EUR-Lex Prieiga prie Europos Sąjungos teisės

Grįžti į „EUR-Lex“ pradžios puslapį

Šis dokumentas gautas iš interneto svetainės „EUR-Lex“

Dokumentas 52012AB0032

2012 m. balandžio 25 d. Europos Centrinio Banko nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų ir dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos socialinio verslumo fondų (CON/2012/32)

OL C 175, 2012 6 19, p. 11—16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.6.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 175/11


EUROPOS CENTRINIO BANKO NUOMONĖ

2012 m. balandžio 25 d.

dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų ir dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos socialinio verslumo fondų

(CON/2012/32)

2012/C 175/05

Įžanga ir teisinis pagrindas

2012 m. sausio 20 d. Europos Centrinis Bankas (ECB) gavo Europos Sąjungos Tarybos prašymą pateikti nuomonę dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų (1) (toliau – pasiūlytas reglamentas dėl Europos rizikos kapitalo fondų) ir dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos socialinio verslumo fondų (2) (toliau – pasiūlytas reglamentas dėl EuSVF) (toliau kartu – pasiūlyti reglamentai).

ECB kompetencija teikti nuomonę dėl pasiūlytų reglamentų grindžiama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 127 straipsnio 4 dalimi ir 282 straipsnio 5 dalimi, nes pasiūlytuose reglamentuose yra nuostatų, susijusių su Europos finansų rinkų integracija ir darančių poveikį Europos centrinių bankų sistemos prisidėjimui prie to, kad kompetentingos institucijos galėtų sklandžiai vykdyti savo politiką, susijusią su rizikos ribojimu pagrįsta kredito įstaigų priežiūra ir finansų sistemos stabilumu, kaip nustatyta Sutarties 127 straipsnio 5 dalyje. Vadovaudamasi Europos Centrinio Banko darbo reglamento 17 straipsnio 5 dalies pirmuoju sakiniu, Valdančioji taryba priėmė šią nuomonę.

Bendros pastabos

1.

Pasiūlytas reglamentas dėl Europos rizikos kapitalo fondų siekia įveikti finansavimo trūkumą, su kuriuo Europos mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) susiduria savo veiklos pradžioje. Kadangi didelė šių bendrovių finansavimo dalis gaunama iš mažų fondų, kurių valdomas turtas vidutiniškai sudaro 60 milijonų EUR, reglamentu siekiama suteikti daugiau galimybių pritraukti kapitalą ES mastu. Pagal jį sukuriami specifiniai bendrų bruožų turintys Europos rizikos kapitalo fondai, kuriems taikoma viena reguliavimo sistema. Tai suteiktų aiškumo ir skaidrumo visiems suinteresuotiesiems asmenims, įskaitant investuotojus, reguliavimo institucijas ir bendroves, kurios gali gauti investicijas. Vieningo rinkos paso, pagal kurį vienoje valstybėje narėje įregistruotas fondas galėtų platinti investicinius vienetus ir akcijas kitose valstybėse narėse, įvedimas sumažintų administracinę naštą ir apribotų reguliavimo kliūtis.

2.

Šią sistemą papildo pasiūlytas reglamentas dėl EuSVF, kuriuo siekiama skatinti socialinio verslo finansavimą sukuriant naują Europos socialinio verslumo fondų (toliau – EuSVF) kategoriją. Tai padėtų investuotojams identifikuoti ir palyginti į socialinį verslą investuojančius fondus ir plėsti šių fondų akcijų ir investicinių vienetų platinimo tarptautiniams investuotojams galimybes.

3.

2020 m. Europos strategijoje (3) dar kartą išsakytas tikslingo reguliavimo poreikis, siekiant padidinti MVĮ galimybes gauti finansavimą, ypač šalinant kliūtis finansavimo rizikos kapitalu judėjimui sukuriant specialius investicijų fondus. Europos Vadovų Taryba pritarė tokiam metodui, kviesdama šalinti likusias reguliavimo kliūtis tarpvalstybiniam rizikos kapitalo judėjimui (4). Todėl 2011 m. balandžio mėnesį Komisija paskelbė iniciatyvą užtikrinti, kad bet kurioje valstybėje narėje įsteigti rizikos kapitalo fondai galėtų pritraukti kapitalą visoje ES (5).

