EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 52004XB0731(01)

Az Európai Központi Bank tájékoztatója a mérlegstatisztikai jelentési kötelezettségek teljesítésének elmulasztása esetén alkalmazandó szankciók kiszabásáról

HL C 195., 2004.7.31., 8—9. o. (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

31.7.2004   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 195/8


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK TÁJÉKOZTATÓJA A MÉRLEGSTATISZTIKAI JELENTÉSI KÖTELEZETTSÉGEK TELJESÍTÉSÉNEK ELMULASZTÁSA ESETÉN ALKALMAZANDÓ SZANKCIÓK KISZABÁSÁRÓL

(2004/C 195/10)

1.   Bevezetés

Az Európai Központi Bank által végzett statisztikai adatgyűjtésről szóló, 1998. november 23-i 2533/98/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikkének (1) bekezdése alapján az Európai Központi Bank (EKB) jogosult szankciók megállapítására azokkal az adatszolgáltatásra kötelezett és egy részt vevő tagállamban rezidens adatszolgáltatókkal szemben, amelyek elmulasztják a rendeletből vagy az EKB statisztikai adatszolgáltatási követelményeit meghatározó rendeleteiből és határozataiból eredő kötelezettségek teljesítését.

A 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (4) bekezdése meghatározza az EKB által az adatszolgáltatókra kiszabható legsúlyosabb szankciókat: a kitűzött határidő elmulasztása esetén a napi 10 000 eurót meg nem haladó összegű pénzbírság, a bírság teljes összege nem haladhatja meg a 100 000 eurót; amennyiben a statisztikai információ nem felel meg a valóságnak, hiányos, vagy olyan alakban nyújtották be, amely nem felel meg a vonatkozó követelményeknek: 200 000 eurót meg nem haladó összegű pénzbírság; azon kötelezettség megszegése, amely szerint az EKB és a nemzeti központi bankok számára lehetővé kell tenni a benyújtott statisztikai információk pontosságának és minőségének ellenőrzését: 200 000 eurót meg nem haladó összegű pénzbírság.

Az EKB szankcióalkalmazási politikája átláthatóságának biztosítása céljából ez a tájékoztató a fenti határösszegekre tekintettel ismerteti azokat az alapelveket, amelyeket az EKB a 2004. decemberi referencia-időszaktól a havi jelentési kötelezettségek tekintetében, illetve 2004 negyedik negyedévétől a negyedéves jelentési kötelezettségek tekintetében követ a mérlegstatisztikai jelentési kötelezettségeknek a monetáris pénzügyi intézmények ágazati összevont mérlegéről szóló, 2001. november 22-i EKB/2001/13 rendelet (2) IV. mellékletében meghatározott minimumszabályok be nem tartásával okozott megsértése miatti szankciók kiszabásánál.

2.   Általános alapelvek

Szankciókat lehet kiszabni az adattovábbításra (beleértve a határidőket) vonatkozó minimumszabályok (lásd: a 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (2) bekezdése a) pontja és az EKB/2001/13 rendelet IV. mellékletének 1. szakasza), illetve az adatpontosságra és a koncepcionális megfelelésre vonatkozó minimumszabályok (lásd: a 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (2) bekezdése b) pontja és az EKB/2001/13 rendelet IV. mellékletének 2. szakasza) megsértése esetében.

Az adatszolgáltató akkor felel meg a határidőkre vonatkozó minimumszabályoknak, ha a mérlegadatokat a kérdéses NKB által meghatározott határidőn belül jelenti be (lásd: a IV. melléklet 1. szakaszának a) pontja). A határidőkre vonatkozó minimumszabályok betartása kizárólag azon mérlegek tekintetében igazolható, amelyek megfelelnek az NKB által meghatározott technikai adatszolgáltatási követelményeknek (pl. alaki-formai megjelenés) (lásd: a IV. melléklet 1. szakaszának b)-d) pontjai).

Az adatszolgáltató akkor felel meg az adatpontosságra vonatkozó minimumszabályoknak, ha a mérlegadataiban valamennyi lineáris megkötöttség teljesül (pl. a részösszegek összege megegyezik a végösszeggel) és a különböző gyakoriságú adatok konzisztensek.

Az adatszolgáltató akkor felel meg a koncepcionálisan megfelelésre vonatkozó minimumszabályoknak, ha a mérlegadatai összhangban állnak az EKB/2001/13 rendeletben meghatározott meghatározásokkal és osztályozásokkal.

Az ilyen típusú jogsértések esetén a szankció meghatározásának módja az alábbi 3. és 4. szakaszban meghatározott alapelveken alapul; először a referenciaösszeget számítják ki, ami aztán az Európai Központi Bank szankciók kirovására vonatkozó hatásköréről szóló, 1998. november 23-i 2532/98/EK tanácsi rendelet (3) 2. cikke (3) bekezdésében említett súlyosbító vagy enyhítő körülmények fényében növelhető vagy csökkenthető.

