/38 от 21 април 2009 г. относно предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно агенциите за кредитен рейтинг (4).

2.

Както е отбелязано в приноса на Евросистемата 2008 (5), подходът за надзор на АКР от един орган е за предпочитане пред разпокъсания надзор от гледна точка на осигуряване на координация и равностойни условия за упражняване на стопанска дейност. В този смисъл ЕЦБ приветства предоставянето на ЕОЦКП на редица функции, свързани с регистрацията и надзора на АКР. ЕЦБ разбира, че регулаторната рамка ще запази правото на националните надзорни органи да признават АКР като агенции за външна кредитна оценка съгласно членове 81—83 от Директива 2006/48/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитните институции (преработена) (6).

3.

ЕЦБ широко подкрепя, при условията на допълнителните забележки по-долу, мерките за прозрачност, предвидени в предложените нови членове 8а и 8б от Регламент (ЕО) № 1060/2009 (7), които налагат емитентите на структурирани финансови инструменти да осигурят достъп до информацията, която предоставят на наетите от тях АКР, също така и на определени други АКР. Въвеждането на такива изисквания за оповестяване имат за цел да повишат качеството и прозрачността на процеса по определяне на кредитни рейтинги на структурирани финансови инструменти и могат също така да допринесат за засилената конкуренция между АКР. Освен това новите изисквания в определена степен са подобни на правилата, прилагани от Комисията за ценните книжа и борсите (SEC) на САЩ от юни 2010 г. (8) насам. Когато е възможно, сближаването между регулаторните рамки на ЕС и САЩ представлява важен аспект на осигуряването на равностойни условия за упражняване на стопанска дейност.

ЕЦБ обаче желае да изтъкне определени потенциални опасения, свързани с прилагането на новите изисквания за оповестяване. Първо, съгласно предложените мерки се очаква АКР, наета да присъжда кредитен рейтинг в даден случай, да бъде обект на засилена конкуренция от страна на други допустими АКР (ненаети АКР). В частност може да бъде по-лесно за ненаети АКР, да присъждат непоискани кредитни рейтинги, тъй като на тях ще бъде предоставен достъп до информация, осигурена от емитента на наетата АКР. Могат обаче да съществуват значителни препятствия пред навлизането на пазара за ненаети АКР, свързани с: а) законови критерии за допустимост за достъп до информацията на емитента; и б) неформалната информация, с която разполага наетата АКР в резултат на нейните дългогодишни отношения с емитента. Всъщност опитът с правилата за прозрачност, въведени от SEC, все още не потвърждава убедително, че тези правила оказват съществено влияние върху практиките на АКР, по-специално чрез увеличаване на броя на непоисканите кредитни рейтинги. Второ, възможността за получаване на множество кредитни рейтинги би позволилa на емитентите да изберат най-благоприятния кредитен рейтинг (т.н. „rating shopping“), което може да доведе до конкуренция между АКР за предоставяне на най-атрактивните рейтинги. Това може да повлияе отрицателно върху качеството на присъжданите кредитни рейтинги. Трето, положението на самия емитент също ще трябва да бъде разглеждано като се вземат предвид такива елементи като: а) тежестта, свързана с предоставянето на информационен достъп за ненаети АКР; и б) защита срещу потенциална злоупотреба с информацията, получена от ненаета АКР.

ЕЦБ разбира, че мерките за прозрачност, предвидени в предложените нови членове 8а и 8б, са получили широка подкрепа във връзка с подготвителната работа по предложения регламент (9). Поради това ЕЦБ предлага ограничени изменения (10). В същото време ЕЦБ препоръчва ЕОЦКП да наблюдава внимателно промените в горепосочените области във връзка с прилагането на предложения регламент, така, че Комисията да може да предлага необходимите корекции с оглед на придобития опит (11).

4.