4.

ECB jau pažymėjo sunkumus, su kuriais pastaruoju metu susidūrė daugelis finansavimo siekiančių MVĮ; jos su tuo susiduria labiau negu didelės įmonės, ypač įtampos rinkose metu (6). ECB tiki, kad, didinant galimybes pasinaudoti finansavimu sparčiai besiplečiančioms MVĮ ir supaprastinant taikytinus reguliavimo reikalavimus, pasiūlyti nauji režimai reikšmingai prisidės prie pažangios ir tvarios ekonomikos kūrimo. Sėkmingam ir savalaikiam 2020 m. Europos strategijos įgyvendinimui ypač svarbu, kad būtų įveikta pažangių ir socialiai orientuotų MVĮ finansavimo fragmentacija ir būtų skatinamas integruotos ir judrios ES masto finansų rinkos, skatinančios ir lengvinančios tarpvalstybines investicijas šiuose sektoriuose, sukūrimas.

5.

Todėl ECB pritaria pasiūlytiems reglamentams, kuriais bus įvesti vienodi reikalavimai Europos veikiantiems fondams, taikant tokią pačią materialinę reguliavimo sistemą ir kartu užtikrinant tinkamą priežiūrą. Šiuo aspektu ECB pažymi kelis bruožus, kurie padėtų sukurti tinkamą ir subalansuotą reguliavimo sistemą: savanoriškas režimo pobūdis (7), tarpvalstybinis kompetentingų institucijų susižinojimo procesas (8), taisyklės dėl reikalavimus atitinkančio valdytojo elgesio ir informacijos atskleidimo reikalavimų (9) bei nuostatos, kuriomis siekiama užtikrinti veiksmingą paso naudojimo priežiūrą (10).

Konkrečios pastabos

6.

ECB remia Komisijos tikslą užtikrinti pasiūlytų reglamentų suderinamumą su esamu alternatyvaus investavimo fondų valdytojų režimu pagal 2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/61/ES dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų, kuria iš dalies keičiami direktyvos 2003/41/EB ir 2009/65/EB bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 1095/2010 (11). Šiuo aspektu ECB pritaria pasiūlytuose reglamentuose daromai nuorodai į Direktyvoje 2011/61/ES (12) nustatytą ribą, t. y. 500 milijonų EUR ribą kapitalo fondams, kuri atribotų Europos rizikos kapitalo fondų ir EuSVF režimus nuo Direktyva 2011/61/ES sukurtos sistemos.

7.

ECB pažymi, kad minėta riba siekiama atskirti alternatyvaus investavimo fondų valdytojus, kurių veikla galėtų turėti „reikšmingą poveikį finansiniam stabilumui“, nuo tų, kurie vargu ar turės tokį poveikį, ir kad pasiūlyti režimai bus taikomi sistemiškai nesvarbiems fondams (13).

8.

Pasiūlytų reglamentų taikymo sritį taip pat sąlygoja reikalavimas, kad visi reikalavimus atitinkantys rizikos kapitalo ir socialinio verslumo fondai nenaudotų finansinio sverto, siekiant užtikrinti, kad reikalavimus atitinkantys fondai nedidintų sisteminės rizikos ir sutelktų dėmesį į reikalavimus atitinkančių portfeliui priklausančių įmonių rėmimą (14). Todėl, nors finansinio sverto sąvoka yra labai svarbi daugelio alternatyvaus investavimo fondų valdytojų įgyvendintame veiklos modelyje (15), ECB mano esant tinkama aiškiai nurodyti, kad būtų nenaudojami visi pasiūlytų Europos rizikos kapitalo fondų ir EuSVF režimų atveju įmanomi finansiniai svertai (16).

Kai ECB rekomenduoja iš dalies keisti pasiūlytą reglamentą, konkretus redagavimo pasiūlymas kartu su aiškinamuoju tekstu yra pateikiamas priede.

Priimta Frankfurte prie Maino 2012 m. balandžio 25 d.