Különösen fontos enyhítő körülmények esetében az EKB kivételesen dönthet úgy is, hogy a jogsértés esetén nem alkalmaz szankciót.

Súlyos kötelességszegés esetén az EKB nem követi a 3. és 4. szakaszban meghatározott alapelveket, hanem esetenként állapítja meg a szankciót tekintettel az arányosság követelményére, illetve a 2533/98/EK rendelet 7. cikkének (4) bekezdésében meghatározott 200 000 eurós határösszegre. A „súlyos kötelességszegés” kifejezés az adatszolgáltató jelentési kötelezettségeinek olyan megsértésére utal, mint például a szándékosan helytelen adatszolgáltatás és/vagy nyilvánvalóan nem megfelelő mértékű gondosság vagy együttműködés. A súlyos kötelességszegés többek között az alábbiakat foglalja magába:

a)

a revíziókra vonatkozó minimumszabályok rendszeres megsértése;

b)

csalárd magatartás miatti helytelen adatszolgáltatás;

c)

valótlan adatok rendszeres szolgáltatása;

d)

a kérdéses NKB-kal és/vagy az EKB-kal való együttműködés feltűnő hiánya.

3.   A súlyos kötelességszegésen kívüli jogsértések esetén alkalmazott szankciók referenciaösszege

A szankció meghatározása a referenciaösszeg kiszámításával kezdődik. Ez az összeg a jogsértés mennyiségi elemein alapul. A referenciaösszeg a jogsértés súlyosságának megfelelően emelkedik.

A határidők betartására vonatkozó kötelezettség megsértése esetében a jogsértés súlyossága attól függ, hogy a kérdéses NKB által előírt határidővel kapcsolatos mulasztás hány munkanapot tesz ki. A szankció összegére továbbá hatással van az adatszolgáltató gazdasági mérete is, amelyet az adatszolgáltató mérlegének teljes eszköz-/forrásállománya alapján határoznak meg.

Pontatlanság és/vagy koncepcionális nem megfelelés esetében a jogsértés súlyossága függ a pontatlan és/vagy a koncepcionálisan nem megfelelő mérlegadatok, illetve a pontos és/vagy koncepcionális megfelelő adatok közötti eltérés nagyságától. A szankció összege tükrözi az adatszolgáltató gazdasági méretét is. A pontatlansággal és/vagy a koncepcionális nem megfeleléssel kapcsolatos jogsértések értékelése során az EKB nem veszi figyelembe a kerekítésből adódó vagy az elhanyagolható hibákat. A koncepcionális nem megfeleléssel kapcsolatban ezen kívül a szokásos revíziók, vagyis az első jelentést követő időszakban (hónap vagy negyedév) bejelentett adatok nem rendszeres revíziói nem minősülnek a koncepcionális nem megfelelés eseteinek.

4.   A súlyos kötelességszegésen kívüli jogsértésekkel kapcsolatos súlyosbító és enyhítő körülmények

A súlyosbító és/vagy enyhítő körülményeket figyelembe veszik, és azok eredményeképpen a referenciaösszeget növelhetik vagy csökkenthetik.

A súlyosbító körülmények többek között a 2532/98/EK rendelet 2. cikkének (3) bekezdésében említett, alábbi helyzeteket foglalják magukba:

a)

ismételt és/vagy gyakori jogsértések;

b)

az együttműködés elutasítása vagy nem megfelelő együttműködés;

c)

egyazon adatszolgáltatóra ugyanazon tényállás alapján, más hatóságok által kirótt korábbi szankciók;

d)

az adatszolgáltató által a jogsértés révén szerzett nyereség.

Az enyhítő körülmények többek között a 2532/98/EK rendelet 2. cikkének (3) bekezdésében említett, alábbi helyzeteket foglalják magukba:

a)

az adatszolgáltató által mutatott gondosság és megfelelő együttműködés, különösen ha az adatszolgáltató továbbra is folytatja az adatszolgáltatást az NKB részére;

b)

jóhiszeműség;

c)

az adatszolgáltató nyitottsága jelentési kötelezettségeinek értelmezésében és teljesítésében;

d)

a jogsértés hatásának hiánya (pl. a határidők betartásával kapcsolatos jogsértés esetében alacsonyabb szankciót rónak ki, ha az adatszolgáltató késve, de még megfelelő időben jelenti mérlegadatait ahhoz, hogy az NKB képes legyen azokat beilleszteni nemzeti aggregátumoknak az EKB számára való megküldésekor);

e)

ritka jogsértések.


(1)  HL L 318., 1998.11.27., 8. o.

(2)  HL L 333., 2001.12.17., 1. o. A legutóbb az EKB/2003/10 rendelettel (HL L 250., 2003.10.2., 17. o.) módosított rendeletet.

(3)  HL L 318., 1998.11.27., 4. o.


Az oldal tetejére