Освен това ЕЦБ очаква, че работата по по-широкообхватните мерки за прозрачност, свързани с определянето на кредитни рейтинги, ще бъде предприета от Комисията на базата на опита, придобит с правилата, въведени от предложения регламент. За постигането на желания ефект, мерките за прозрачност следва да балансират от една страна деловите интереси на емитентите, предоставящи чувствителна информация на АКР и, от друга страна, нуждите на централните банки, надзорните органи и останалите заинтересовани страни от по-широк достъп до информация, позволяващ независима оценка на резултатите от дейността на АКР. Всички горепосочени елементи са особено важни на секюритизационния пазар. В тази връзка Евросистемата се стреми към достъп, като част от нейната рамка за оценка на обезпеченията, до информацията за всеки отделен заем, позволяваща текуща оценка на рисковете за секюритизираните инструменти.

Специфични забележки

Повишена прозрачност на процеса на определяне на кредитни рейтинги

5.

Предложеният регламент изисква всяка наета АКР да предоставя на своите конкуренти списък със структурираните финансови инструменти, които понастоящем са оценявани от нея, заедно с връзка към уебстраница, където емитентът съхранява информацията, използвана при изготвянето на кредитните рейтинги. Ненаети АКР могат да получат достъп до тази информация, при условие, че: а) към момента на искането разполагат със системите и организационната структура за защита на поверителността на тази информация; и б) след като са получили достъп до информацията, те присъждат рейтинги годишно на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, за които е поискана информацията (12). ЕЦБ препоръчва предложеният регламент да определя по-ясно, първо, метода на проверка от страна на ЕОЦКП за спазване на тези критерии, второ, метода на изчисление, прилаган за установяване спазването на втория критерий (13) и, трето, ситуациите, при които неизпълнението на втория критерий би могло да доведе до налагане на санкции (14).

6.

Освен това ЕЦБ отправя следните препоръки с оглед на решаването на въпросите, посочени в параграф 3.

Първо, АКР следва да бъдат задължени да отчитат на всеки шест месеца пред ЕОЦКП данните за броя на кредитните рейтинги, които са присъдили за даден период, разбити по начин, указващ: а) кредитни рейтинги, поискани от оценяваното предприятие или от свързана с него трета страна; и б) непоискани кредитни рейтинги, заедно с данните, указващи съотношението на тези непоискани кредитни рейтинги, които са били по-високи, равни на или по-ниски от съответните кредитни рейтинги, присъдени от съответната наета АКР. Това отчитане следва да бъде включено в периодичните оповестявания, извършвани от АКР пред ЕОЦКП (15).

Второ, на ЕОЦКП следва да бъде възложено да наблюдава прилагането на предложените нови членове 8а и 8б с оглед идентифицирането на: а) въздействието на тези разпоредби върху количеството и качеството на присъжданите кредитни рейтинги, включително непоисканите кредитни рейтинги; б) възможната необходимост от изменение на критериите за допустимост за ненаети АКР с оглед избягването на прекомерни препятствия пред навлизането на пазара; в) наложената върху емитентите тежест; и г) възможната необходимост от защита на емитенти срещу злоупотреби с информацията, предоставена от тях на ненаети АКР. Докладът от ЕОЦКП следва да бъде основание за преразглеждане от страна на Комисията на предложените членове 8а и 8б в рамките на определения срок след тяхното влизане в сила.

Предоставяне на информация на ЕОЦКП и Евросистемата

7.

ЕЦБ отбелязва, че АКР ще бъдат задължени да предоставят информация за резултатите от тяхната дейност за минали периоди в централно хранилище, създадено от ЕОЦКП (16). ЕЦБ препоръчва тези данни да бъдат в сравним формат и съвместими със статистическата рамка на Съюза. При структурирането и съхранението на данните следва да се използват колкото е възможно повече общи идентификатори и стандарти (например чрез използването на стандартизирана справочна информация като ISIN кодове).

8.

Освен това, както беше подчертано в приноса на Евросистемата 2008, новата рамка за регулиране на АКР следва да позволява подходящо ниво на сътрудничество между надзорните органи и Евросистемата. Евросистемата има особен интерес в областта на кредитните рейтинги, свързан с нейната роля за финансовата стабилност. Освен това във връзка с операциите на паричната политика вече е въведена рамка за наблюдение на АКР, обхващаща цялата Евросистема (17). Поради това ЕЦБ оценява уреждането на обмена на информация, предвидено в предложения нов член 27 от Регламент (ЕО) № 1060/2009. Въпреки това ЕЦБ препоръчва тази разпоредба изрично да гарантира достъпа на ЕСЦБ и ЕЦБ, както и на посочените органи на държавите-членки, до информацията, свързана с упражняването на техните законово установени задачи.