ECB Pirmininkas

Mario DRAGHI


(1)  KOM(2011) 860 galutinis.

(2)  KOM(2011) 862 galutinis.

(3)  Komisijos komunikatas „2020 m. Europa. Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija“, KOM(2010) 2020 galutinis.

(4)  Europos Vadovų Tarybos išvados, 2011 m. vasario 4 d., 22 dalis.

(5)  Komisijos komunikatas „Bendrosios rinkos aktas „Dvylika svertų augimui skatinti ir pasitikėjimui stiprinti – bendros pastangos skatinti naująjį augimą“ “, KOM(2011) 206 galutinis, ypač 2 punkto 1 papunktis.

(6)  2012 m. kovo 22 d. ECB nuomonės CON/2012/21 dėl: i) pasiūlymo dėl direktyvos dėl finansinių priemonių rinkos, panaikinančios Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/39/EB; ii) pasiūlymo dėl reglamento dėl finansinių priemonių rinkų ir Reglamento (EMIR) dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorių šalių ir sandorių duomenų saugyklų dalinio keitimo; iii) pasiūlymo dėl direktyvos dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimą rinka; ir iv) pasiūlymo dėl reglamento dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka), 8 dalis. Dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje. Versija anglų kalba skelbiama ECB interneto svetainėje adresu http://www.ecb.europa.eu

(7)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 4 straipsnis ir pasiūlyto EuSVF reglamento 4 straipsnis.

(8)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 15 straipsnis ir 20 straipsnio 3 dalis ir pasiūlyto EuSVF reglamento 16 straipsnis ir 21 straipsnio 3 dalis.

(9)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 7–12 straipsniai ir pasiūlyto EuSVF reglamento 7–13 straipsniai.

(10)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 13–22 straipsniai (pasiūlyto EuSVF reglamento 14–23 straipsniai).

(11)  OL L 174, 2011 7 1, p. 1. Komisijos tarnybų darbo dokumentas – Su pasiūlymu dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų teikiamas poveikio vertinimas, SEC(2011) 1515, p. 37.

(12)  Direktyvos 2011/61/ES 3 straipsnio 2 dalies b punktas.

(13)  Direktyvos 2011/61/ES 17 konstatuojamoji dalis.

(14)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 13 konstatuojamoji dalis ir pasiūlyto EuSVF reglamento 13 konstatuojamoji dalis.

(15)  ECB 2009 m. spalio 16 d. nuomonės CON/2009/81 dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl alternatyvaus investavimo fondų valdytojų ir direktyvų 2004/39/EB ir 2009/…/EB dalinio keitimo (OL C 272, 2009 11 13, p. 1) 11 dalis.

(16)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 5 straipsnio 2 dalis ir pasiūlyto EuSVF reglamento 5 straipsnio 2 dalis.


PRIEDAS

Redagavimo pasiūlymai  (1)

Komisijos pasiūlytas tekstas

ECB siūlomi pakeitimai (2)

1     pakeitimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 5 straipsnio 2 dalis

„2.   Rizikos kapitalo fondo valdytojas nesiskolina, neleidžia skolinių įsipareigojimų, neteikia garantijų reikalavimus atitinkančio rizikos kapitalo fondo lygmeniu ir reikalavimus atitinkančio rizikos kapitalo fondo lygmeniu nenaudoja jokio metodo, kuriuo būtų didinama fondo pozicija skolinantis grynųjų pinigų arba vertybinių popierių, įgyjant išvestinių finansinių priemonių pozicijas arba bet kokiomis kitomis priemonėmis.“

„2.   Rizikos kapitalo fondo valdytojas nesiskolina, neleidžia skolinių įsipareigojimų, neteikia garantijų reikalavimus atitinkančio rizikos kapitalo fondo lygmeniu ir reikalavimus atitinkančio rizikos kapitalo fondo lygmeniu nenaudoja jokio metodo, kuriuo būtų didinama fondo pozicija skolinantis grynųjų pinigų arba vertybinių popierių, sudarant išvestinių finansinių priemonių sandorius arba bet kokiomis kitomis priemonėmis.“