Предложения за изменения

В случаите, когато ЕЦБ препоръчва изменения на предложения регламент, в приложението са представени отделните предложения за изменения, придружени от обяснителен текст за тази цел.

Съставено във Франкфурт на Майн на 19 ноември 2010 година.

Председател на ЕЦБ

Jean-Claude TRICHET


(1)  COM(2010) 289 окончателен.

(2)  ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1.

(3)  Септември 2008 г. (наричан по-долу „приносът на Евросистемата 2008“), достъпен на уебсайта на ЕЦБ на http://www.ecb.europa.eu

(4)  ОВ C 115, 20.5.2009 г., стp. 1.

(5)  Стр. 4.

(6)  ОВ L 177, 30.6.2006 г., стр. 1.

(7)  Виж член 1, параграф 4 от предложения регламент.

(8)  Виж изменението на решение 17g-5 от част 240 от Закона за ценните книжа и борсите от 1934 г., Комюнике на SEC № 34-61050 (23 ноември 2009 г.), Федерален регистър, том 74, № 232, стр. 63832 (4 декември 2009 г.) (наричано по-долу „измененото решение на SEC 240.17g-5“); достъпно на уебсайта на SEC на http://www.sec.gov Измененото решение на SEC 240.17g-5 се прилага по отношение на емитентите от САЩ от 2 юни 2010 г. и ще се прилага по отношение на емитенти извън САЩ, наемащи АКР, базирани в САЩ, от 2 декември 2010 г.; виж също така „Разпореждане от 19 май 2010 г. за предоставяне на временно условно освобождаване за признати на национално равнище организации за определяне на рейтинги чрез статистически методи от изискванията на решение 17g-5 съгласно Закона за ценните книжа и борсите от 1934 г. и искане за становище“ („Order of 19 May 2010 granting temporary conditional exemption for nationally recognized statistical rating organizations from the requirements of rule 17g-5 under the Securities Exchange Act of 1934 and request for comment“) на SEC (Комюнике № 34-62120), достъпно на уебсайта на SEC).

(9)  Сравни настоящата формулировка на предложения регламент с формулировката на компромисното предложение на председателството от 7 октомври 2010 г., 2010/0160 (COD), стр. 17.

(10)  Виж допълнителни коментари в параграф 5.

(11)  Виж допълнителни коментари в параграф 6.

(12)  Виж предложения нов член 8а, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1060/2009.

(13)  Сравни настоящата формулировка с член (a)(3)(iii)(B)(1) от измененото решение на SEC 240.17g-5.

(14)  Виж предложените нови членове 24, параграф 1 и 36а, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1060/2009, заедно с предложения раздел I, буква ц) на приложение III от Регламент (ЕО) № 1060/2009.

(15)  Виж предложения нов член 11, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1060/2009, заедно с част II, раздел Д на приложение I към Регламент (ЕО) № 1060/2009.

(16)  Виж предложения нов член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1060/2009.

(17)  Виж приноса на Евросистемата 2008, стр. 5 и раздел 6.3 („Рамка за кредитна оценка на Евросистемата“) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2000/7 от 31 август 2000 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата, ОВ L 310, 11.12.2000 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Предложения за изменения

Текст, предложен от Комисията

Изменения, предложени от ЕЦБ (1)

Изменение 1

Трето позоваване (ново)

Няма съществуващ текст.

като взе предвид становището на Европейската централна банка,“

Мотиви

Тъй като е задължително ЕЦБ да бъде консултирана относно предложения регламент съгласно членове 127, параграф 4 и 282, параграф 5 от Договора, в предложения регламент следва да се вмъкне позоваване в този смисъл в съответствие с втория параграф на член 296 от Договора, съгласно който правните актове се позовават, inter alia, на становищата, предвидени в Договорите.