Paaiškinimas

Išvestinių finansinių priemonių įgijimas taip pat gali padėti siekti rizikos ribojimo tikslų, ir tuomet jis riboja galimą riziką, o ne ją padidina. Todėl, nors ECB pastebi, kad pasiūlyta formuluotė yra paimta iš atitinkamos apibrėžties Direktyvos 2011/61/ES 4 straipsnio 1 dalies v punkte, jis siūlo terminą „išvestinių finansinių priemonių pozicijos“ keisti terminu „išvestinių finansinių priemonių sandoriai“, kuris atitinka kitų galiojančių ar siūlomų ES finansinių teisės aktų formuluotes, pvz., 2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 236/2012 dėl skolintų vertybinių popierių pardavimo ir tam tikrų kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandorių aspektų  (3), 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/39/EB dėl finansinių priemonių rinkų, iš dalies keičiančios Tarybos direktyvas 85/611/EEB, 93/6/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/12/EB bei panaikinančios Tarybos direktyvą 93/22/EEB  (4) ir pasiūlymų dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamentų dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų  (5) ir dėl rizikos ribojimo reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms  (6).

2     pakeitimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 6 straipsnis

„Rizikos kapitalo fondų valdytojai reikalavimus atitinkančių rizikos kapitalo fondų investicinius vienetus ir akcijas platina tik investuotojams, kurie laikomi profesionaliais klientais pagal Direktyvos 2004/39/EB II priedo I skirsnį arba paprašius gali būti vertinami kaip profesionalūs klientai pagal Direktyvos 2004/39/EB II priedo II skirsnį, arba kitiems investuotojams, kai:“

„Rizikos kapitalo fondų valdytojai reikalavimus atitinkančių rizikos kapitalo fondų investicinius vienetus ir akcijas platina tik investuotojams, kurie laikomi profesionaliais klientais pagal Direktyvos 2004/39/EB II priedo I skirsnį, išskyrus atvejus, kai jie paprašius vertinami kaip neprofesionalūs klientai, arba paprašius gali būti vertinami kaip profesionalūs klientai pagal Direktyvos 2004/39/EB II priedo II skirsnį, arba kitiems investuotojams, kai tenkinamos visos šios sąlygos:“

Paaiškinimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 6 straipsnyje minimi „profesionalūs klientai pagal Direktyvos 2004/39/EB II priedo I skirsnį“. Neaišku, koks režimas būtų taikomas profesionaliems klientams, kurie pagal tą pačią nuostatą paprašius vertinami kaip neprofesionalūs klientai. Siekiant išvengti painiavos, siūlomu pakeitimu pasiūlyto reglamento sąvoka „profesionalūs klientai“ būtų suderinta su Direktyvos 2004/39/EB II priede pateikta apibrėžtimi.

Be to, reglamentas leidžia platinti Europos rizikos kapitalo fondų akcijas ar investicinius vienetus kitiems investuotojams, kurie turi „turėti žinių, patirties ir gebėti prisiimti riziką, susijusią su šiais fondais“  (7). Nors ECB mano, kad šie kriterijai suteikia investuotojams reikiamą apsaugą, jis siūlo užtikrinti, kad jie visi būtų privalomi.

3     pakeitimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 10a straipsnis (naujas)

Šiuo metu teksto nėra.

„10a straipsnis

Depozitoriumas

1.   Kiekvieno savo valdomo Europos rizikos kapitalo fondo atžvilgiu rizikos kapitalo fondo valdytojas užtikrina, kad vadovaujantis šiuo straipsniu būtų paskirtas vienas depozitoriumas.

2.   Depozitoriumas yra institucija, kaip apibrėžta Direktyvos 2011/61/ES 21 straipsnyje.

3.   Kada būtų užtikrintas nuoseklus 1 dalies taikymas, EVPRI parengia techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodomos sąlygos Europos rizikos kapitalo fondų depozitoriumo funkcijai atlikti. Per šešis mėnesius nuo šio reglamento įsigaliojimo EVPRI pateikia techninių reguliavimo standartų projektus Komisijai. Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 10–14 straipsniais Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti pirmame šios dalies sakinyje minimus techninius reguliavimo standartus.