Изменение 2

Съображение 5, съображения 11а и 16а (нови)

„(5)

С цел да се засили конкуренцията между агенциите за кредитен рейтинг, да се избегнат евентуални конфликти на интереси, свързани с модела „емитентът заплаща“, които са особено опасни по отношение на рейтингите на структурираните финансови инструменти, и да се подобри прозрачността и качеството на рейтингите на структурираните финансови инструменти, регистрираните или сертифицирани агенции за кредитен рейтинг следва да имат право на достъп до списък със структурирани финансови инструменти, чиито рейтинги са били присъдени от конкурентни агенции. Информацията за тези рейтинги следва да се предоставя от емитента или свързана с него трета страна, за да може на тези структурирани финансови инструменти да бъдат присъдени случайни конкурентни рейтинги. С присъждането на такива случайни рейтинги следва да се насърчава използването на повече от един рейтинг за всеки структуриран финансов инструмент. Достъпът до интернет страниците следва да бъде обвързан с гаранция от страна на агенцията за кредитен рейтинг, че се спазва поверителността на изискваната информация..“

„(5)

Рейтингът на структурираните финансови инструменти може да бъде засегнат по-специално от конфликти на интереси, във връзка с модела „емитентът заплаща“, . За преодоляването на този проблем следва да се засили конкуренцията между агенциите за кредитен рейтинг чрез създаване на стимули за използване на множество кредитни рейтинги и следователно да се подобри прозрачността и качеството на процеса на определяне на кредитните рейтинги. ,Поради това регистрираните или сертифицирани агенции за кредитен рейтинг следва да имат право на достъп до списък със структурирани финансови инструменти, чиито рейтинги са били присъдени от конкурентни агенции. Информацията за тези рейтинги следва да се предоставя от емитента или свързана с него трета страна, за да може на тези структурирани финансови инструменти да бъдат присъдени случайни конкурентни рейтинги. Достъпът до интернет страниците следва да бъде обвързан с гаранция от страна на агенцията за кредитен рейтинг, че се спазва поверителността на изискваната информация. На ЕОЦКП следва да се възложи да наблюдава прилагането на тези мерки за прозрачност и да съставя доклад, анализиращ тяхното практическо въздействие върху практиката на определяне на кредитни рейтинги и необходимостта от корекции.

(11а)

С цел осигуряване на възможност за ефективен надзор от страна на ЕОЦКП, агенциите за кредитен рейтинг следва да предоставят в централно хранилище, създадено от ЕОЦКП, информация за резултатите от тяхната дейност за минали периоди. Те следва да бъдат във формат, който е съвместим със статистическата рамка на Съюза и който улеснява преките сравнения между данните за минали периоди, предоставени от различни агенции за кредитен рейтинг. Освен това, за да се запази правилното функциониране на практиката на определяне на непоискани кредитни рейтинги, периодичните оповестявания, извършвани от агенции за кредитен рейтинг пред ЕОЦКП, следва да включват определена информация, отнасяща се до определянето на такива рейтинги.

(16а)

Компетентните надзорни органи, централните банки на държавите-членки, Европейската система на централните банки и Европейската централна банка, в качеството си на парични институции, Европейският съвет за системен риск и, по целесъобразност, другите органи на публична власт, които отговорят за надзора над платежните системи и системите за сетълмент, следва да имат достъп до информацията, която е събрана от ЕОЦКП от агенциите за кредитен рейтинг и която е свързана с изпълнението на техните задачи.“

Мотиви

Виж параграфи 5—8 от становището. Тези изменения са свързани с изменения 3—7.

Изменение 3

Член 1, параграф 4 от предложения регламент

„4.   Вмъкват се следните членове 8a и 8б:

Член 8а

Информация за структурирани финансови инструменти

2.

Ако други агенции за кредитен рейтинг, регистрирани или сертифицирани съгласно настоящия регламент, поискат достъп до посочената в параграф 1 информация, те получават незабавен достъп, при условие че отговарят на следните условия:

а)

те разполагат със системите и организационната структура, които гарантират поверителността на тази информация;

б)

те присъждат рейтинги годишно на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, във връзка с които изискват достъп до посочената в параграф 1 информация.

…“ “

„4.   Вмъкват се следните членове 8а, 8б и 8в:

Член 8а

Информация за структурирани финансови инструменти

2.

Ако други агенции за кредитен рейтинг, регистрирани или сертифицирани в съответствие с настоящия регламент, поискат достъп до посочената в параграф 1 информация, те получават незабавен достъп, при условие че им е предоставено разрешението, посочено в параграф 2б.

а)

те разполагат със системите и организационната структура, които гарантират поверителността на тази информация;

б)

те присъждат рейтинги годишно на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, във връзка с които изискват достъп до посочената в параграф 1 информация.

2а.

Агенция за кредитен рейтинг, която в съответствие с параграф 2 получава достъп до информацията, посочена в параграф 1, за повече от 10 структурирани финансови инструмента в рамките на една календарна година, присъжда в рамките на същата календарна година кредитни рейтинги по отношение на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, във връзка с които е получила достъпа до информацията.

2б.

ЕОЦКП проверява ежегодно дали агенциите за кредитен рейтинг, които са регистрирани или сертифицирани в съответствие с настоящия регламент, отговарят на следните условия:

а)

разполагат със системите и организационната структура, които гарантират поверителността на информацията, посочена в параграф 1; и

б)

през предходната календарна година са изпълнили задължението, посочено в параграф 2а.

Ако резултатът от проверката е положителен, ЕОЦКП издава разрешение, позволяващо достъп до информацията, посочена в параграф 1, което е валидно за срок от 12 месеца.

Член 8в

Преразглеждане

1.

Преди 1 април 2012 г. ЕОЦКП изготвя доклад, анализиращ опита, придобит във връзка с прилагането на членове 8а и 8б. Докладът по-специално разглежда следните въпроси: а) въздействието на тези членове върху количеството и качеството на присъжданите кредитни рейтинги, включително непоисканите кредитни рейтинги; б) необходимостта от изменение на условията за допустимост, посочени в член 8а, параграф 2, с оглед избягването на прекомерни препятствия пред навлизането на пазара; в) тежестта, наложена върху емитентите с член 8а, параграф 1; и г) необходимостта от защита на емитенти срещу злоупотреби с информацията, предоставена от тях на агенция за кредитен рейтинг, различна от агенцията за кредитен рейтинг, която са наели.

2.

След подаването от ЕОЦКП на доклада, посочен в параграф 1, ако е уместно Комисията внася предложения за изменение на членове 8а и 8б.“ “

Мотиви

Виж параграфи 5—6 от становището

Изменение 4

Член 1, параграф 7 от предложения регламент

„7.   В член 11 параграфи 2 и 3 се заменят със следното:

„2.   Агенциите за кредитен рейтинг предоставят на разположение в централно хранилище, създадено от ЕОЦКП, информация за резултатите от тяхната дейност за минали периоди, в това число честотата на промяна на рейтингите, както и информация относно присъждани в миналото кредитни рейтинги и промяна на тези рейтинги. Агенциите за кредитен рейтинг предоставят информация в хранилището съгласно стандартен образец, установен от ЕОЦКП. ЕОЦКП прави тази информация достъпна за обществеността и публикува обобщена информация за наблюдаваните основни развития на годишна база.

….“ “

„7.   В член 11 параграфи 2 и 3 се заменят със следното:

„2.   Агенциите за кредитен рейтинг предоставят на разположение в централно хранилище, създадено от ЕОЦКП, информация за резултатите от тяхната дейност за минали периоди, в това число честотата на промяна на рейтингите, както и информация относно присъждани в миналото кредитни рейтинги и промяна на тези рейтинги. Агенциите за кредитен рейтинг предоставят информация в хранилището съгласно стандартен образец, който се предоставя от ЕОЦКП във формат, който е съвместим със статистическата рамка на Съюза и който улеснява, чрез използването на общи идентификатори и стандарти, преките сравнения между данните за минали периоди, предоставени от различни агенции за кредитен рейтинг. ЕОЦКП прави тази информация достъпна за обществеността и публикува обобщена информация за наблюдаваните основни развития на годишна база.