Paaiškinimas

Kad būtų sustiprinta investuotojų apsauga, ECB siūlo konkrečiai numatyti depozitoriumo paskyrimą, vadovaujantis Direktyva 2009/65/EB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su kolektyvinio investavimo į perleidžiamus vertybinius popierius subjektais (KIPVPS), derinimo  (8) ir Direktyva 2011/61/ES  (9) sukurta sistema. Tačiau čia pasiūlyta supaprastinta schema siekiama užtikrinti, kad sukuriamos pareigos būtų proporcingos fondų pobūdžiui ir dydžiui.

4     pakeitimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 21 straipsnio 1 dalis

„1.   Kompetentingos institucijos ir EVPRI bendradarbiauja, kai tai būtina jų atitinkamoms pareigoms pagal šį reglamentą vykdyti.“

„1.   Kompetentingos institucijos ir EVPRI bendradarbiauja tarpusavyje, kai tai būtina jų atitinkamoms pareigoms pagal šį reglamentą vykdyti, o kai tinkama – ir su Europos sisteminės rizikos valdyba.“

Paaiškinimas

Siekiant suderinamumo su Direktyvos 2011/61/ES 50 straipsniu, ECB siūlo numatyti, kad į EVPRI ir kompetentingų institucijų bendradarbiavimą, kai tinkama, būtų įtraukta ir ESRV.

5     pakeitimas

Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 22 straipsnio 2 dalis

„2.   Valstybių narių kompetentingoms institucijoms arba EVPRI nedraudžiama keistis informacija remiantis šiuo reglamentu arba kitais Sąjungos teisės aktais, kurie taikomi rizikos kapitalo fondų valdytojams ir reikalavimus atitinkantiems rizikos kapitalo fondams.“

„2.   Valstybių narių kompetentingoms institucijoms arba EVPRI nedraudžiama keistis informacija remiantis šiuo reglamentu arba kitais Sąjungos teisės aktais, kurie taikomi rizikos kapitalo fondų valdytojams ir reikalavimus atitinkantiems rizikos kapitalo fondams, kai tai būtina jų pareigoms pagal šį reglamentą vykdyti ar jų įgaliojimams pagal šį reglamentą ar nacionalinę teisę įgyvendinti. Kompetentingos institucijos teikia informaciją centriniams bankams, įskaitant Europos Centrinį Banką, ir Europos sisteminės rizikos valdybai, kai ši informacija susijusi su jų uždavinių vykdymu.“

Paaiškinimas

Tai užtikrintų, kad centriniai bankai, įskaitant ECB, ir ESRV tinkamai gautų informaciją, susijusią su jų uždavinių vykdymu.


(1)  Pakeitimai pasiūlytam reglamentui dėl Europos rizikos kapitalo fondų, padarius reikiamus pakeitimus, taikytini ir atitinkamoms pasiūlyto reglamento dėl EuSVF nuostatoms.

(2)  Pusjuodžiu šriftu pagrindiniame tekste žymimas naujas ECB pasiūlytas tekstas. Perbraukimu pagrindiniame tekste žymimos teksto dalys, kurias ECB siūlo išbraukti.

(3)  1 straipsnio b ir c punktai ir 2 straipsnio 1 dalies b punkto iii papunktis (OL L 86, 2012 3 24, p. 24).

(4)  OL L 145, 2004 4 30, p. 1. 2 straipsnio 1 dalies i punktas ir 4 straipsnio 1 dalis.

(5)  KOM(2010) 484 galutinis. 1 straipsnio 1 dalis.

(6)  KOM(2011) 452 galutinis. 211 straipsnio 1 dalis, 240 straipsnio 3 dalis, 250 straipsnio 1 dalies d punktas, 256 straipsnio 1 dalis, 273 straipsnio 4 dalis, 321 straipsnio 1 ir 2 dalys ir 335 straipsnio 4 dalis.

(7)  Pasiūlyto reglamento dėl Europos rizikos kapitalo fondų 14 konstatuojamoji dalis.

(8)  OL L 302, 2009 11 17, p. 32. 22–26 ir 32–36 straipsniai.

(9)  21 straipsnis.


Į viršų