…“ “

Мотиви

Виж параграф 7 от становището

Изменение 5

Член 1, параграф 17 от предложения регламент

„17.   Членове 26 и 27 се заменят със следното:

„…

Член 27

Обмен на информация

(2)

ЕОЦКП може да предоставя на компетентните органи, които отговарят за надзора над посочените в член 4, параграф 1 предприятия, на централните банки, на Европейската система на централните банки и Европейската централна банка в качеството им на парични институции и по целесъобразност на други органи на публичната власт, които отговорят за надзора над платежните системи и системите за сетълмент, поверителна информация, предназначена за изпълнението на техните задачите. Не съществуват пречки тези органи или институции да предоставят на ЕОЦКП информацията, необходима на органа за изпълнението на задълженията му съгласно настоящия регламент.“ “

„17.   Членове 26 и 27 се заменят със следното:

„…

Член 27

Обмен на информация

(2)

ЕОЦКП предоставя на компетентните органи, които отговарят за надзора над посочените в член 4, параграф 1 предприятия, на централните банки на държавите-членки, на Европейската система на централните банки и Европейската централна банка в качеството им на парични институции и по целесъобразност на други органи на държавите-членки, които отговорят за надзора над платежните системи и системите за сетълмент, поверителна информация, предназначена за изпълнението на техните задачите. Не съществуват пречки тези органи или институции да предоставят на ЕОЦКП информацията, необходима на органа за изпълнението на задълженията му съгласно настоящия регламент.“ “

Мотиви

Виж параграф 8 от становището

Изменение 6

Точка 3 на приложение I към предложения регламент (нова)

Няма съществуващ текст.

3.

В част II на раздел Д, точка 1 се заменя със следното:

1.

На всеки шест месеца:

а)

данни за историческите проценти на неплатежоспособност за рейтинговите й категории, като се прави разлика между основните географски региони на емитентите, и дали процентите на неплатежоспособност за тези категории са се променяли с течение на времето; и

б)

данни за броя на кредитните рейтинги, които е присъдила през даден отчетен период, разбити по начин, указващ: i) кредитните рейтинги, поискани от оценяваното предприятие или от свързана с него трета страна; и ii) непоисканите кредитни рейтинги, заедно с данните, указващи съотношението на тези непоискани кредитни рейтинги, които са били повече, равно на или по-малко от съответните кредитни рейтинги, присъдени от агенция за кредитни рейтинги, наета от оценяваното предприятие или от свързана с него трета страна.

…“

Мотиви

Виж параграф 6 от становището

Изменение 7

Приложение II към предложения регламент

„Към Регламент (ЕО) № 1060/2009 се добавя следното приложение III:

САНКЦИИ

Нарушения

I.   Нарушения, свързани с конфликти на интереси, организационни или оперативни изисквания

ц)

АКР нарушава член 8а, параграф 2, буква б), ако не предоставя годишно рейтинги на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, за които е поискала достъп до информацията, налична на уебстраницата на емитента или на свързана с него трета страна.

…“ “

„Към Регламент (ЕО) № 1060/2009 се добавя следното приложение III:

САНКЦИИ

Нарушения

I.   Нарушения, свързани с конфликти на интереси, организационни или оперативни изисквания

ц)

АКР нарушава член 8а, параграф 2а, , ако през дадена календарна година е получила достъп до информация за повече от 10 структурирани финансови инструмента на уебстраница или уебстраници, предоставен съгласно член 8а, параграф 2, но не е присъдила кредитни рейтинги на поне 10 % от структурираните финансови инструменти, за които е получила достъп до такава информация.

…“ “

Мотиви

Виж параграф 5 от становището


(1)  Удебеленият шрифт се отнася за нов текст, който ЕЦБ предлага да бъде добавен. Зачертаването в текста се отнася за текст, който ЕЦБ предлага да бъде заличен.


Нагоре